23 Mayıs 2024
Yazarlar

Atilla AĞIRBAŞ

BİYOGRAFİ

Yazar ve ressam Atilla AĞIRBAŞ, 1966 yılında Kocaeli’nin İzmit ilçesinde doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü 1994 yılında bitirdi. Yaşamını Denizli’de sürdürmeye karar vererek profesyonel yaşamını burada şekillendirdi.

Tasarımda birçok alanda kendini gösterdi. Proje ve imalat, ferforje ürünler tasarım ve uygulama, rölöve restitüsyon, restorasyon, iç mekan tasarımcılığı alanlarında etkin görevlerde bulundu.

2000 yılında yaklaşık bir sene boyunca Denizli’nin “Deha20” gazetesinde, “Üzeyir Üveyik, Her Şeyi Gagalayan Adam” mahlasıyla karikatürler çizdi.

Ekim 2002’de, Denizli Ege Fuar Birliği Anıt Proje yarışmasında 2.’lik ödülü aldı.

2003-2005 yılları arasında Denizli Belediyesi Şehir Tiyatrosu için “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyununa “dekor ve kostüm”, “Soytarılar” oyununa “makyaj ve kostüm”, Deli Dumrul oyununa ise “makyaj ve kostüm” hazırladı.

2011-2013 yılları arasında Denizli Fotoğraf Sanatı Derneğinin 3. Dönem Başkanlığını yaptı.

Sanat hep vazgeçilmezi oldu. Kendi atölyesinde resim, heykel ve seramik çalışmalarında bulundu. 2017 yılında “Denizin Gözleri” resim sergisini Denizli, Bergama ve İzmir’de, 2019 yılındaysa “Mavi Düşler” isimli iki kişisel resim sergisi açtı. Yanı sıra bulunduğu şehirdeki karma resim ve fotoğraf sergilerine katıldı.

Mayıs 2017’de toplumsal olayların insan üzerindeki etkisini yansıtan “Punctum” isimli üçlü bir fotoğraf sergisinde yer aldı.

2021-2022 öğretim yılında Bitek Anadolu Teknik Lisesinde “temel desen-temel tasarım-teknik resim” ve “ürün geliştirme” dersleri verdi.

2022 yılında yaşadığı kente karşı olan mimari sorumluluğunu yerine getirmek için, “Çizgilerle Denizli Evleri” isimli çalışmasını hayata geçirdi.

2023 yılında Ece Özbaş ile birlikte, “Sihirli Pat Güm Bam Kenti, Gökkuşağı Kapısı” isimli resimli çocuk kitabını hazırladılar. Aynı yıl Atilla Ağırbaş ilk kişisel romanı olan “Poseidon Çocukları, Egeli Bir Tirhandil Hikâyesi” okuyucuların beğenisine sundu.

2023 yılında, “Araftan Yaşama” isimli resim sergisinde, pandemi döneminin ardından yaşama tekrar tutunanların hikâyesini yorumladı.

2024 yılının 1 Şubatında doğduğu topraklara geri döndü.

 

Bağlantıyı kopyala