22 Nisan 2024
Yazarlar

Nihat Kemal ATEŞ

ÖZYAŞAM ÖYKÜM

Nihat Kemal Ateş

1952 Kalkandelen-Üsküp’te doğdu. Ortaokul ve lise döneminde kuyumculuk yaptı. Daha sonra da profesyonel futbol oynadı. Ülkesini geniş coğrafyasıyla tanıdı.

Onyedili yaşlarda şiirle flörte başladı, sonraki yıllarda da kol-kola yürüdü. Ne o ihanet etti şiire, ne şiir ona. Bir edebiyat dergisinde okuduğu, Arif Damar (Barikat) “Şiir, her koşulda yayımlanmak için yazılmalıdır. Yayımlanmayan şiir yaşanmamış demektir.” Yazısından sonra harekete geçip, Brüksel’de tepsisinde kahve yerine kitabıyla görücüye çıktı, okuruyla buluştu, kabul gördü şiiri.

Çocukluğu Üsküp’te, ilk gençliği İstanbul’da, orta yaşlılığını Brüksel’de (1981 mayısından sonra) yaşıyor. Belçika’nın birçok kentinde, İstanbul ve Ankara’da şiir etkinliklerinde bulundu. Radyo ve Tv’larda şiir söyleşileri ve okumalarına katıldı.

Şiirleri: İnsancıl, Eski, Berfin Bahar, Şarköy Sanat, Amik (Hatay), Kedi Gözü, Üvercinka, Kara Zambak vb. dergilerde yayımlandı.

Belçika’da Türkçe yayımlanan; Avrupa Ekspres ve Binfikir gazetelerinde sanat ve edebiyat üzerine yazıları sürüyor. “Düş-be-yaz” adlı edebiyat dergisinin editörlüğünü yaptı. Kendi sesinden okuduğu şiirlerinden oluşan “Cd” çıkardı. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Yayımlanmış yapıtları:

Sevgi Adresini Bulur, “Broy”(Şiir)

Zarfa Koyup Gülüşünü Gurbete Gönder, “Senfoni” (Şiir)

Uçuruma Düşen Çığlık, “Sone” (Şiir)

Brüksel’de Sevdiğim Sokaklar, “Broy”(Deneme)

Gülüşün Düşüyor Geceme, “Kibele” Yayınevi (Şiir)

Bağlantıyı kopyala