Türkiye Yazarlar Sendikası

Perşembe, Kasım 26, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 7 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

Edebiyat Toplantıları

 TYS’NİN TOPLANTILARI SÜRÜYOR  Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Beşiktaş Karaoğlan Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Edebiyat ve Düşünce” konularında gerçekleştirilen toplantıları sürüyor.  Her ay iki toplantının yapıldığı merkezde Aralık ayının ilk toplantısı “Edebiyat Estetiği” konusunda, 14 Aralık Cumartesi saat 17.00’de yapılacaktır. Toplantıda: “Bir sunumun anlamına ya da anlamlarına ulaşmak yaratıcı etkinliği andıran bir özgürlük deneyidir. İzlemek de bir anlamda yaratmaktır.”  diyen Afşar Timuçin, edebiyat estetiğinin ipuçlarını verecek.  Aralık ayının ikinci toplantısında, Berrin Taş 28 Aralık Cumartesi saat 17.00’de “Berrin Taş Şiiri ve Poetikası”nı konuşacaklardır.  -- TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5  80700 Beşiktaş/ İstanbul  0212 259 74 74

 

 

TYS’NİN TOPLANTILARI SÜRÜYOR

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Beşiktaş Karaoğlan Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Edebiyat ve Düşünce” konularında gerçekleştirilen toplantıları sürüyor.

Her ay iki toplantının yapıldığı merkezde Aralık ayının ilk toplantısı “Edebiyat Estetiği” konusunda, 14 Aralık Cumartesi saat 17.00’de yapılacaktır. Toplantıda: “Bir sunumun anlamına ya da anlamlarına ulaşmak yaratıcı etkinliği andıran bir özgürlük deneyidir. İzlemek de bir anlamda yaratmaktır.” diyen Afşar Timuçin, edebiyat estetiğinin ipuçlarını verecek.

Aralık ayının ikinci toplantısında, Berrin Taş 28 Aralık Cumartesi saat 17.00’de “Berrin Taş Şiiri ve Poetikası”nı konuşacaklardır.

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

 

Nobel Edebiyat Ödülü Geri Alınmalıdır

Nobel Edebiyat Ödülü Geri Alınmalıdır

Bir Nobel Edebiyat Ödülü daha, yazarların kişisel ideolojik tutumu ile eserleri arasındaki ilişkinin niteliği açısından bitirilememiş tartışmaları getirip önümüze koydu. Yazarın dünya görüşünün eserlerin niteliğini belirleyen tek ölçüt olmadığını biliyoruz, ancak bu ödülün eserlere değil yazarlara verildiğini de biliyoruz.

Bu anlamda; Peter Handke'nin, “Dünyanın gözü önünde yaşanmış bir insanlık katliamının birinci dereceden sorumlusu olan kişiyi destekleyen açıklamaları göz ardı edilemez” diyoruz. Yine diyoruz ki, “Yazarların dünya görüşleri ne olursa olsun edebiyat, emperyalist savaşların karşısında olmalı, insanlar, halklar arasındaki savaşlardan yana değil barıştan yana tavır almalıdır.”

2019 yılının Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesini şiddetle kınıyor, ödülün geri alınmasını talep ediyoruz.

Türkiye Yazarlar Sendikası


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

Yazarlara Yönelik Sözleşme Sömürüsüne Hayır...

Yazarlara Yönelik Sözleşme Sömürüsüne Hayır...

Ülkemiz; AKP'nin azılı neoliberal piyasa ekonomisi uygulamaları, denetimsiz, yıkıcı ve kontrolsüz özelleştirmelerle tarımından sanayisine büyük bir bunalıma sürüklenmiş, ülke üretemez duruma getirilmiştir. Yaratılan bu durumda elbette ülkenin üretici, emekçi güçleri de yıkıma uğramıştır. Ülkenin üretim yapılan bütün sahalarında sendikasızlaştırma, sigortasız kaçak çalıştırmaya zorlama, emeğiyle geçinenleri bir köleye dönüştürme politikaları, iktidarın, patronu “velinimet” olarak gören gerici dünya görüşüyle de özdeştir. Bu politikaların vardığı noktaysa yaratılan işsizliğe çözüm için devletin, sermayedardan “istihdam dilenmesi” olmuştur.

