21 Haziran 2024
Yazarlar

Hatice DÖKMEN

BİYOGRAFİ

Şair, Yazar Hatice Dökmen, 27 Ağustos 1958 yılında Burdur’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu yerde okudu. 1980’li yıllardan edebiyat hayatına başladı. Öyküleriyle; 2013 Seyrek Anam Yazı Evi Öykü Yarışması’nda dördüncülüğe, 2014 Lions Dernekleri Öykü Yarışması’nda birinciliğe ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Öykü Yarışması’nda da birinciliğe layık görülmüştür.

Dökmen, İstanbul’da editöryal çalışmalar, Cumba Kültür ve Sanat Platformunda yazarlık atölyesi eğitmenliği ve yazarlık yaparak yaşamını sürdürmektedir.

Hatice Dökmen, 1980’li yıllarda şiir ve öykü yazmaya başlamıştır. Jale Sancak, Faruk Duman, Irmak Zileli, Nalan Barbarosoğlu, Aydın Şimşek, Füsun Çetinel, Özlem Kiper ve Yeşim Cimcoz Yazı Evi gibi yazarlık atölyelerinde eğitim görmüş ve adeta kendi kendini yetiştirmiştir. Yazıları Varlık, Kurşun Kalem, Deliler Teknesi, Edebiyatist, Son Gemi, Lacivert, Galapera, Rıhtım, Edebiyat Nöbeti, Karakedi, altZine, Gezite, Kirpi, Gün Dökümü, Temrin, Yazı-yorum, Ana Dergisi, Antalya Güncel Sanat, Halk Edebiyatı Dergisi, Edebiyat Defteri gibi süreli yayınlarda yayımlanmıştır. Öyküleri, birçok seçkide kendisine yer bulan sanatçının, Türk öykücülüğünde kendine yer edindiği görülmektedir. Yirmi dört saat edebiyatın içerisinde olan sanatçının, öykücü kimliği ön plana çıksa da hem nesirde hem nazımda başarılı eserler verdiği söylenebilir. Türkiye Yazarlar Sendikası Üyesidir. 

Eser Adı Yayın evi Basım yılı Eser türü
Güneşe Saklanmak Göl Kitap / İstanbul 2013 Şiir
Sağır Kurbağanın İzinde Cinius Yayınları / İstanbul 2014 Hikâye
Gri Çığlık Kanguru Yayınları / Ankara 2016 Hikâye
Sığ Sulardan Okyanusa Kanguru Yayınları / Ankara 2016 Şiir
Salı Ertesi Kanguru Yayınları / Ankara 2017 Roman
Bağlantıyı kopyala