21 Haziran 2024
Yazarlar

Abdurrahman TÜRKMEN

BİYOGRAFİ

Yazar Abdurrahman Türkmen, Havza’nın Şeyhali Köyü’nde doğdum. Suluova Cumhuriyet İlkokulu’nda okudum. İlk orta ve liseyi de yine Suluova’da bitirdim. İstanbul Kartal ve Maltepe İmam Hatip Liselerinde de okudum.

2007-2009 Yıları arasında Çemberlitaş Kubbealtı’nda Dursun Gürlek Hocamızın Osmanlı Türkçesi kurslarına ve Galip Çakır Hocamızın da diksiyon kurslarıyla beraber burada yapılan pek çok konferanslara dinleyici olarak katıldım. 8 Temmuz 2008’de kurucusu olduğu ve başkanlığını yaptığı ünlü edebiyatçı ve yazar Mehmet Nuri Yardım Hocamın teşvikiyle Cağaloğlu’ndaki Edebiyat Sanat Ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ne üye olarak burada Muhterem Yüceyılmaz, Hüseyin Movid ve Yusuf Boyacı gibi en önemli şahsiyetlerden yazı ve doğru Türkçe konuşma dersleri aldım.

En son 2016 yılının Ekim ayında “Kadıköy Sanat Değişim Merkezi” nin diksiyon kursuna katılarak buranın 12 Şubat 2017 de yapmış olduğu diksiyon kursu bitirme ve sertifika sınavı sonucunda buradan pekiyi dereceyle belge aldım.

Katılmış olduğum kitap fuarlarındaki imza günlerimde pek çok okur kitlesiyle buluşarak eserlerim yoğun ilgi gördü. 14-15 Kasım 2015 te katıldığım Beylikdüzü’deki 34. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’ndaki imza günlerimde ünlü edebiyatçı yazar ve şair Hilmi Yavuz, İSKİ Genel Müdürü Ergün Göknel ve ünlü tarihçi ve yazar Yavuz Bahadıroğlu (Niyazi Birinci) gibi en önemli şahsiyetlere “İsmail Hami Danişmend” isimli eserimi büyük bir ilgiyle imzalı olarak takdim ettim. 14 Mayıs 2016 da İzmit 8. Kitap Fuarı’na ve en son olarak ta 11 Haziran 2017 de Haydarpaşa Garı’ndaki Kitap Fuarı’ndaki imza günüme katıldım. Bu fuarda da “Osmanlı Tarihi İle İlgili Tartışmalı Meseleler” isimli eserim de pek çök okur kitlesi tarafından ilgi gördü.

2016 ve 2021 yılları arasında “İstanbul Marmara” gazetesi , “Mücadele” gazetesinde ve “PTT Ulak” dergisinde tarihi en önemli şahsiyetlere dair makalelerim aralıklı olarak yayınlandı.

“Book Culture Art Times” gazetesi tarafından “Osmanlı Tarihi İle İlgili Tartışmalı Meseleler” isimli eserim 1. Altın Kalem Ödülü’ne layık görüldüğünden “Cinius Yayınları” tarafından yapılan organizasyonla 14 Mayıs 2018 de Üsküdar – Bağlarbaşı  “Kongre Ve Kültür Merkezi” nde kamera karşısında basına kısa bir röportaj verdikten sonra gece düzenlenen törende “1. Altın Kalem Ödülü”nü kazandım. Yine aynı gazete tarafından “Türk Büyüklerine Yapılan Saldırılar Ve Bu Saldırılara Verilen Cevaplar” isimli eserimde “2. Altın Kalem Ödülü” ne layık görüldüğünden “Cinius Yayınları” tarafından yapılan organizasyonla da 3 Eylül 2022 de Beykoz-Kanlıca Mihrabat Korusu’nda yapılan ödül töreni öncesi kamera karşısında basına kısa bir röportaj verdikten sonra gece düzenlenen törende ödülümü alarak ödül aldığım eserimin içeriğiyle ilgili dinleyicilere kısa bir konuşma yaptım.

Beş kitabım ve tarihi en önemli şahsiyetlere dair yerel gazetelerde ve dergide makalelerim yayınlandı. Şu an bir kamu görevlisi olup ilmi ve fikri çalışmalarıma devam etmekteyim. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

 YAYINLANMIŞ ESERLERİM

İsmail Hami Danişmend

Osmanlı Tarihiyle İlgili Tartışmalı Meseleler

Osman Gazi Bala Hatun Aşkı

Osmanlı Tarihinde İşlenen Saltanat Cinayetleri Meselesi

Türk Büyüklerine Yapılan Saldırılar Ve Bu Saldırılara Verilen Cevaplar

Bağlantıyı kopyala