20 Haziran 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

Mehmet DAĞISTANLI

BİYOGRAFİ
Şair, yazar Mehmet Dağıstanlı, 1953 yılında Erzurum’da doğdu. Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü, daha sonra Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Erzurum Halk Eğitim Merkezinde  ve Erzurum Halk Oyunları ve Halk Türküleri Derneğinde Tiyatro oynadı. Çeşitli bölgelerde otuz beş yıl eğitimcilik yaptı. İstanbul-Kadıköy Lisesi’nde Müdür yardımcılığı görevinden emekli oldu.

Tiyatro yazarlığı, oyunculuk, yönetmenlik yaptı. Yazarlık dersleri verdi.

Türk Dünyası Tarih, Türk Edebiyatı, Beyaz Şehir Erzurum, Erzurum Sevdası, Sivas Postası, Hürses Gazetesi ve çeşitli dergilerde makaleleri yayınlandı.

Türkiye’nin her köşesinde yüzün üzerinde konferans verdi. Tiyatro oyunları çeşitli sahnelerde sergilendi. Ben Kara Fatma oyunu halen sahnelenmektedir.

EĞSAD Eğitimci Sanatçılar Derneği Başkanlığını yaptı, E Sanat Grubunu kurdu, Türkiye Azerbaycan, YAZAK (Yazarlık Akademisi) Tüko-Der, Kadıköy Türk Ocağı, Erzurumlular Yardımlaşma Vakfı üyesi. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

ESERLERİ:

Roman: Yanık Dere-1915, Ben Kara Fatma, Babam Nevruz’da Gelmedi, Yılanlar Adası,
Belgesel: Asırlık Çınar Gazi İlkokulu,
Masal- Öykü: İlk Alışveriş, Masal Bahçesi, Masalistan, Şiirle Yolculuk, Öykü Demeti, İz Bırakan Hikayeler, Yaşamdan Öyküler;
Tiyatro: ‘Buzdan Adamlar’ (DT repertuarında), ‘Erguvan Güzeli İstanbul’, ‘Bir Hizmetçi Aranıyor’, ‘Büyük Ana’ , ‘Sessiz Haykırış’, ‘Ben Kara Fatma’, ‘Ben Nezahat Onbaşı’ ve ‘Ben Damat Ferit’…‘Divan ü Lügat’it Türk’, ‘Baskın’, ‘İçimdeki Kurşun’ (Senaryo

Bağlantıyı kopyala