20 Haziran 2024
Basın DuyurusuDuyurularUncategorizedYazar Duyurusu

İstanbul Sözleşmesi üzerine

Dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldığı duyuruldu.

Dünyada ve ülkemizde uzun mücadeleler sonucunda kabul edilen ve İstanbul Sözleşmesi olarak anılan, “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadaleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Anayasa’nın 90. maddesine göre usulüne uygun olarak onaylanmıştı.

Anayasa uyarınca Meclis’te onaylanarak yürürlüğe girmiş olan İstanbul Sözleşmesi’nden  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile değil Meclis kararıyla ayrılınabileceği hukukun gereğidir.                                  Ülkemizde kadına şiddet ve ayrımcılık İstanbul Sözleşmesi’ne karşın artarak sürmektedir. Her gün bir kadın cinayetinin yaşandığı ülkemizde, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kalkmasıyla kadınlara yönelik şiddet gösterenler ile ayrımcılık yapanlar cesaretlenecektir.

Türkiye Yazarlar Sendikası olarak ülkemizin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkarılmasına karşı çıkıyor, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!” diyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
YÖNETİM KURULU

Bağlantıyı kopyala