23 Mayıs 2024
Basın DuyurusuYazarlar

MELİSA GÜRPINAR DA SONSUZLUKTA

MELİSA GÜRPINAR DA SONSUZLUKTA
ŞİMDİ “HER HARF BİR MELEK”
Sendikamızın Oktay Akbal başkanlığı döneminde genel sekreterliğini de yapan (1991-1993) şairimiz Melisa Gürpınar’ı yitirdik.
Daha çok şiirleriyle tanıdığımız yazarımız; tiyatro eleştirileri, tiyatro oyunları, çocuk kitapları, anlatı ve romanlarıyla edebiyat tarihimizde değerli yerini aldı.

Bir kitabının adında da dediği gibi “Yeni Bir Gün Şarkısı” sustu. Artık okur için “Her Harf Bir Melek” olacak sonsuzca.
Yazarımızı 26 Kasım Çarşamba günü Şakirin Camii’nde kılınacak ikindi namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’ndan sonsuzluğa uğurlayacağız.
Sözcükler içinde uyusun.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

BİYOGRAFİ
Melisa Gürpınar (d. 9 Aralık 1941, İstanbul – ö.24 Kasım 2014, İstanbul)
Zühtüpaşa İlkokulu, Çamlıca Kız Lisesi’in orta kısmını ve Beyoğlu Ticaret Liselerini bitirdikten sonra bir süre İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde öğrenim gördü. Öğrenimini İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde sürdürdü. Bir süre, dönemin amatör ve profesyonel tiyatro oluşumlarında, oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı. 1964 yılında konservatuvardan mezun olduktan sonra tiyatro öğrenimine 1965-1967 yılları arasında Londra’da devam etti. Aynı dönemde, BBC Türkçe Servisi’nde kültür programları yaptı. İstanbul´da matbaa yöneticiliği, dergi yönetmenliği yaptı. Amatör ve profesyonel birçok tiyatronun kurucu üyesi oldu. Sonraları ise tiyatroyla ilişkisini eleştirmen olarak sürdürdü.

İlk yazısı 1959 yılında Vatan gazetesinde yayımlandı. Kimi yazılarında Melisa Erdönmez imzasını kullandı. İlk şiir kitabı Umut Pembeleri 1962 yılında yayımlandı. 1975 yılında Yeni Bir Gün Şarkısı adı altında üç şiir kitabını bir arada yayımladı. 1981’de Geceyarısı Notları, 1983’te Ara Beni Sevgilim Sözcüklerin İçinde ve Yalnızlık Mevsimi, 1985’te Yaz Mektupları adlı şiir kitapları yayımlandı.

1990’da yayımlanan İstanbul’un Gözleri Mahmur adlı şiirsel öyküleri, Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü aldı. Bir İstanbul Üçlemesi olan bu çalışmanın ikinci parçası, Yeni Zaman Eski Hayat adlı bir oyun olarak 1993’te basıldı ve o yıl sahneye konulup oyun yazarlığı dalında Avni Dilligil Ödülü’nü aldı.

Türkiye Yazarlar Sendikası‘nda Oktay Akbal‘ın başkanlık yaptığı dönemde 1991-1993 arasında genel sekreterlik görevini üstlendi.

1992’de Çocukluğum ve Ölümüm adlı şiir kitabıyla, Uçup Giden Kent adlı çocuk romanı yayımlandı. 1997’de Okul Arkadaşım adlı gençlik romanı ve 1998’de Salkımsöğütlerin Gölgesinde adlı düzyazı şiir kitabıyla, çocuklar için yazılmış Kitap Benim Kanadım adlı şiirsel bir anlatı kitabı yayımlandı.

1999’da, Her Harf Bir Melek adlı şiir kitabı yayımlanan şair, 2003 yılında Ada Şiirleri adlı kitabıyla Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü‘nü kazandı. Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN üyesidir.

2011’de Yunus Nadi Ödüllerinin şiir dalında ödül kazanmıştır.
Son kitabı 2014 yılında yayımlanan Güzel Acılar Ülkesi’dir.

Bağlantıyı kopyala