19 Mayıs 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

Hatice EROĞLU AKDOĞAN

BİYOGRAFİ

Yazar Hatice Eroğlu Akdoğan, 1963 yılında Malatya/Arguvan’da doğdu. İlkokulu köyünde, ortaöğretimi sırasıyla Ankara, Malatya ve İstanbul’da tamamladı. Üniversite yıllarında çeşitli işlerde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Mezuniyetinden sonraki süreçlerde kütüphanecilik, gazetecilik ve idarecilik yaptı. Evlendi. 1993’te bir erkek çocuğu annesi oldu.

Yazar, kamu çalışanlarının sendikalaşma hareketi ile kadın hakları mücadelesinde etkin roller üstlendi. Siyasal gerekçelerle çok kez gözaltına alındı ve bir dönem tutuklu kaldı. Edebiyatla ilgili çalışmalarına daha fazla zaman ayırmak için 2014’te çalıştığı özel kurumdan emekliye ayrıldı.

Hatice Eroğlu Akdoğan’ın edebiyatla ilişkisi ortaöğretim yıllarında şiirle başladı. Kütüphanecilik ve gazetecilik alanındaki çalışmaları onu edebiyata daha da yakınlaştırdı.  1990’lı yıllarda deneme, öykü, anı, röportaj türünden yazıları dergi ve gazetelerde görünmeye başladı. Kadın sorunu konusundaki yazıları 1996’da çıkan “Irkçılığa ve Cinsiyetçiliğe Karşı Kürt Kadın Dergisi Roza”da düzenli olarak yayımlandı.  Aynı süreçte Edebiyat Gündemi, Damar, Virgül, Bahçe, Kitap Gazetesi, Berfin Bahar, Arguvan Olgusu dergilerinde de edebiyat içerikli yazılarıyla yer aldı.

1998’de yazarın ilk öykü kitabı olan “Berivan’ın Dilindeki Kelepçe” yayımlandı. Bunu 2000 yılı başında siyasi kayıpları arama süreci üzerine kurgulanmış “Gözlerim Kayıp” romanı takip etti. 2001 yılında ses getiren bir kitap olarak “Medyada Kadın” –inceleme araştırma- kitabı basıldı. Buna paralel olarak  çeşitli gazete ve dergilerde  ‘medya ve kadın’ konusu üzerine ayrıca makaleler de kaleme aldı.

Yazarın roman türündeki  ikinci kitabı “Bekle Biz İstanbul” 2003 yılında çıktı. 2005 yılında  “Şiirde Dağ İzleği”(inceleme),  2008’de “Dicle’nin Sırrı“ (Roman), 2011’de  “Kar Yağarken Düşlerime” (novella/uzun öykü), 2014 “Kırda Nergizler Kimsesiz” (Anı), 2014’te  “Hangi Yaraya Baksam Acısı Kadın”(öykü), 2015’te  “Keloğlan’ın Yol Maceraları” (çocuk/ masal) ve “Nane Kokulu Dış Kasaba” (çocuk), 2017’de  “Kadınlarımız; Soframızda Yeri Ağzında Dili Olmayan” (sözlü tarih), 2019’da  “Bir Bulut Ağlıyor” (çocuk) ve “Mektup Bizden Selam Söyle” (Roman), 2020’de “Fakir Baykurt’un Kaleminin İzinde; Romancının Serüveni” (Biyografi) 2021’de  “Fidel Castro; Kendi Gerçeğini Yaratan Efsane” (Biyografi) ve 2022’de  “Küba’da Devrimin Kadın Yüzü” (araştırma),  2023’te ise Rosa Luxemburg; Berlin’de Bir Spartaküs (Biyografi) ve soruşturma- derleme nitelikli bir kitap olan “Kendi Kalemleriyle Yazarların Odası” kitapları yayımlandı.

Ayrıca yazarın, proje ve derleme kitaplarda yayımlanan öyküleri de şunlardır:

-Kuş Kanadında Öyküler, 2000- Türkiye Yazarlar Sendikası Ankara Temsilciliği

-Anlatılan Senin Hikayendir, 2011 Petrol İş Sendikası Kadın Öyküleri Seçkisi.

-Göz-El Yorumlu Emek Fotoğrafları (fotoğraf yorumlu kitap seçkisi)  2013 Türkiye Yazarlar Sendikası

-Yedi Tepe İstanbul Öyküleri, 2018 Bando Çocuk Yayınları

-Ayna Ayna Söyle Bana, 2018 Kadın Yazarlar Derneği Yayınevi

-Hayvan Hikayeleri: Dostlarımızdan Mesaj Var 2020 Bando Çocuk Yayınları

-Neden Sosyalist Oldum? Haz. Seçkin Zengin 2021 Klaros Yayınları

-Mektuplarla Kadın Öyküleri,  Haz. Kadın Yazarlar Derneği  2022 Bassaray Yayınları.

-Kör Bir Geceydi ‘Deprem Öyküleri’ Derleyen Ayşe Kaygusuz Şimşek, 2023 Şey Kitap

Hatice Eroğlu Akdoğan, 2004 yılından başlayarak sendika.org, emekdunyasi.net, havuz.de, amatorceedebiyat.com, etha.com, gezite.org, gazeteyolculuk.com, gazetemanifesto.com, sanatvetoplum.org, bianet.org, yaziatolyesi.com, mayakultur.com, istrancaedebiyat.com ve bizimcagedebiyat.com  kullanıcı adlı dijital yayın sitelerinde güncel sorun ve edebiyatla ilgili konularda yazılarını yayımladı ve aynı biçimde sürdürmektedir de. Yine aynı dönem itibarıyla basılı yayın olarak Cumhuriyet Kitap, Birgün Kitap, Güney Kültür Sanat Dergisi, Berfin Bahar, Ekin Sanat, Sanat ve Hayat, F Dergi, Yeni Gelen, İnsancıl’da da ürünleriyle yer almıştır.

Yazar, ilk başta yayımlanan dört kitabında “Hatice Akdoğan” imzasını kullanmıştır. Ancak aynı ad ve soyadlı bir başka yazarla karıştırıldığı anlaşılınca 2005 yılından sonraki kitapları ve yayımlanan yazılarında “Hatice Eroğlu Akdoğan” imzasını kullana gelmiştir.

1979’dan beri İstanbul’da yaşayan Hatice Eroğlu Akdoğan, Eğitimciler Derneği (Eğit-Der), Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Kadın Yazarlar Derneği ve Malatya Çevre Platformu (Mal-Çep) üyesidir.

Bağlantıyı kopyala