Türkiye Yazarlar Sendikası

Pazar, Ocak 19, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 7 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

TYS ve İHD Kayıplar İçin Şiirler Kitabı İçin Basın Duyurusu

 

 

TYS ve İHD Kayıplar İçin Şiirler Kitabı İçin Basın Duyurusu

“Önce otu biçmek, hâlâ canlı olan son bitkiye kadar her şeyi kökünden sökmek. Toprağı tuzla sulamak… Sonra otun belleğini öldürmek, bilinçleri sömürgeleştirmek için onları yok etmek; yok etmek için geçmişlerini boşaltmak. Bölgedeki tüm sessiz tanıkları, hapishaneleri, mezarlıkları ortadan kaldırmak.”

Böyle diyor Eduardo Galeano “Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri” kitabında. Otun belleğini öldürmek, toprağı tuzla sulamak istediler.

Onlarsa aşkın ve barışın geleceği için gece gündüz bir “yeryüzü çiçeği” büyüttüler. Latin Amerika’dan Filistin toprağına kök salmış o kutsal çiçek için ışıklı ve sonsuz bir bahçeydi kalpleri.

Ne istiyorlardı? Aşk.

Ne istiyorlardı? Barış.

Ne istiyorlardı? Özgürlük.

Aşkla kurulan özgürlük düşlerini silahlarla, zincirlerle, işkencelerle susturmak istediler.

Susturdular mı, susturabilirler mi? Hayır. Bugün kayıpların kalplerinin çarptığı küçük mezarlıklarda, kuytu vadilerde, kör kuyularda, okyanus yataklarında yükselen tek ses var: “Bir gün yine geleceğiz!”

. . .

Biz de diyoruz ki: “Onlar bir gün yine gelecekler.”

Bu bilinçle hazırladığımız “Kalpleri Küçük Bir Bahçe Onların” kitabı da onlara adandı.

Şairlerimiz kayıplar için vicdanlarının sözcükleriyle bilediler.

Cumartesi Anneleri’nin “sonsuz yas”ı bizim de acımızdır, dediler.

Türkiye Yazarlar Sendikası ve İnsan Hakları Derneği’nin hazırladığı bu kitap, 500. buluşma için de bir anı, bir armağandır.

Türkiye Yazarlar Sendikası İnsan Hakları Derneği

Mario Levi ile Dayanışma

 

Cumhuriyet, 26 Temmuz 2014

 

 

Bizim Gazete, 26 Temmuz 2014

 

 

Günlük Evrensel, 26 Temmuz 2014

 

İzmir 9 Eylül, 26 Temmuz 2014

 

 

Mario Levi 'nin Yanındayız

İsrail devletinin Gazze'ye yönelik katliamı devam ederken, güç karşısında yüksek perdeden konuşmayı adet edinmiş anlayışın şiddet okları ülkemiz yurttaşlarını da hedef göstermektedir.

Türkiye'nin ve Türkçenin yazarlarından Mario Levi'nin ırkçı saldırılara maruz kalarak kitaplarının, İsrail ürünleri ile birlikte, protesto edilmesi fikri insanlık adına sürülmüş kara bir lekedir.

Mario Levi, gücü İsrail'e yetmeyenlerin hedef tahtası değil, Türkiye'nin yazarıdır.

Protesto edilmesi gereken Mario Levi ve kitapları değil, Filistin yerle bir olurken susmayı tercih eden uluslararası sermaye odakları, ırkçılığı gündelik hayatımızın parçası haline getirmiş iktidar ve onun uzantılarıdır.

Zulme uğrayan insanlar ve uluslar hamasetle, nefretle, ırkçılıkla değil barışın diliyle güzel bir dünyada birlikte yaşayabilir ancak.

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu


--
TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP

Türkiye Yazarlar Sendikası, kırk yıllık yaşamında yazarlık emeğini ve onurunu, temel insan haklarının temel taşı düşünce özgürlüğünü, ülkemizin en zor koşullarında savuna gelmiş; kuruluş yılı 1974’ten bu günlere adı Türkiye’nin en seçkin yazar ve şairleriyle özdeşleşmiş büyük bir kültür kurumudur.

Türkiye Yazarlar Sendikası, kültür tarihimizin yarım yüzyıllık belleğidir; yalnızca dünümüz değil, bugünümüz ve geleceğimizdir.

Nice emekle, özveriyle düşünce özgürlüğü savaşımında kayıplar da vererek bugünlere ulaşan, kültürümüzün evrensel bir temsilcisi olan yazar örgütümüz, bugün hiç hak etmediği bir tehditle karşı karşıyadır.

