23 Mayıs 2024
Basın DuyurusuDuyurularKitap

Ömer Faruk’tan “Aşk ve Ereksiyon ”Aşk”ı” 2. Baskısı Çıktı

Kitap Tanıtım Yazısı

İnsanlık tarihinin en çok konuşulan, şarkılara aktarılan, şiir ve romanı yazılan, filme çekilen konularından biri olsa gerek Aşk…

Peki, bu denli uzun süre gündemde kalan, üzerinde düşünülen Aşk hakkında yeni ne söylenebilir?

Ömer Faruk,  Aşk ve Ereksiyon ”Aşk”ı adlı bu yoğun denemesinde son derece cüretkâr bir işe girişiyor: Zamana hükmeden bir uzaklıktan yakına, Aşk’a ve mekânı ev’e bakıyor. Badiou, Barthes, Bauman, Deleuze, Gorz, Haneke, Kovel, Morin, Paz ve Sponville gibi kendi ömürlerinin ötesinden düşünmeyi denemiş bilgeleri arkasına alarak Aşk ve ev üzerine söz alıyor.

Mevcut aşk algısını yeniden ve yeniden üreten, “Seni seviyorum!”u bile bayağılaştıran, yas tutmadan eş değiştirmeyi savunan popüler kültürün genç ve diri bedenlerle sınırlanmış aşk kavrayışı üzerine yaşlılıktan düşünüyor: Erotik çekim bölgesi olarak cinsel organların yerine yüz’e dikkat çekiyor.

Soruyor:

–“Kurumuş vajinayı, pörsümüş penisi içermeyen aşk” ne kadar Aşk’tır?

–“Kimlik devlet kurar, aşk biriktirmez!” çıkarsamasından hareketle içine doğduğumuz kimliği reddetmeden, kişisel özerkliğimizi edinmeden, kendimizi icat etmeden aşk yaşanabilir mi?

–“Leke bırakmayan dokunuş, samimiyetle dökülmüş gözyaşı, kasıkları ürperten kahkaha, etki eden ve etkilenen yakınlıklar…” gibi her tür çıkar ilişkisinin dışında serpilmesi gereken benzersiz “aşk halleri” mevcut toplumsal değerlerin dışına çıkmadan ne ölçüde mümkündür?

İçe patlayan, küçük ama kesinlikle çarpıcı bir deneme…

 

Aşk ve Ereksiyon ”Aşk”ı  adlı bu çalışma, cesur ve umutlu bir kalkışmanın tüm ipuçlarını da içinde barındırmaktadır.

Çetin Balanuye

 

Ömer Faruk, bu öncü ve atak yazı girişimiyle, edebiyatın ve felsefenin cüretli alaşımını örnekleyen   bir metinle okur karşısına çıkıyor. Hayatın çekirdeğine doğru en kurucu ve kırıcı hamlenin melez bir türden gelebildiğini kanıtlayan bir örnek-kitap Aşk ve Ereksiyon ”Aşk”ı.

Enis Batur

 

 

Eser Adı: Aşk ve Ereksiyon “Aşk”ı

Yazar: Ömer Faruk

Yayınevi: Yeni İnsan Yayınevi

Dizi Adı: Ömer Faruk Kitapları

Türü: Deneme

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: Holmen 65 gr

Basım Tarihi: Mayıs 2022

Basım Bilgisi: 1. Baskı

Sayfa Sayısı: 268

Kitap Boyutları: 13,5×21,5 cm

Kitap Ağırlığı: 230 gr.

ISBN No: 978-625-7537-70-4

Barkod No: 9786257537704

Etiket Fiyatı: 59 TL

Çıkış tarihi: 1 Haziran 2022

Bağlantıyı kopyala