20 Nisan 2024
Yazarlar

Erdal YILDIRIM

BİYOGRAFİ 

Erdal Yıldırım, 1958 Sivas, İmranlı ilçesi (Koçgiri) Sandal Köyü doğumlu. İlkokul öğrenimine 2 yıl komşu köyde devam edip ailesinin İstanbul’a taşınmasıyla öğrenimine şehirde devam etti. Gençlik, öğrencilik yıllarında sol, sosyalist, devrimci düşünceyle tanışınca demokrasi mücadelesinde yerini aldı. Liseden 1979 yılında mezun olduktan sonra gittiği Almanya’dan Mayıs 1980’de ‘demokrasi, özgürlük, eşitlik mücadelesinde’ yeniden görev ve sorumluluk üstlenmek için ülkeye döndü. 1981 yılında kazandığı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Almanca öğretmenliği bölümünden 1985 yılında mezun olsa da ‘güvenlik soruşturması’ nedeniyle, öğretmenlik yapamadı ve yaşamını özel sektörde sürdürdü.

1993 yılında İstanbul’da İmranlı Köyleri Kültür Dayanışma Derneği-İMDER’in kurucularından oldu. Derneğin başkanlığını ve yönetiminde görev aldı. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde otuz üç aydın, yazar, sanatçı, semahçı canın yaşamını yitirdiği katliamdan sonra Kadıköy Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyesi oldu. 1994-97 ile 2003-05 yılları ve 2014-16 yıllarında PSAKD Kadıköy şube yöneticiliği; 2004-2008 yıllarında da PSAKD Genel Merkez Yöneticiliği MYK üyesi ve Kültür Sanat Sekreteri olarak görev yaptı.

2000’de kurulan İmranlı Köyleri Kültür Dayanışma Derneği (İmranlı-Der) Yönetiminde 2004-2006 arsında görev yapmış şuan PSAKD Kadıköy Şubesi, İstanbul Koçgiri Kültür Derneği  (KKD) ve Anadolu Yakası Dersimliler Derneği ve Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) üyesidir.

Özelde Alevilik, Aleviliğin yaşadığı inkâr, imha, katliam, asimilasyon politikalarına karşı eşit yurttaşlık mücadelesinde, genelde ise demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet, temel hak ve özgürlükler ve emek mücadelesinde fiilen yer alıp aynı konularda çeşitli gazete, dergi, sosyal medya ve internet sitelerinde 200’den fazla makale, köşe yazısı ve röportajları yayımlanmıştır.

Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonuna bağlı kurumlar ve yöre dernekleriyle; Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)’ya bağlı Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda ve Danimarka’daki Alevi Federasyonlarına bağlı AKM’ler Kıbrıs’ta ve bu ülkelerdeki yöre derneklerinde, siyasi kurumlarda 125’i aşkın ‘Alevilik, Alevilik Tarihi, Siyasal süreçler, güncel politik’ konularda ‘sempozyum, konferans, festival ve panellerde’  sunumlarda bulundu.

Bugüne değin Su TV, Dem TV, Yol TV, TV10 ve Can TV’de çok sayıda ‘Açık Oturum’ ve özel söyleşilerde konuşmacı olarak yer aldı.  Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) üyesidir.

 Yayınlanmış Kitapları:
1-) ÇATLAĞINI BULAN YAZILAR – Ezilenlerin Mücadele Tarihi, 2019, (46 makale seçkisi – Koçgiri katliamı,  Dersim tertelesi, 68 gençliği, Maraş, Madımak, Seyit Rıza, Firik Bawa, Hrant Dink, Tahir Elçi, Suruç, güncel siyasala makaleler.  İsimleri EK’te)

2-) ALEVİLİK TARİHİ – Direniş, İsyan ve Katliamlar, 2021

Eba Müslim, Hallac-ı Mansur, Nesimi, Babailer, Şahkulu, Şeyh Bedreddin, Kalender Çelebi, Pir Sultan Abdal, 1826 Vakay-i Hayriye, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Madımak, Gazi, Gezi vb katliamlar ….  Tüm bilinen Alevi ayaklanma, direniş ve katliamlarının tek kaynakta yer alması)

İLETİŞİM:
E-mail       : [email protected]
Facebook : https://www.facebook.com/profile.php?id=713535681
Youtube    : https://www.youtube.com/channel/UCGc0zqxaxMOL6EIAFuNRXmw
Instagram : erdalyildirimyzr

 

Bağlantıyı kopyala