Sendikasızlaştırma emekçiyi patronun insafına terk eden en önemli araçtır ve ülkemizin yayın dünyası da bundan muaf değildir. Yeri geldiğinde ülkede üretilen kitap sayısından, “sektörün” ulaştığı büyüklükten, e-kitap ve internet yayıncılığının yarattığı ivmeden gururla bahsedilir. Daha geçen yıl yayıncılar, doların yarattığı tahribattan ağlaşır, faturayı yazarın, çevirmenin üstüne yıkmaya çalışırken aynı dönemde üretilen kitap sayısındaki artış da kimsenin gözünden kaçmamıştır. Sonuçta yayın dünyası da yazarından yayınevi emekçisine kadar piyasa ekonomisinin sömürü ve sendikasızlaştırma saldırısından muaf değildir.

Kısaca özetlediğimiz bu manzara karşısında Türkiye Yazarlar Sendikası; yazarları yayınevlerinin insafına terk eden, imzalattıkları hukuksuz ve maddelerinde istedikleri gibi oynadıkları, yazarın emeğini onlarca yıl gasp eden uydurma ve formaliteden sözleşmelere karşı; çağdaş, insan onuruna yakışır bir sözleşmeyi hızla hazırlayıp yayın dünyasına sunacaktır. Sözleşme örneği internet sitemizden yayımlanacaktır.

Değerli yazarlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Türkiye Yazarlar Sendikası

TYS TARİHÇESİ

 

TYS TARİHÇESİ

BU HİKÂYEDE SİZ DE VARSINIZ

4 Şubat 1974-2019

40 yıl.

Dün gibi ama değil.

Her şey güllük gülistanlık olsaydı anlatacaklarımıza şaşırabilirdiniz ancak  hiçbir şey size yabancı değil. Çünkü “Anlatılan senin hikâyendir.” Marx’ın bu sözü, Türkiyeli yazarların sadece yazılarında değil, yaşamlarında da bir ilke kırk yıldır.

Kurucular da böyle yola çıkmışlardı.

Kimler mi?

Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Bekir Yıldız, Adnan Özyalçıner, Turgut Uyar, Leyla Erbil, Orhon Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Tomris Uyar, Ali Özgentürk ve Nihat Behram.

Adı: Türkiye Yazarlar Sendikası

Doğum yeri: İstanbul

Yaşı: 45

Bu kısa künyenin içinde yine darbeler, savaşlar, isyanlar… 68’in özgürlük rüzgârı, Fransa’dan Şili’ye, Arjantin’e, Türkiye’ye darbelerle dağıtılırken ülkede de on bir yürekli yazar, yazarların emeğini ve özgürlüklerini korumak, savunmak için TYS’yi kurar.

Yaşar Kemal geçici başkan seçilir. Sonraki genel kurulda Aziz Nesin başkandır.

Ülkede de 71 darbesinden sonra ortalık hiçbir zaman süt liman olmamıştır. Kasabalar, şehirler yine kan ırmağıdır ve her köşede cadı avı sürmektedir. Öğrenciler tutuklanır, aydınlar öldürülür.

Ancak bu baskılara karşın, darbenin tozu dumanı içinde yazı emekçilerinin kalemleri yine ülkelerinin güzel geleceği için ışımakta, yazarlar yazarak düşünerek direnmektedir..

Dönemin iktidarlarıysa Orhan Veli’nin o hınzır şiirinde olduğu gibi“Düşünme / Arzu et sadece / Bak böcekler de öyle yapıyor.” diyorlardı düşünen, direnen herkese. Toplum yabancılaştırılıp Kafka’nın ünlü böceğine, Gregor Samsa’sına çevrilmek istenir.

Bu “dönüşüm”, yönetenlerin işine gelir ama evdeki hesapları da çarşıya uymaz.

Yazarlar güç birliğini arttırdıkça arttırır, yazarların yanı sıra gazeteciler, hukukçular, bilim insanları, oyuncular, sinemacılar da sendikanın sıcak, dirençli çatısı altında buluşur.

