23 Mayıs 2024
Yazarlar

Ece ÖZBAŞ

BİYOGRAFİ

Yazar Ece Özbaş, 1973 yılında bir kış ayazında İstanbul’da doğdu. Kadınların karmaşık dünyasında, anne, anneanne, teyzeler ve çocuklara kuruyemiş satan sessiz sakin bir göçmen dedeyle büyüdü. Bir görünüp bir kaybolan babasının gölgesini yakalamaya çalışırken kitapların büyülü dünyasıyla tanıştı.

Merakla, durmaksızın bir yazarın dünyasından öbür yazarın dünyasına koştu. Zorunlu eğitim hayatını kitapların zenginliği içerisinde tamamladı. Dünyadan kaçarken küçük öyküler yazmaya başladı, şairlerin kelimelerine âşık oldu, yazdı sildi, yazdı.

Kitapların dünyasına öylesine çekildi ki yayıncılığı merak etti. Cağaloğlu Yokuşunda günleri başladığında tashihlerin arasında kendine yeni bir dünya yarattı.

Yaklaşık otuz sene büyük yazarlar ve yayıncılarla çalıştı. Kimi zaman hayalet yazarlık yaptı, kimi zaman projeler üretti ve hayata geçirdi. Yazma aşkı senaryoya uzandı. “Babamın Çirkin Kadınları” heyecanlı yolculuğuna başladı.

Kenarda köşede okumaya ve yazmaya devam etti. Peyami Safa ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın hayata bakışı, sanatı, eserlerini kaleme aldı. Sonra aşka trajikomik yaklaştı ve İmkânsız Aşk Yoktur, Kararsız Âşık Vardır isimli bir deneme yazdı. Kenarda tuttuğu öykü ve şiirlerini Alinda isimli bir çalışmada topladı. Sihrin Kovulmuş Melekleri romanıyla evrenleri birbirine bağladı.

Altı Üstü Hikâye, Esrarengiz Hikâyeler, Aynı Gökyüzü Altında isimli öykü seçkilerinde keyifle kaleme aldığı hikâyeleri yayınlandı. Kadına şiddeti işlediği, tamamen gerçek yaşam hikâyelerini kurgulayarak yazdığı toplumsal gerçekçi Deldelice isimli novellası Mavi Nefes’te okurlarıyla buluştu. Öyküleri sesli olarak yayınlandı.

Babamın Çirkin Kadınları kitabını yazdı, Neşet Baba’ya saygısını sundu. Cumhuriyet Sevdası ile ilk çocuk romanını yazdı. Atilla Ağırbaş ile birlikte Sihirli Pat Güm Bam Kenti’ne can verdi. Senelerce üzerinde çalıştığı İbni Sina’nın Felsefe ve Metafizik risalelerini düzenleyip sadeleştirererk okuycuya sundu.

İlayda ve Alinda isimli iki kızı var. Okumaya ve yazmaya aşkla devam ediyor.

Bağlantıyı kopyala