16 Haziran 2024
Basın DuyurusuDuyurularKitapYazar Duyurusu

Cemile Çakır, “Zerna/ Gelecekten Bugüne” adlı romanı raflarda.

TANITIM BÜLTENİNDEN

Gen ikizi ile birlikte toplumsal değerlerle çatışma

2023 dokuz kitabı yayımlanan Cemile Çakır’ın yılın son günlerinde bir romanı daha aynı yayınevinden çıktı: Zerna/ Gelecekten Bugüne.

Ocak 2023’te İffet’in Gelinliği ve Yitik Menekşe’nin gün yüzüne çıkmasının ardından Şubat ayında Çakır’ın “en önemli yapıtım” dediği nehir roman serisi gelmişti: Gümüş Ay, Karanlık Ay, Çamur Ay ve Kadın Ay. Nisan ayında ise Hiç Durmadan Uçmak (öykü), Düşlerin Sessizliği (kısa öykü ve desenler) ve Ağaç Olmak Özlemi (şiir) yayımlanmıştı. Aralık 2023’ün son günlerinde ise bir bilimkurgu romanı olan Zerna/ Gelecekten Bugüne yine klaros Yayınları’ndan çıktı. Bu Çakır’ın aynı zamanda 15. kitabı.

Zerna/ Gelecekten Bugüne’de sosyalist mücadelede ve aşkta yenilgiye uğradığını hisseden gazeteci Zerna her şeyi geride bırakıp köyüne döner. Bir keçisi, bir oğlağı, bir kedisi ve bir köpeği ile kendi kendine yeten bir yaşam kurmaya, içindeki öfkeyi soğutmaya, dingin bir yaşama erişmeye çalışmaktadır. Ama bir sabah, 20 bin yıl sonrasında kemiklerinin bulunup klonlanmasıyla dünyaya gelen gen ikizi Sonzerna zamanın bükülmesi sayesinde onu ziyarete gelince bu dinginlik tamamen bozulur. Sonzerna geldiği çağdan çok farklı, hiç anlam veremediği bir toplumsal düzenle karşılaşır ve bu da bir sürü olaylara yol açar.

Çakır bu romanında mutlak sanılan, hiç değişmeyecekmiş gibi kabul edilen değerleri sorgulamaktadır; iktidar, din, devlet, kadın erkek ilişkileri…

 

Bağlantıyı kopyala