19 Temmuz 2024
Basın Duyurusu

Ali Sirmen Yaşamını Yitirdi!

Hukukçu, gazeteci, sinemacı ve yazar Ali SİRMEN, 17 Mart 2024 tarihinde tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Türkiye Yazarlar Sendikası olarak Sirmen ailesine, Cumhuriyet Gazetesine, yakınlarına, dost ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz. Ali Sirmen yaptığı çalışmalar ve eserleriyle hep yaşayacaktır. 

Yaşamı

Hukukçu, gazeteci, sinemacı ve yazar Ali Sirmen 10 Kasım 1939 yılında İstanbul’da doğdu. Türk sanat müziği bestekârı ve keman sanatçısı Sadi Işılay‘ın torunu olan Ali Sirmen, 10 Kasım 1939 tarihinde İstanbul‘da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

Sirmen, köşe yazarlığına 1966 yılında Akşam gazetesinde başladı. Yeni Ortam ve Milliyet gazetelerinde de köşe yazıları yazdı. Halen Cumhuriyet gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

1972 yılında kurulan Barış Derneği‘nin kuruluşunda yer aldı.

İkinci Bahar televizyon dizisinde Antepli bir komiseri canlandırdı. Cumhuriyet adlı filmde ise, Cumhuriyet gazetesinin kurucusu olan Yunus Nadi Abalıoğlu‘nu canlandırdı.

SkyTürk kanalında Siyah-Beyaz isimli programın sunucularından biridir. Ayrıca Cem TV‘de Süheyl Batum ile Ayıptır Söylemesi isimli tartışma programını sundu.

2015 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü‘ne layık görüldü. Türkiye Yazarlar Sendikası Üyesiydi.

Kitapları  

  • Erkeklere Mahsus(1990)
  • Sevgiliye Mektuplar(2007)

Filmografisi

 

Bağlantıyı kopyala