19 Temmuz 2024
Basın DuyurusuDuyurularKitap

Mahzun Doğan’ın “Herkes Ölüyor” şiir kitabı çıktı!

TANITIM BÜLTENİNDEN

HERKES ÖLÜYOR!
Mahzun Doğan’ın yedinci şiir kitabı okurla buluştu. MedaKitap Yayınları’ndan çıkan “Herkes Ölüyor”, bir anılar galerisi gibi… Doğan, kitabı için, “Yaşamımda izi olan, bana değer katmış; sevinçlerde, coşkularda, hüzünlerde ortak olduğum nice insanın güzel anılarına bir saygı duruşu aynı zamanda. Aralarında yakın çevreleri dışında kimselerin anımsamadığı güzel insanlar da var, henüz 17 yaşındayken öldürülen lise arkadaşım Yıldırım Koşar da… Yalnız bende değil sanat dünyasında iz bırakmış şairler, yazarlar, ozanlar da…” diyor.

Kitaptaki şiirler, ölümün sarsıcı duygularıyla kaleme alınmış. Kitabın yıllar önce, 1987’de yazılmış ilk şiiri “nasılsa yalnızız / de ki çıkmadık sabaha!” diye bitiyor. Son şiirse, 2022’de kaleme alınmış ve “Deliveren bir çiçek olsan, duyar mıyım arıdan / Bir çilingir açarken kapıyı, anılar ağlarmış uzaktan” diye noktalanıyor. Bu da, kitapta yer alan ve bütün bir ömrün anılarından, acılarından süzülen şiirlerin duygu coğrafyasını özetliyor.

Kitabın “anılar galerisi”nde yüzleri, duyguları, ezgileriyle karşımıza çıkan kişiler arasında kültür ve sanat dünyasından da ne çok insan var. Ölmek için 14 Şubat’ı seçen Adnan Satıcı, sözcüklere bile rakı içiren Veysel Öngören, “Rüzgârlı yürek demircisi” Murtaza Vural, “Bulut’un kardeşi” Behçet Aysan, bir Kurtuluş Parkı anısı Salih Bolat, asıl şiirini son nefesiyle yazan İsmail Gençtürk, “öyküsünü arayan” İzzet Kılıçlı, “12 Eylül’den alacaklı” Doğan Yurdakul, mızrabıyla sorular soran Kul Hasan, Nilgün Sokak’ın damarlarından akan Bilge Karasu, “sabahla bilenen gökyüzü” Eser Gürson, “ırmağın ders saati”nde Attilâ İlhan, külünü bekleyen yakamozlarla Oğuz Tansel, görülüp unutulmayan düş Ruşen Hakkı, “sevda mektebinde yatılı” Nedret Gürcan, Basmane saatleri kırarken Hasan Çamlı, “bakışı eylül” Ahmet Uysal, kartpostalda Ağrı Dağı’nı özleyen Servet Ziya Çoraklı, “bir deli yakamoz” Aydın Erol, ay doğmasını bekleyen Ergin Günçe, “ama coşkun abi” Coşkun Yerli, “Türkiye’nin güvercini” Hrant Dink.

“Herkes Ölüyor”, kitapyurdu.com adresinde satışta.

_______________

  1. Mahzun Doğan, “Herkes Ölüyor”, Şiir, MedaKitap Alba Yayınları, Birinci Baskı: Aralık 2023, Ankara.
Bağlantıyı kopyala