23 Mayıs 2024
Yazarlar

Yaşar YILTAN

BİYOGRAFİ

Şair, yazar Yaşar Yıltan, Çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Hatay’da ilkokul, ortaokul ve liseyi okudu.  1980 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Mustafa Haki’nin 18.yüzyılda yazdığı “Menazımü’l Cevahir” adlı eserini tez konusu olarak sundu.

Sempozyumlara katıldı, bildiriler sundu. Kimi makaleleri: “Tarih Düşürme Sanatı ve Süruri” “Tezkireler”, “Ahmet Mithat Efendi- Felâtun Bey ile Râkım Efendi”, “Hasretinden Prangalar Eskittim’de ‘Dağ’ Motifi”

Edebiyat dergilerinde yazılar yayınladı: “Voltaire ve Felsefi Mektuplar”, “Edgar Allen Po’nun Bilinmeyen Yönleri.”,  “Yazar ve Yarattığı Roman Kahramanının benzerlikleri: Dostoyevski- ‘Budala’ ”,  “Stefan Zweig‘den ‘Satranç’ ”,  “Vladimir Nabokov’dan ‘Lujin Savunması’ ”, “Franz Kafka’dan ‘Dönüşüm’ ”, “Elias Canetti‘den ‘Körleşme’ ”, “Ziya Paşa’dan ‘Zafername’ ”, “Hayret Efendi”,  “Mavra Atmak”,  “Divan Edebiyatında Muamma”

Kimilerinin yayın kurullarında yer aldığı, yazılar yazdığı dergiler: Aykırısanat, Lacivertsanat, Kum, Güncelsanat, Afrodisyas-Sanat, Patika, Deliler Teknesi, Mavikale (satranç üzerine yazdığı yazılar bu dergide yayınladı)

Çeşitli dernek ve kuruluşların yönetimlerinde yer aldı: Adana Satranç Derneği, KIBATEK, BESAM, Çukurova Edebiyatçılar Derneği

Üye olduğu dernekler: TYS, BESAM, Edebiyatçılar Derneği, KIBATEK, Çukurova Edebiyatçılar Derneği, Adana Satranç Derneği

Çeşitli öykü yarışmalarında seçici kurullarda yer aldı.

KİTAPLARI:
1. “Kerbelâ Şehitlerini Destanı”(1999-Manzum öykü),
2. “Yıldızlar ve Aşk”(2000-Şiir)
3. “Yaşanmış Yıllar”(2013-Öykü) (7.Orhan Kemal Öykü Ödülü/Mansiyon),
4. “Dilerim Çengi” (2015-Öykü),
5. “Günleri Unuttuğum zamanlar” (2018-Roman)
6. “Sevgili Sanat” (2021-Sanatsal mektuplar)
7. “Acımasız Buz Yangını” (2022-Roman)

Bağlantıyı kopyala