20 Haziran 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

Hıdır Murat DOĞAN

BİYOGRAFİ 

Yazar, pedagog Hıdır Murat Doğan; Lisans eğitimlerini Kocaeli ve Anadolu Üniversitesi’nde, Yüksek lisans eğitimini Çağ Üniversitesi’nde tamamladı.

2004 yılından beri öykü, deneme ve tasarım çalışmaları birçok yayın organında yayımlandı. Çok sayıda isim, organizasyon ve oluşum için tasarımsal çalışmalar yaptı. 2014’te derlenen “Öyküler sen varsan güzel” projesinde yer aldı. 3. Baskısı yapılan “Kütürt” isimli ilk kitabı 2017 yılında 2. Baskısı yapılan “Soğuk Masal” isimli ikinci kitabı 2018 yılında yayımlandı. 2020 Yılında “Biraz Ormanda Saklanacağım” başlıklı dosyası “Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri”nde öykü dalında birinciliğe layık görüldü. Ödülünü Sennur Sezer’in değerli eşi ve değerli yazar Adnan Özyalçıner’in elinden aldı. Bu kitabı da 2. Baskısıyla raflarda yerini aldı. “Çayko’nun Turuncu Otobüsü” isimli çocuk kitabı ile “Gergedanları Kimsenin Umursadığı Yok” isimli beşinci kitabı 2022 yılında yayınlandı. 2023 yılında, uzun süre yaşadığı Mersin’de, Büyükşehir Belediyesi tarafından “Mersin’e değer katanlar” projesinde adına yer verildi. Halen birçok yayın organı için yazarlık yapmakta, çok sayıda yayın organı ve kişi için tasarım, kısa film, belge film çalışmaları yapmaya devam etmektedir.

Bir çocuk babası olup, yaşamını Almanya’da sürdürmekte, Bremen Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümünde eğitimine devam etmekte, göçmen çocuklarının eğitimine yönelik çalışmalar ve araştırmalar yapmakta olup yazınsal ve görsel çalışmalarına devam etmektedir.

Bağlantıyı kopyala