9 Aralık 2023
Yazarlar

Mehrizat POYRAZ

BİYOGRAFİ

 Şair, heykeltraş Mehrizat Poyraz, 23 Mart 1943, Kemaliye / Erzincan doğumlu. Soyadı Poyraz’dır. Eserlerinde imza olarak ön adını kullandı. Beyoğlu Firuzağa İlkokulu, Beyoğlu İtalyan Ortaokulu ve Lisesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi (1980) mezunu. 1981’den itibaren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fransızca Bölümünde Linguistique (Dilbilim) ve çeviri dersleri verdi.

İlk şiiri 1961 yılında Varlık dergisinin 555. sayısında yer aldı. Sonraki ürünlerini sürekli Türk Dili Dergisi’nde, aralıklı olarak Milliyet Sanat, Güzel Yazılar, Yeni İnsan, Çağrı, Elif, Varlık dergilerinde yayımladı. Türkiye Yazarlar Sendikası (Kadıköy Temsilciliği Başkanı), Edebiyatçılar Derneği, İtalyan Liseliler Derneği üyesidir.

Mehrizat, şiirde özgün biçeme, yetkin ve arı bir Türkçeye, zengin bir imgelem gücüne, benzeri olmayan söylemlere ulaşmaya çalıştı. Şiirlerinde, şiirin ölümsüz kaynağını oluşturan yaşam-ölüm, düş-gerçek, gün-gece, kişi-doğa ilişkileri gibi ikilemlerle düşünsel, duygusal, kurgusal yaşantılar ve sevinin her boyutundan söz eden içerikleri önemsedi.

ESERLERİ (Şiir):

Ben Dünyalı Değilim (1989),

Gökırmakları (1997).

Bağlantıyı kopyala