19 Temmuz 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

Belgin BIYIKOĞLU

Yaşam Öyküsü

Yazar Belgin Bıyıkoğlu, İlkokulu İstanbul ve Çardak’ta okuyup ardından Çardak Ortaokulu ve Lapseki Lisesini bitirdim. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okuluna bir sene devam ettikten sonra aynı üniversitenin Fen Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümünden 1981 yılında mezun oldum. 1981’den 2015 yılına kadar ilaç sektöründe orta kademe yöneticiliği yaptım. 2011 – 2018 yılları arasında çeşitli dönemlerde Jale Sancak Öykü Atölyesine devam ettim. Öykülerimden bazıları Varlık, Ekin Sanat dergilerinde ve Galapera Öykü Fanzin’de yayınlandı. İthaki Yayınları tarafından gerçekleştirilen editörlük eğitimine ve 2020 yılında da Mario Levi İleri Düzeyde Yazarlık Atölyesine katıldım. 2018 yılı nisan ayında ilk kitabım Hadi Gülümse Sinopsis Yayınevi tarafından basıldı. Şimdilerde yeni kitabım için çalışmalara devam etmekteyim. Evli ve iki yetişkin çocuk sahibiyim. 2000 yılından beri İstasyon Sanat, Feyyaz İnanç Atölyelerinde dersler alarak karma sergilere katılmış olup resim çalışmalarıma şu an evimden devam etmekteyim. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

ÖDÜLLERİ

2021 yılı ekim ayında ilk romanım Dünya Döner Renkler Kalır Destek Yayınları tarafından basıldı ve 2022 yılı 77. Yunus Nadi Roman Ödülü’ne değer bulundu.

2022 yılı nisan ayında ikinci romanım Zaman Geçer Sesler Kalır yine Destek Yayınları tarafından basıldı. 2023 yılı ekim ayında CHP İstanbul İl Örgütü tarafından üçüncüsü yapılan umut, dayanışma konulu öykü yarışmasında Sürtük Kumrular isimli öyküm birinciliğe değer bulundu.

Bağlantıyı kopyala