Türkiye Yazarlar Sendikası

Perşembe, Haziran 04, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 7 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa

Yazar Duyurusu

Dünya Öykü Günü

Dünya Öykü Günü

Öykü, yeni dünyalar açmıştır insanlara, yazarlar duygularını, düşüncelerini özgürce ifade ettiklerinde.

Savaşın, yoksulluğun başını alıp gittiği günümüzde gerçek bir tanıktır öykü. Yaşananların, yaşatılanların tanığıdır. Her zamanki gibi yaşamın tanığıdır. Dün olduğu gibi, bugün de.

Kendini ifade edenlerin olduğu gibi edemeyenlerin de dili olmuştur öykü.

Her 14 Şubat’ta olduğu gibi bu yıl da tanıklığını yineliyor.

Öykünün barışa, kardeşliğe tanık olacağı günler dileğiyle Dünya Öykü Günü’nüz kutlu ve mutlu olsun!

Türkiye Yazarlar Sendikası


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

YENİ YIL MESAJI

Değerli üyemiz,

Karanlığı söküp atarak her sabah dünyayı yeniden renklendiren aydınlıkta her günün yeni bir başlangıç olmasının bilinciyle yeni yılınızın kutlu ve mutlu olmasını dileriz.

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

21. OLAĞAN GENEL KURUL ÇAĞRISI

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

21. OLAĞAN GENEL KURUL ÇAĞRISI

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın 21. Genel Kurulu 25 Mayıs 2019 Cumartesi tarihinde, 10.00-17.00 saatleri arasında Türkiye Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi, Kemankeş Sokak, No.31 Karaköy adresinde aşağıdaki gündem çerçevesinde, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş sözleşmesi Kanunu’nun 10.maddesi gereğince üye usulüyle yapılacaktır.

Üyelerimizin, TYS’nin bir yazar örgütü olarak değerini ve işlevini bilerek Genel Kurulumuza gereken ilgiyi göstereceğine inanıyoruz. Saygılarımızla.

Mustafa Köz

Yönetim Kurulu adına

Genel Başkan

Mustafa Köz

GÜNDEM

1.Yoklama ve Genel Başkan’ın açılış konuşması,

2.Divan başkanı ve divan üyelerinin seçimi,

3.Divana Genel Kurul tutanaklarını imzalama yetkisi verilmesi,

4.Saygı duruşu,

5.Konukların konuşmaları,

6.Çalışma, hesap raporları ve denetleme kurulu raporlarının okunması,

7.Tasarı bütçenin okunması ve Genel Kurul’un onayına sunulması,

8.Raporlar üzerine konuşmalar,

9.Yönetim ve denetleme kurulunun aklanması,

10.Dilekler,

11.Aday başvuruları,

12.Seçimler ve kapanış.

*Genel Kurul ve seçim aynı gün yapılacaktır. (25 Mayıs 2019 Cumartesi)

 


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

TYS EDEBİYAT VE DÜŞÜNCE TOPLANTILARI

Sendikamızın Ekim 2019’dan başlamak üzere, Beşiktaş Belediyesi Karaoğlan Gençlik Merkezi’ndeki lokalinde, günü, saati ve konuşmacıları belirtilen program ile ‘Edebiyat ve Düşünce Toplantıları’na başlamıştır.  Dördüncü etkinlik, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı, öykücü, yazar, Adnan Özyalçıner ile devam ediyor.  “Adnan Özyalçıner 85 Yaşında” / Adnan Özyalçıner 30 Kasım 2019 / Cumartesi / 17.00

 

 

TYS MAYIS MEKTUBU SON MEKTUP

TYS MAYIS MEKTUBU

SON MEKTUP


İlk yazın son mektubu... Ne yazılır son mektupta? Bir veda mı, başlangıç mı? Belki her ikisi de... İlk yaz bitti, önümüz yaz. Uzun bir yaza giriyoruz. Sonra çıkacağız ondan da. Ağır, ateşli bir hastalıktan kalkar gibi... Yaz bunaltıcıdır kimileri için ama bizim için hiç değil. Çok işimiz var daha. İçimiz dışımız zorluklarla, ölümlerle şişse de.

Haziran, temmuz, ağustos...

İşte, haziran yitikleri şuracıkta! Orhan Kemal, Ahmed Arif, Nâzım Hikmet... Sonra temmuz kıyımı... Yazının atlıları... Asım Bezirci, Metin Altıok, Behçet Aysan, Uğur Kaynar ve diğerleri...

Hangi ay var ki ölümle sınanmamış, yoklukla, yoksunlukla kesilmemiş olsun yolumuz! Öykü, roman, şiir, oyun da bu kırılmışlıktan, kıstırılmışlıktan çıkmıyor mu? Her şey güllik gülistanlık olsa yazıya ne lüzum! Dünün tarihi de bugünün, yarının düşü, umudu da ellerimizde.

