21 Haziran 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

Ali Erkan GÜNERİ

BİYOGRAFİ

Şair, yazar Ali Erkan Güneri, 03 Ağustos 1950 tarihinde Ankara/Şereflikoçhisar’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimine Ankara ve ilçelerinde başladı. 1969 yılında Ankara Atatürk Lisesini bitirdi. 1974 yılında Sosyal Hizmetler Akademisini bitirerek sosyal hizmet uzmanı oldu. Aynı yıl Diyarbakır Çocuk Bakım Yurdunda göreve başladı. Çeşitli illerde sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştı, yöneticilik yaptı. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına atandı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün kuruluş çalışmalarına katıldı. Şube müdürü, daire başkanı, genel müdür müşaviri, müfettiş olarak çeşitli görevlerde çalıştı. 2009 yılında başmüfettiş olarak emekli oldu. Emeklilik sonrası Ağrı ilinde özel sektöre ait Serhat Bakım Merkezinde beş yıla yakın sosyal hizmet uzmanı ve sorumlu müdür olarak çalıştı. Çanakkale iline yerleşti, yaşamına orada devam ediyor.

1968 yılından bu yana çeşitli gazete ve dergilerde öykü, deneme, şiir, röportajları yayımlanan Ali Erkan Güneri’nin “Keloğlan ve İyilik Perisi”, “Son Kahraman”, “Uzay Dünya İle Dünya Barışla Güzel” adlı çocuk oyunları bulunmaktadır. “Son Kahraman” adlı oyunu Emel Göksu’nun rejisörlüğünde Denge Çocuk Tiyatrosu tarafından 1991 yılında sahnelendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından düzenlenen “Çocuk ve Gençlik Oyunları Yarışması”nda (1985) “Biz Atatürk’üz” oyunu ile mansiyon kazandı.

“Gökyüzü Mavi Yalnızlık Lacivert” adlı oyunu, 2022 yılında Lüleburgaz Belediyesi etkinliklerinde Engin Sahne Tiyatrosu tarafından Irgat’ın memleketi Lüleburgaz’da Saim Engin rejisiyle sahne ışıklarıyla buluştu. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Yapıtları

Biz Atatürk’üz / oyun / TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Yayınları 1986 /Ankara Atatürk Lisesini Bitirenler Derneği Yayını / 1999

Gökyüzü Mavi Yalnızlık Lacivert / oyun / Atlas Pazarlama Fahrettin Telseren Yayınları / 1991

Gökyüzünde Bir Yol Ayrımı / şiir / 1992

İstanbul’la Oynuyorum / şiir / Ürün Yayınevi / 2022

Hüznün Gökkuşağında Yaşayanlar / söyleşi-anı / İzan Yayını / 2023

 

Bağlantıyı kopyala