19 Mayıs 2024
Yazarlar

Yusuf FERHAT

 BİYOGRAFİ

Şair Yusuf Ferhat, 1956 yılında Tunceli’de (Dersim) doğdu. Meslek yüksekokulu mezunu. Belediye Fen memurluğu ve sonrasında sırasıyla Elazığ; Zonguldak ve Bursa da 1975-2005 yılları arasında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK); şimdiki adıyla Tedaş da memur olarak çalıştı. Şiirle ilk teması ve ilgisi öğrencilik yıllarında (Tunceli’de) gerçekleşti. Memurluk sürecinde de şiirden kopmadan yazmaya üretmeye devam etti. Öğrencilik yıllarında tanıştığı şiirle emekli olduktan sonra yoğunlaşarak üretmeye; yazmaya devam etti. İlk şiiri 2017 yılında ÇİNİ kitap Edebiyat dergisinde (BURSA) yayınlandı 2020 yılında BENİDROM  İstanbul 2020 Türk şairler seçkisi Antolojisi’nde bir şiirle yer aldı.

Şiirleri, Çini kitap, Eliz Edebiyat, Papirus, Üvercinka, Sarmal Çevrim, Lacivert, Deliler teknesi, Berfin bahar, Artemis, Maraşantiya, Edebiyat nöbeti, Şehir, Güney, Çağdaş Türk dili Turnalar Caz kedisi, Cüneyne, Altı yedi, Kara kedi, Gökkuşağı, Teş dergi, Patika, Ekin sanat, Şiiri özlüyorum, Soldan esintiler Edebiyat dergilerinde yayınlandı. Tunceli Emek Gazetesinde zaman zaman şiirleri yayınlanmakta.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) üyesi, Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) üyesi ve Bursa Nilüfer Emekli Öğretmenler Derneği üyesidir.

ESERLERİ;

1  Yamalı bir abaydı yaşamak (Şiir) Alp yayınları 2019
2   Kış sürgünü günler             (Şiir)  Klaros yayınları  2021
3    Askısı kırık zamanın           (Şiir)  Klaros yayınları   2023

Bağlantıyı kopyala