Bu gücü kırabilmek için aydınlığın kundakçıları yine iş başındadır. Ümit Doğanay, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Ümit Kaftancıoğlu gibi aydınlar köşe başlarında kurşunlanır

71 darbecilerin postalları bu kez de  80’in generallerinin ayaklarındadır. Demokrasi ikinci kez orduya alınır

Ancak Sendika, yine hak ve özgürlüklerine yönelen saldırılara karşı direnir. 80 darbesinin alevleriyse değdiği her yeri eritmektedir.

Sendika da bu siyasal yangından payına düşeni alır ve yasa dışı sayılır, yöneticileri yargılanır, yazarlarına yurt dışına çıkma yasağı konur.

Sonra davalar, davalar, davalar…

Sendika aklanıp yeniden açıldığındaysa12 Eylül’ün generalleri gitmiş, yerine liberal kukla hükümetler gelmiştir.

“80 Darbe Anayasası”nın kıyıcı yasaları, tüm demokratik kitle örgütlerinin ellerini kollarını yine bağlamaktadır. Ülke, toplumsal ve kültürel yönden iyiden iyiye gerilemiştir. Bu kez devleti kuşatan köktendincilik, aydınlara soluk aldırmaz. Baskılar yine gemi azıya almıştır. 12 Eylül faşizminin beslediği gericilik günden güne palazlanmış, bu kez başka bir yangın sarmıştır ülkenin gökyüzünü.

Yükselen gericilik,  2 Temmuz1993’te Sivas’ta TYS’li yazarları, aydınları, körpecik gençleri bir otelde ateşe verir.

“Yangınlardan geliyorum dedi adam  ve yangınlara gitti yanık / Depremlerden geliyorum dedi kadın  ve  depremlere gitti yıkık.” diyen şair Metin Altıok,, “Sen bu şiiri okurken / Ben belki başka bir şehirde ölürüm.” diyen şair Behçet Aysan ve “Öldüğümde / doğduğum yere gidiyorum / Yıllarca süren bir belirsizliği / İşte böyle yeniyorum.” diyen şair Uğur Kaynar o yangında kalır, Sendikanın ve edebiyatımızın Kırk Ayaklı Karıncası Asım Bezirci, tezenenin üç ustası Muhlis Akarsu, Mahzuni Çimen ve Hasret Gültekin de üç ateş gülüdür artık.

Bu kara yangından sonra Sendika 93’ten bugüne Oktay Akbal, Ataol Behramoğlu, Cengiz Bektaş, Enver Ercan ve Mustafa Köz yönetimleriyle, kültürel, toplumsal gericiliğe, düşünce özgürlüğü kısıtlamalarına karşı çalışmalarını hızlandırır.

Çünkü 12 Eylül’ün kara kasırgası sürmektedir.

90lar, 2000’ler yine aydın kıyımıyla, gazetecilerin, yazarların yargılanmalarıyla geçer.

Turan Dursun, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Musa Anter, Hrant Dink, Tahir Elçi...

Katiller yine  iş başındadır

Adaletin kılıcıysa, yine yazarları biçmektedir.

TYS,  bu çetin günlerde de ülkenin siyasal yazgısına tanıklığını sürdürür.

TYS’li yazarlar, bu yıllarda da hem tanık hem sanıktır. Düşünce özgürlüğünün yıkılmasına, insan haklarının çiğnenmesine karşı sendika duruşma salonlarında ve sokaktadır.

Özgürlük isteği, “Gezi Direnişi”nde de TYS’li yazarları sokağa çağırır. Sendika, direnişin coşkusunu gençlerle yaşar.

Ne diyordu Cemal Süreya? “Özgürlüğün geldiği gün / işte o gün ölmek yok.” Mücadele, halkın özgürlüğü içindir çünkü.

Bu yüzden TYS, 45 yıl öncenin devrimci coşkusuyla, 45 yılın birikimiyle çoğalarak savaşımını sürdürüyor.

Yazının ve yeryüzünün özgürlüğü için.

Nice 45 yıllara…

 

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 7 - 21

7