Yıldız Sarayı’nın Arabacılar Dairesi’nde yine emek ve özveriyle kurulan TYS Edebiyat Müze ve Belgeliği bakanlığınızca dağıtılmak, yok edilmek isteniyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde yazar örgütleri kentlerin en görkemli yapılarına, saraylarına sahipken, ülkemizde Türkiye Yazarlar Sendikası gibi köklü, büyük bir yazar kuruluşuna bir sarayın arabacılar dairesini bile çok gören bir bakanlığın adının Kültür Bakanlığı adını taşıması büyük bir çelişkidir.

Bu çelişkiyi dünyaya nasıl anlatacağız, nasıl anlatacaksınız?

Konuyla ilgili açılan davada, Danıştay kararını da beklemeksizin Bakanlığın müzeyi boşaltmamızı istemesi, ayrıca açıklanması gereken bir yasa ve hukuk tanımazlıktır.

Bu nedenle Kültür Bakanlığı’nı kararını yeniden gözden geçirmeye, yazarlarımızın bellek-müzede simgeleşen ulusal ve evrensel kimliğine gereken özen ve saygıyı göstermeye,  Edebiyat Müze Belgeliğin korunması için Türkiye Yazarlar Sendikası’na yeni bir müze yeri göstermeye çağırıyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Adnan Özyalçıner, Ataol Behramoğlu, Oktay Akbal, Cengiz Bektaş, Enver Ercan, Mustafa Köz, Tarık Günersel, Nihat Behram, Seyit Nezir, Sennur Sezer, Orhan Aydın, Ragıp Zarakolu,Yaşar Miraç, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Aslı Erdoğan,Tevfik Taş, Müslim Çelik, Ertan Mısırlı, C. Hakkı Zariç, Nurullah Can, Kâmil Tekin Sürek, Suna Aras, Tahir Şilkan, Tülay Ferah, Cuma Boynukara, Akın Ok, Nükhet Eren, Eray Canberk,Erkut Erdoğan,Egemen Berköz, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, İlhan Gülek,Şenel Gökçe, Osman Bozkurt, Cavit Naci Tarhan, Canol Kocagöz, Abdullah Nefes, İnci Ponat, Nahit Kayabaşı, Haluk Işık, Hatice Akdoğan, Raif Özben, Şaban İba, Ulaş Başar Gezgin, Özgün E. Bulut, Salih Bolat, Turan Alptekin, Filiz Tosyalı, Ayten Mutlu, Ayla Çınaroğlu, Esin Üçüncüoğlu, Ayşe Kilimci, Vedat Yazıcı, Hüseyin Yurttaş, Turgay Fişekçi, Erol Yıldırım, Güney Özkılınç, Rahmi Emeç, Namık Kuyumcu, Çetin Yiğenoğlu, Mehmet Karasu, Abdülkadir Budak, Tuncer Cücenoğlu, Muharrem Aslan, Nalân Çelik, Turgut Çeviker, Uğur Pişmanlık, Tuğrul Keskin, Vecdi Çıracıoğlu, İhsan Topçu, Mustafa Suphi, Gültekin Emre, Hülya Tozlu, Engin Turgut, Tansu Bele, Kemal Bek, Zerrin Taşpınar, Ömer Demircan, Erol Büyükmeriç, Zeki K. Ergin, Ayhan Çıkın, Hakan Keysan, Hasan Öztoprak, Fadıl Öztürk, Nermin Bezmen, Nevra Bucak, Hicri İzgören, Arif Berberoğlu, Hülya Deniz Ünal, Yıldız Cıbıroğlu, Yunus Bekir Yurdakul, A. Kadir Paksoy, Bilsen Başaran, Mustafa Öneş, Nesimi Aday, Zeynep Tozduman, Gülseren Engin, Oğuz Özdem, Melahat Babalık, Bilal Kayabay, Esat Korkmaz, Rıza Zelyut, İbrahim Oluklu, Ferda İzbudak akıncı, Behçet Çelik, Nusret Karaca, Bayram Kaya, Hikmet Altınkaynak, Koray Feyiz, A.Sırrı Özbek, Nihat Altıok, Sadık Albayrak, Günel Altıntaş, Nuray Gök Aksamaz, Memik Horoz, Uğur Büke, Aydın Afacan, Hüseyin Ferhad, FergunÖzelli  Aziz Kemal Hızıroğlu, Mustafa Öztürk, Necati Yıldırım, Mustafa Yılmaz, Sevim Yazar, Gülsüm Cengiz, Aliye Özlü, Yusuf Alper, Anais Martin, Metin Cengiz, Tacim Çiçek, Asım Öztürk, Bülent Tekin, Mehmet Sadık Kırımlı,Üstün Akmen,Mahsun Doğan,Aydanur Saraç,İrfan Yıldız Beşlioğlu,Turan Alptekin

 

 

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 10 - 16

10