21 Haziran 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

İkbal KAYNAR

İKBAL KAYNAR

Uşak doğumlu. Babasının öğretmen (Köy Enstitülü Edebiyat Öğretmeni) olması nedeniyle ilkokulu Uşak’ın kazalarında, lise öğrenimini Uşak Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Eskişehir Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünü bitirip 1979 yılında Manyas Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak göreve başladı.1980 yılında çoğu demokrat gibi yargılandı 10 yıl çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden uzak kaldı. Bu süreçte edebiyat, müzik ve halk dansları ondan hiç ayrılmadı. Hobi olarak ilgilendiği şarkı söyleme ve edebiyat tutkusu söz yazarak, beste yaparak ve sahne alarak daha ileriye evrildi.  1990 yılında İstanbul’a atanarak Kartal Lisesi’nde ve Fenerbahçe Lisesi’nde çalışıp 2000 yılında emekli oldu. Bu dönem içinde Cumhuriyet, Bir Gün gibi gazetelere ve dergilere makale, deneme, şiir, gezi yazıları yazdı. Çalıştığı okullarda öğrencilerle şiir ve müzik grupları çalıştırıp onlarla dinletiler yaptı. Yurt içi ve yurt dışında değişik yerlerde söyleşi ve dinletiler yaptı.

Kadınım Ben şiiriyle Kaygusuz Abdal yarışmasında 2.lik ödülü, Yılbaşı Armağanı adlı öyküsüyle Bin Çiçekli Yaşar Kemal Şiir Öykü yarışmasında jüri özel ödülü, Yakın Coğrafyamızdan ve Bizden Mücadeleci Kadınlar ve Kadınlar Niçin Yazmalı adlı araştırma yazısıyla Yaşar Kemal Şiir Öykü ve Halk Bilimleri yarışmasında Halk Bilimleri dalında ödül aldı.

MESAM, BESAM, TYS, Edebiyatçılar Derneği-KYD (Kadın Yazarlar Derneği),Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği üyesidir. Müzik ve kitap çalışmalarına devam eden İkbal Kaynar halen Kanal Ada Televizyonu’nda İkbal Kaynar ile Ebruli Saatler Programı yapmaktadır.

 

Eserleri: 1-Yasakları Kaldır Bana (Müzik albümü)1995

2- Mavilere Saldım Umutları (Deneme-Ozan Yay.) 2003

3- Mavi Yazılar (Deneme-mektup-Kibele Yay.) 2006

4- Şiire Adanmış Bir Ömür: Sedat Umran (Biyografi) 2008

5- Ebruli Şarkılar (Şiir-şarkı sözü-Artshop) 20008

6- Kalbim Uşak’ta Kaldı (Anlatı-Heyamola Yay.)2011

7- Ebruli Şarkılar(Müzik albümü- Anadolu müzik)2012

8- İsyan Mektupları (Mektup-Enki Yayınları) 2014

9- Düşleri Kaldı(Şiir Artshop)2017

Düşleri Kaldı(Şiir Artshop)2019 ikinci basım

10-Eylülden Kalan (Öykü- Favori Yayınları-2020

İkinci baskı:Enki Yayınları 2022

 

Bağlantıyı kopyala