21 Haziran 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

Mazlum ÇETİNKAYA

BİYOGRAFİ

Şair, Yazar Mazlum Çetinkaya, Yeşilyurt/Malatya’da doğdu. Burdur Eğitim Yüksekokulu’nda ve Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gördü.
Dört yıl boyunca Hâr Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi’nin editörlüğünü yaptı.
1990’larda Türkçe Kürtçe yayımlanan Newroz Gazetesi’nde Serkan İnan imzasıyla iki yıl kadar taşlama yazıları yazdı. Günlük Gazetesi’nin “Mezopotamya’da Kültür Sanat” sayfasında, kitap tanıtımları ve kültür sanat yazıları dışında birçok edebiyat dergisinde şiir ve yazıları yayımlandı.
Yayımlanan beş şiir kitabı: “Zevebân”, “Taşta Uyuyan Zaman”,  “Hecesini Onaran Çocuk” “Repesa”, “Dağ Suskunluğu” ve çocuklar için yazdığı altı hikâye kitabı var.
Bu ay Kırmızı Kedi yayınlarından yayımlanacak yeni kitabı KANUN HÜKMÜNDE YALNIZLIKLAR ise 2022 yılı Vedat Günyol Deneme ödülünü aldı.
Son şiir kitabı “Gidenleri Beklerken” Aralık 2022 tarihinde Sancı Yayınları’nda yayımlandıİstanbul Beykoz’da sınıf öğretmeni iken mesleğinin 23. yılında 29 Ekim 2016’da 675 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile öğretmenlik mesleğinden ihraç edildi.
Eğitim-Sen üyesi Çetinkaya şu an İsviçre merkezli “Son Haber CH” gazetesinde köşe yazarı olarak hayatı ve günceli yazmanın dışında, International Federation of Journalists (Uluslararası Gazeteciler Federasyonu) üyesi bir gazetecidir. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Bağlantıyı kopyala