21 Temmuz 2024
DuyurularYazar Duyurusu

AHMET SAY’I YİTİRDİK

Edebiyatçı, müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’ı uzun süren bir rahatsızlığın ardından yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendik. Ahmet Say edebiyat yapıtları, folklor araştırmaları, yayınına katkıda bulunduğu dergiler ve dört ciltlik müzik ansiklopedisi ile ülke kültürüne önemli katkı yapmış bir yazarımızdı.

1935 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Say, konservatuar öğrenimi görmüştür. İstanbul Erkek Lisesini bitirdikten sonra Almanya’da basın-yayın eğitimi almıştır. Bingöl’de üç yıl öğretmen, halk eğitimcisi ve folklorcu olarak çalışan, türkü, ağıt ve masallar derleyen Ahmet Say, o yıllardaki çalışmalarını “Bingöl Hikayeleri” adlı kitabında anlatmıştır. “İpek Halıya Ters Binen Kedi”, “Güneşin Savrulduğu Yerden” adlı öykü kitapları, yazarların oto-biyografilerinin ve anlatılarının yer aldığı “Kendileri” adlı bir kitabı, “Ağaçlar Çiçekteydi” ve ‘İnsanoğlu İnsanlar” adlı anı kitapları, “‘Müzik Nedir, Nasıl Bir Sanattır?” adlı sanat kuramı kitabı, “Mozart” adlı derlemesi yayımlanan Ahmet Say’ın “Kocakurt” adlı bir de romanı vardır. Piyanist-besteci Fazıl Say’ın babası olan Ahmet Say, Evrensel Gazetesinde köşe yazıları da yazmıştır.

Edebiyatımıza ve kültürümüze önemli katkıları olan Ahmet Say’ın yakınları başta olmak üzere dostlarına, yazar ve sanatçı arkadaşlarıyla okurlarına Türkiye Yazarlar Sendikası olarak başsağlığı diliyoruz.

TYS YÖNETİM KURULU

Bağlantıyı kopyala