Öyleyse karakuşi İstanbul seçimi iptali, cehaletin karmanyolacılığı hangimizi yıldırabilir ki? Yeniden yeniden direneceğiz yasa tanımazlığa, baskılara, zorbalığa karşı.

Yılmak yok, susmak yok, boyun eğmek yok! Yazı özgürleştirir hepimizi. Bunu biliyoruz. Bunun için sendikamız 45 yıldır ağaçlar gibi sonsuzca ayakta. Kimileyin hoyrat eller kırsa, örselese de dallarımızı, kökü düşlerimizde, düşüncelerimizde o soylu ağacın.

Şimdi de yeni filizler, sürgünler vermeyi bekliyor o çınar. İki gün sonraki genel kurulumuzdan sonra bu filizler yeni yemişlere evrilecek. Yeni yönetim dönemi başlayacak (25 Mayıs Cumartesi, 10.00). Genel kurulumuza ilginizi eksik etmeyeceğinizi biliyoruz. Ayrıca, yarın açacağımız TYS Edebiyat Kütüphanesi de sizleri bekliyor (24 Mayıs Cuma, 12.00). Orada olacağız

Mayısın ilk günü de emekçi kardeşlerimizin bayramını kutlamıştık. Onlarla omuz omuzaydık. Bizim de bayramımızdı. Ayın ikinci haftasıysa yeni genel merkezimizi Beşiktaş’ta açtık (11 Mayıs Cumartesi). Özlemişiz birbirimizi. Arayı soğutmayalım, diyoruz. Önce kütüphane açılışı,, sonra genel kurulumuz, haziranda Sennur Sezer Belgeliği açılışı (15 Haziran Cumartesi) ve Dayanışma Derneği yemeği...

Dayanışma Derneği demişken, derneğimize üyeliğinizin dayanışma bilincimizi göverteceğini söylememize gerek var mı, bilmiyoruz. Yazarların toplumsal yaşamlarında, yazı dünyalarında doğabilecek sorunların çözümünde yazarların yanında olmak ve kişisel haklarına ilişkin sorunlarını çözebilmek, toplumsal, ekonomik, sosyal haklarını geliştirmek, hukuksal talepleriyle ilgili çalışmalar yapmak için yola çıktı derneğimiz. Derneğimizin genel merkezi de Kadıköy Bahariye’de haziran da açacak kapılarını sizlere. Çaya, kahveye bekliyoruz.

Ne derler, bir kahvenin kırk yıl hatırı varmış. 45 yıl önce 11 kurucunun aynı cezveden içtiği kahve, o hatırı büyüterek bugüne getirdi. Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Bekir Yıldız, Tomris Uyar, Turgut Uyar, Orhan Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Leyla Erbil, Adnan Özyalçıner, Ali Özgentürk ve Nihat Behram. 45. doğum yılımızda hepsine teşekkür ediyoruz.

Doğal ki sonrasında sendikamızın bayrağını bugüne getiren Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Oktay Akbal, Ataol Behramoğlu, Cengiz Bektaş, Enver Ercan başkanlığındaki yönetimlere ve yirmi yıla yakın elimiz, kolumuz olan edebiyat gönüllüsü Aysel Tezer’e... (Aysel Hanım’ın onca emek verdiği TYS Edebiyat Müzesi’nin, genel merkezimizin ve TYS Edebiyat Kütüphanesi’nin açılışını görmesini ne çok isterdik!)

Bir mektupta teşekkür faslına geçilmişse o mektup başlangıçtan çok, veda mektubuna dönüşüyor demektir. Ama yine de bir veda saymayın yazdıklarımızı. Yeni bir yönetim sürdürecek yolculuğumuzu. Onlara başarılar diliyoruz.

Cicero’un sözüyle bitirelim son mektubumuzu.

Bir konuşmaya iyi başlayın ve iyi bitirin konuşmanızı, arada nasılsa herkes uyuyordur.” demiş ünlü hatip. 8 yıl önce iyi başlayıp iyi sürdürdüğümüz ve iyi bitirdiğimiz yönetim dönemimizde “arada uyuyanlar”da oldu, bal yapmaz arılar gibi vızıldayıp çalışmayanlar da. Onları ne etsek uyandıramadık, “sendika mutfağı”nda göremedik. Umarız onlar da uyanır ve bağcıyı dövmek için değil, üzüm yemek için girerler bağa. Aşçıyı kötülemek için değil, yemeğe bir tutam da olsa tuz atmak için gelirler mutfağa.

İyi yazlar.


Türkiye Yazarlar Sendikası

Yönetim Kurulu adına

Genel Başkan

Mustafa Köz

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 1 - 6

Başlangıç
Önceki
1