14 Nisan 2024
DuyurularYazar Duyurusu

NURER UĞURLU’YU YİTİRDİK

“…Bu karlı yeşile niçin gelmiştim
Belki bir masal bir sevda demiştim
Gördüm sanki sırma saçlı bir peri
Ki rivayet böyledir Nuh’tan beri
Bu karlı yeşile niçin gelmiştim” (Ağrı)

Şair, yayıncı ve araştırmacı yazar Nurer Uğurlu’yu 6 Ekim 2022’de yitirdik.

1940 yılında Adana’da doğan Nurer Uğurlu, 1958 yılında Mersin Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladı, ancak eğitimini tamamlamadı. İlk şiiri Adana’da “Salkım” adlı dergide 1955 yılında yayımlanan Nurer Uğurlu’nun sonraki yıllarda tarih bilinciyle, gerçekçi ve toplumcu yaklaşımla yazdığı şiirlerin yanı sıra tarih ile sanat arasında köprüler kuran araştırma-inceleme yazıları dergi ve gazetelerden ilgiyle okundu. Nurer Uğurlu, kurucusu olduğu GE-DA Yayın Dağıtım Şirketinin ve yayınevlerinin yöneticiliğini yaptı.

Masal (1964), Türkiye’nin Mavisi (1981), Anadolu’nun Türküsü (1984), Yazıtlar (1988), Rüzgârdan Rüzgâra (1993), Mor Beyaz Arası (1998) adlarını taşıyan şiir kitapları, anı-roman türünde Orhan Kemal’in İkbal Kahvesi (1972) adlı yapıtı, Sürekli Bir İlkbahar (1987) ve Divan Bahçesi (1992) adlarını taşıyan, şiir ustalarını konu alan deneme türünde kitapları ve Her Aşkın Bir Hikâyesi (2003) adlı öykü kitabı başlıca edebi yapıtlarıdır. Ayrıca, araştırma-inceleme türünde pek çok kitap yazan Nurer Uğurlu, liseler için tarih ve edebiyat kitapları da hazırladı.

Nurer Uğurlu’nun yakınları başta olmak üzere tüm dostlarına, yazar ve yayıncı arkadaşlarına Türkiye Yazarlar Sendikası olarak başsağlığı dileriz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI YÖNETİM KURULU

 

Bağlantıyı kopyala