16 Haziran 2024
DuyurularYazar DuyurusuYazarlar

Hande BABA

BİYOGRAFİ

Yazar Hande Baba, 22 Eylül 1968, İstanbul doğumlu.  İlköğrenimini Taksim İlkokulu ile Koca Ragıp Paşa ilkokullarında yaptı; ortaöğrenimine Özel Işık Lisesi’nde başlayıp Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Sonra Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okudu. Yirmi dört yıl inşaat malzemeleri ve pazarlaması alanında müdür ve genel koordinatör olarak üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra emekli oldu.

Hande Baba; Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın düzenlediği “Yazma, uygulamalı roman-senaryo yazma, uygulamalı öykü yazma, felsefe, aydınlanma felsefesi ve sinema tarihi” seminerlerine katıldı. Ayrıca Prof. Dr. Kubilay Aysevener’den genel felsefe, varoluşçuluk, estetik, sanat akımları ve mitoloji dersleri aldı.

Hande Baba’nın “Dolu Fincan” başlıklı ilk öyküsü 2008 yılında “Her Şeye Karşın” dergisinde yayımlanmıştı. Ürünlerini yayımlamayı “Yeni Çeşme” gazetesi ile “Lacivert” gibi gazete ve dergilerde sürdürdü.  Öyküleri ayrıca seçki ve ortak kitaplarda yer alan Baba’nın; 2009 Ankara Altındağ Belediyesi “Kuma Öyküleri” yarışması birincilik, 2009 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Küresel Isınma” konulu yazı yarışması birincilik, 2013 “Kadın Gözü ile Ev” konulu öykü yarışmasında birincilik, Türkân Saylan 2013 Sanat Ödülü gibi otuz kadar ödülü var. Dil Derneği, Ankara Öykü Günleri Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Diğer ödüllerinden bazıları:

2007- Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali bünyesinde düzenlenen serbest konulu öykü yarışmasında “Uzun Bir Gece” adlı öyküm yayımlanmaya değer bulundu.

2009- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 2.Küresel Isınma Kurultayı bünyesinde düzenlediği “Küresel Isınma” konulu yazı yarışmasında “Koca Yürek’ten Hızlı Pençe’ye Mektup Var” başlıklı mektubum birincilik ödülüne değer bulundu.

2010- İzmir Doğa ve Kültür Derneği’nin düzenlediği “Göç” konulu öykü yarışmasında “Düşe Yolculuk” adlı öyküm yayımlanmaya değer bulunarak yarışma sonucunda yayımlanan seçkide yer aldı.

2011- Mersin Aydıncık Belediyesi’nin düzenlediği serbest konulu 2. Kelenderis Öykü Yarışması’nda “Çakır Gözlü Misafir” adlı öyküm üçüncülük ödülüne değer bulundu.

2012- Eğitim-Sen Batman Şubesi’nin düzenlediği 2. Şerzan Kurt Öykü Ödülü Türkçe Dalında “Araf” adlı öyküm ödüle değer bulundu.

2013- “Kadın Gözü İle Ev” konulu öykü yarışmasında “Balkonsuz Ev” adlı öyküm birincilik ödülüne değer bulundu.

ESERLERİ (Öykü):

Ölüm Bugün Hasta (2012),
Gelincik Tarlası (2014),

Ölüm Vardiyası (2015)

Bağlantıyı kopyala