21 Haziran 2024
Basın Duyurusu

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP
Türkiye Yazarlar Sendikası, kırk yıllık yaşamında yazarlık emeğini ve onurunu, temel insan haklarının temel taşı düşünce özgürlüğünü, ülkemizin en zor koşullarında savuna gelmiş; kuruluş yılı 1974’ten bu günlere adı Türkiye’nin en seçkin yazar ve şairleriyle özdeşleşmiş büyük bir kültür kurumudur.

Türkiye Yazarlar Sendikası, kültür tarihimizin yarım yüzyıllık belleğidir; yalnızca dünümüz değil, bugünümüz ve geleceğimizdir.
Nice emekle, özveriyle düşünce özgürlüğü savaşımında kayıplar da vererek bugünlere ulaşan, kültürümüzün evrensel bir temsilcisi olan yazar örgütümüz, bugün hiç hak etmediği bir tehditle karşı karşıyadır.

Yıldız Sarayı’nın Arabacılar Dairesi’nde yine emek ve özveriyle kurulan TYS Edebiyat Müze ve Belgeliği bakanlığınızca dağıtılmak, yok edilmek isteniyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde yazar örgütleri kentlerin en görkemli yapılarına, saraylarına sahipken, ülkemizde Türkiye Yazarlar Sendikası gibi köklü, büyük bir yazar kuruluşuna bir sarayın arabacılar dairesini bile çok gören bir bakanlığın adının Kültür Bakanlığı adını taşıması büyük bir çelişkidir.

Bu çelişkiyi dünyaya nasıl anlatacağız, nasıl anlatacaksınız?
Konuyla ilgili açılan davada, Danıştay kararını da beklemeksizin Bakanlığın müzeyi boşaltmamızı istemesi, ayrıca açıklanması gereken bir yasa ve hukuk tanımazlıktır.

Bu nedenle Kültür Bakanlığı’nı kararını yeniden gözden geçirmeye, yazarlarımızın bellek-müzede simgeleşen ulusal ve evrensel kimliğine gereken özen ve saygıyı göstermeye, Edebiyat Müze Belgeliğin korunması için Türkiye Yazarlar Sendikası’na yeni bir müze yeri göstermeye çağırıyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Adnan Özyalçıner, Ataol Behramoğlu, Oktay Akbal, Cengiz Bektaş, Enver Ercan, Mustafa Köz, Tarık Günersel, Nihat Behram, Seyit Nezir, Sennur Sezer, Orhan Aydın, Ragıp Zarakolu, Yaşar Miraç, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Aslı Erdoğan, Tevfik Taş, Müslim Çelik, Ertan Mısırlı, C. Hakkı Zariç, Nurullah Can, Kâmil Tekin Sürek, Suna Aras, Tahir Şilkan, Tülay Ferah, Cuma Boynukara, Akın Ok, Nükhet Eren, Eray Canberk, Erkut Erdoğan, Egemen Berköz, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, İlhan Gülek, Şenel Gökçe, Osman Bozkurt, Cavit Naci Tarhan, Canol Kocagöz, Abdullah Nefes, İnci Ponat, Nahit Kayabaşı, Haluk Işık, Hatice Akdoğan, Raif Özben, Şaban İba, Ulaş Başar Gezgin, Özgün E. Bulut, Salih Bolat, Turan Alptekin, Filiz Tosyalı, Ayten Mutlu, Ayla Çınaroğlu, Esin Üçüncüoğlu, Ayşe Kilimci, Vedat Yazıcı, Hüseyin Yurttaş, Turgay Fişekçi, Erol Yıldırım, Güney Özkılınç, Rahmi Emeç, Namık Kuyumcu, Çetin Yiğenoğlu, Mehmet Karasu, Abdülkadir Budak, Tuncer Cücenoğlu, Muharrem Aslan, Nalân Çelik, Turgut Çeviker, Uğur Pişmanlık, Tuğrul Keskin, Vecdi Çıracıoğlu, İhsan Topçu, Mustafa Suphi, Gültekin Emre, Hülya Tozlu, Engin Turgut, Tansu Bele, Kemal Bek, Zerrin Taşpınar, Ömer Demircan, Erol Büyükmeriç, Zeki K. Ergin, Ayhan Çıkın, Hakan Keysan, Hasan Öztoprak, Fadıl Öztürk, Nermin Bezmen, Nevra Bucak, Hicri İzgören, Arif Berberoğlu, Hülya Deniz Ünal, Yıldız Cıbıroğlu, Yunus Bekir Yurdakul, A. Kadir Paksoy, Bilsen Başaran, Mustafa Öneş, Nesimi Aday, Zeynep Tozduman, Gülseren Engin, Oğuz Özdem, Melahat Babalık, Bilal Kayabay, Esat Korkmaz, Rıza Zelyut, İbrahim Oluklu, Ferda İzbudak akıncı, Behçet Çelik, Nusret Karaca, Bayram Kaya, Hikmet Altınkaynak, Koray Feyiz, A.Sırrı Özbek, Nihat Altıok, Sadık Albayrak, Günel Altıntaş, Nuray Gök Aksamaz, Memik Horoz, Uğur Büke, Aydın Afacan, Hüseyin Ferhad, FergunÖzelli Aziz Kemal Hızıroğlu, Mustafa Öztürk, Necati Yıldırım, Mustafa Yılmaz, Sevim Yazar, Gülsüm Cengiz, Aliye Özlü, Yusuf Alper, Anais Martin, Metin Cengiz, Tacim Çiçek, Asım Öztürk, Bülent Tekin, Mehmet Sadık Kırımlı, Üstün Akmen, Mahsun Doğan, Aydanur Saraç, İrfan Yıldız Beşlioğlu, Turan Alptekin

Bağlantıyı kopyala