Türkiye Yazarlar Sendikası

Pazar, Ekim 20, 2019

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 4 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa

Basın Duyurusu

Kısa Türkiye Tarihi / Sivas'ı Unutma!

1977 Taksim

1978 Sivas-Maraş

1980 Çorum

1980 Ulucanlar, Metris, Diyarbakır

1993 SiVAS

2000 Ümraniye, Bayrampaşa, Uşak, Çanakkale

2012 Uludere

Onlarca devrimci, onlarca işçi, onlarca Kürt, onlarca Alevi, onlarca Yezidi, onlarca Ermeni ve külliyen ezilen Türkiye halkları…

1950-1960 Demokrat Parti

1970-1980 Muhtıra, idamlar, ara rejim, I. MC, II. MC, Milli Selamet Partisi, Adalet Partisi

1980-2002 Faşist Evren cuntası, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi, derin devlet, Susurluk Çetesi, kontrgerilla, cezaevi saldırıları, iç savaş…

2002-2012 Adalet ve Kalkınma Partisi

Onlarca kayıp, onlarca gözaltı, onlarca, işkence, onlarca tutuklama…

Bu kısa Türkiye tarihinde hangi iktidarın elinin kandan sıyrıldığını söyleyebiliriz ki?

Partilerin adları değişse de zulümleri aynı, kıyım yöntemleri farklı yalnızca.

Devamını oku...

Yaralı Karanfil

“Atımı bir yerde durmamanın güzelliğine bağladım.” diyordu Kemal Özer ve şiir atını üç yıl önce 30 Haziran’da gökyüzüne yılkıya bıraktı ve sonsuzluğa gitti. 

Üçüncü ölüm yıldönümünde şairimizi aynı gün, 30 Haziran Cumartesi saat 18.00’de Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçesinde şiirleriyle anımsamak istiyoruz. 
... 
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ile bir atölye çalışması biçiminde düzenleyeceğimiz etkinlikte sizleri Kemal Özer şiirleri okumaya davet ediyoruz.

Adres: Bahariye Caddesi, Ali Suavi Sokağı No. 7/ Kadıköy

TYS Van'da Kütüphane Açıyor

Türkiye Yazarlar Sendikası, Van’a otuz beş kilometre uzaklıktaki 350 öğrencili, 25 öğretmenli Gövelek Köyü İlköğretim Okulu’na üç bin kitaplı, kitaplık ve bilgisayar donanımlı bir kütüphane kuruyor. 

Sendikanın Antakya Temsilciliği’nin öncülüğünde kurulan kütüphane, 8 Haziran Cuma günü TYS’li yazarların da katılımıyla açılacak.

Bildiğiniz gibi Ekim ayında depremle sarsılan Van’da birçok okul yıkılmıştı. Sendika, Van TYS Kitaplığı’ndan sonra Anadolu’nun bazı illerinde de “Çocuk Kitapları Kütüphaneleri” açacak.

28 Haziran 2012

İktidar, gemi azıya aldı gidiyor. Gazeteciler, yazarlar, sendikacılar, işçiler, öğrenciler, muhalif yerel yönetimler de iktidarın şiddetinden payına düşeni fazlasıyla alıyor. Bu şiddete karşı ses vermek istiyoruz.

Bu nedenle, yarın saat 19.00’da (29 Haziran Cuma) Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun düzenlediği büyük yürüyüş için İstiklâl Tünel’de olacağız.

YORUMLU EMEK FOTOĞRAFLARI SERGİSİ

Türkiye Yazarlar Sendikası ile redfotoğraf grubu’nun ortak çalışması olan “Göz-el Yorumlu Emek Fotoğrafları Sergisi” Mimarlar Odası Sergi Salonu Yıldız/Dış Karakol Binası’nda açılıyor. Sergi;58 fotoğrafçının 102 fotoğrafına TYS’li 102 yazarın yaptığı yorumlardan oluşuyor.

Daha önce 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla “Kıraç İşçi Sendika Dayanışma Merkezi’nde” 56 fotoğrafla açılan sergi, bu defa 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle genişletilmiş olarak Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda açılıyor.

Bu özel çalışma; emeği, üretim ilişkisi içinde fotoğraflarla somutlamak, edebiyatın dilini emek fotoğraflarında sınamak, fotoğraf sanatçısıyla yazarın yaratma algısını fotoğraflarda birleştirmek ve emekçileri, üretime dönüşen başka bir alanla, sanatla buluşturmak, onları da sanatın yaratı sürecine katabilmek amacını taşıyor.

Serginin, İstanbul ve Anadolu’da fabrikalar, üniversiteler, kültür merkezleri ve sanat galerilerini gezmesine çalışılmaktadır.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 10 - 12

10