Türkiye Yazarlar Sendikası

Cuma, Temmuz 10, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 13 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

YORUMLU EMEK FOTOĞRAFLARI SERGİSİ

Türkiye Yazarlar Sendikası ile redfotoğraf grubu’nun ortak çalışması olan “Göz-el Yorumlu Emek Fotoğrafları Sergisi” Mimarlar Odası Sergi Salonu Yıldız/Dış Karakol Binası’nda açılıyor. Sergi;58 fotoğrafçının 102 fotoğrafına TYS’li 102 yazarın yaptığı yorumlardan oluşuyor.

Daha önce 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla “Kıraç İşçi Sendika Dayanışma Merkezi’nde” 56 fotoğrafla açılan sergi, bu defa 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle genişletilmiş olarak Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda açılıyor.

Bu özel çalışma; emeği, üretim ilişkisi içinde fotoğraflarla somutlamak, edebiyatın dilini emek fotoğraflarında sınamak, fotoğraf sanatçısıyla yazarın yaratma algısını fotoğraflarda birleştirmek ve emekçileri, üretime dönüşen başka bir alanla, sanatla buluşturmak, onları da sanatın yaratı sürecine katabilmek amacını taşıyor.

Serginin, İstanbul ve Anadolu’da fabrikalar, üniversiteler, kültür merkezleri ve sanat galerilerini gezmesine çalışılmaktadır.

Devamını oku...

BİR DİNLETİ

BAHARI KARŞILAYAN ŞİİRLER

Sendikamız, “Alay Köşkü Cumartesi Söyleşileri”ni bu ay “Baharı Karşılayan Şiirler”e ayırdı.

Alay Köşkü Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kitaplığı’ndaki şiir gününe Yılmaz Arslan, Ahmet Çakmak, Erkut Erdoğan, Tekin Gönenç, Fikret Görken, Mustafa Işık, Nusret Karaca, Fügen Kıvılcımer, Sabahattin Yalkın, Yılmaz Yeşildağ katılıyor.

21 Nisan 2012 Cumartesi günü saat 15.00’te yapılacak etkinliğimize katılmanız, bahar sevincimizi çoğaltacaktır.

 

BİR EYLEM

HAYDARPAŞA İŞGALİNE KARŞI

Biliyorsunuz ki Haydarpaşa Garı kapatılıp sermayenin kasasına konmak isteniyor. Bu işgale karşı her pazar burada eylem yapılmaktadır.

22 Nisan 2012 Pazar günü saat 12.00’de Kadıköy’de Yeni İskele’de (Karaköy-Eminönü İskelesi) buluşup tarihi gara yürüyeceğiz..

Hepinizi şiirlerinizle öykülerinizle bu eyleme bekliyoruz.

 

BİR TOPLANTI

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ

Sendikamız, haftalık olağan pazartesi yönetim kurulu toplantısını ayda bir “Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı” olarak Kadıköy’de Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki temsilcilik odamızda yapacaktır.

Bu haftaki toplantımız 23 Nisan Pazartesi günü saat 18.00’de başlayacaktır. Toplantı, üyelerimize açıktır.

Kadına yönelik şiddete karşı oluşturduğumuz “Kadın Yazarlar Çalışma Birimi”nin değerlendirme toplantısı da aynı yerde aynı saatte yapılacaktır.

Toplantıya katılmanız, sorunlarımızı daha kolay çözmemizi sağlayacaktır.

Bu toplantının diğer gündem maddesi de 1 Mayıs hazırlıkları olacaktır.

 

BİR YÜRÜYÜŞ

BU ZULÜMKÂR GÜNLERDE

İstanbul Şehir Tiyatroları’na karşı yoğunlaşan gerici saldırılara karşı tiyatro oyuncularının ve sahne emekçilerinin başlattığı direnişi destekliyoruz.

24 Nisan 2012 Salı günü saat 11.00’de Galatasaray Lisesi’nin önünde yapılacak basın açıklamasına katılıyoruz. Bu zulümkâr günlerde sanatın, kültürün, bilimin daha fazla korunması gerektiğine inanıyoruz.

Basın açıklamasından sonra sanatçılar, yazarlar Taksim’e yürüyecekler. 
TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

ÜÇ MAYMUN VE 3 C

Özgür Gündem kapatıldı. Önce muhabirlerini, köşe yazarlarını, yöneticilerini tutukladılar sonra da gazeteyi kapattılar.

Bu filmi 90’ların başında da görmüştük. “Press” sürüyor. Tutukladılar, yaktılar, kapattılar.

“Bulvar basınının ve yandaş medya” nın filminin adıysa “üç maymun.” Görmüyorlar, duymuyorlar, konuşmuyorlar. Meslektaşları tutuklanıyor, gazeteleri kapatılıyor ancak onların dilleri tutuk, kalemleri paslı.

Oysa özgürlük, duvarlar yıkılırken duvarların arkasında değil, önünde olmaktır. O duvarların bir gün kendi üstlerine de devrileceğini bilmiyorlar. Çünkü cahillik, cemaatçilik ve ceberutluk  ülkenin kara yazgısı oldu. Baskıların özgürlükçü, muhalif diğer gazetelere de yöneleceğinden kaygılıyız.

Devamını oku...

2012 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Bildirgesi

Günümüzde Türkiye'nin getirildiği noktada demokrasinin varlığı tartışmalı hale gelmiştir. Eleştirel tavır alan yazar ve gazeteciler terör ile bağlantılı ilan edilip tutuklanmakta ya da işsiz bırakılmaktadır. Akademik özerklik yok edilmenin eşiğindedir. Başta yaşama hakkı olmak üzere, en temel insan hakları fütursuzca çiğnenmekte ya da görmezden gelinmektedir.

Biz aşağıda imzası olan yazar, çevirmen, eleştirmen ve yayıncı kuruluşları olarak, Türkiye'de birer yıldırma aracı haline getirilen tutuklamalara son verilmesini, tutuklu yazar ve gazetecilerin derhal tahliye edilmesini, 301 ile TMK (Terörle Mücadele Kanunu) gibi bütün anti-demokratik yasa ve uygulamaların kaldırılmasını, Türk Ceza Kanunu ile Basın Kanunu’nda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun düzenleme yapılarak yazar, gazeteci ve akademisyenlerin tutuksuz ve âdil yargılanmalarını talep ediyoruz.

Devamını oku...

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 17 - 18

17