9 Aralık 2023
Yazarlar

Yalvaç URAL

BİYOGRAFİ 

Gazeteci, yazar Yalvaç Ural, 1945 yılında Konya‘da memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi ilkokul öğretmeni, babası ise Toprak Mahsulleri Ofisi‘nde eksper müdürü idi. Öğrenimini Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde sürdürdü. Kabataş Lisesi‘nde başladığı lise öğrenimini İstanbul‘da Atatürk Erkek Lisesi‘nde tamamladı. Lise yıllarında müzik ve edebiyata ilgi duydu.

Yalvaç Ural, liseden sonra gazeteciliği meslek olarak seçti ve Milliyet Gazetesi‘nde editör olarak çalışmaya başladı. Gazetecilik yaşamı çok sayıda farklı yayınevi ve gazetede sürdü. 23 yılda 25 çocuk dergisi yayımladı. Yurtdışında yayımlanan Türkçe dergilere katkıda bulundu. Yalvaç Ural’ın “Gölcüğün Küçük Avcıları” adlı öyküsü İngilizce‘ye çevrilerek 1996 yılında Oxford University Press tarafından ortaöğretim çocukları için hazırlanan “Dört Türk Öykücüsü” adlı kitapta yer aldı.

Yalvaç Ural’ın Feridun Oral ile birlikte hazırladıkları “Korkuluğun Kalbi” kitabının ilk baskısı Avusturya‘da Almanca olarak basıldı. Bir yılda iki baskı yapan kitap Avusturya‘nın komşu ülkesi Almanya‘da 1995’te en çok satan kitaplarından biri oldu.

Yalvaç Ural’ın Sihirli Pabuçlar kitabı ilk kez minik bir kitap olarak basıldı. Daha sonra Hollanda Televizyonu “Nederlandse Omroep Stichting” bu kitabı çok sevdi ki Sihirli Pabuçlar’ı Yalvaç Ural’a 10 bölümlük, bilgisayar animasyonla yapılmış, bir TV Çizgi Film Dizisi yaptırdı. Sihirli Pabuçlar, TRT tarafından da 27 bölümlük Çizgi Film olarak Denge Animasyon’a hazırlatıldı. 2 yıl bu çizgi film gösterimde kaldı.

Ayrıca yine TRT aracılığıyla İsveçNorveçDanimarka ve Finlandiya Televizyonlarına satılan Sihirli Pabuçlar, Almanya’da ise korsan kaset olarak piyasaya çıktı. Sihirli Pabuçlar’ın yanında Evliya Çelebi’nin Gezileri – Az Gittik Uz GittikTekir Noktalama İşaretlerini Öğretiyor gibi diğer Yalvaç Ural eserlerinin animasyon dizileri hazırlandı.

1996 yılında Yalvaç Ural’ın Müzik Satan Çocuklar (Çingenece: Gili baši i violina) adlı öyküsü Çingenece olarak basıldı. Ve bu kitap dünyada ilk kez Çingenece basılan çocuk kitabı özelliğine sahiptir. Bu kitap Makedonya‘da yine Yalvaç Ural’ın La Fonten Orman Mahkemesinde adlı öyküsü ile birleştirilip tek kitap haline getirildi. Makedonya‘daki okullarda “Müzik Satan Çocuklar” kitabı, yardımcı ders kitabı olarak okutulmaya başlandı.

Yalvaç Ural’ın Gözü Boynuz ile İzi Yaldız kitabı Makedonya’da ve Macaristan‘da da basıldı. Yalvaç Ural’ın şiirleri Yunanca’ya da çevrildi.Sarı Trampet adı ile bir çocuk dergisi yayımlayan Yalvaç Ural, bu ad altında çocuklar için bir televizyon programı hazırlamış ve Milliyet gazetesindeki köşesine de bu adı seçmiştir.

65 çocuk kitabı yayımlayan Yalvaç Ural, yetişkinler için dört kitap ve bir şiir kitabı yayımlamıştır.

Çocuk edebiyatındaki çalışmaları ile yurtdışında da ünlenen Yalvaç Ural, Hollanda’daki 5. Uluslararası Çocuk şiir Festivali’nde, “Armonikanın Şairi”, “Dünya Çocuk şiirinin şampiyonu” diye adlandırılmıştır…

Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirme Ödülü 2017 yılında Yalvaç Ural’ın “Yabanöküzü Boynuzlu Tilki” adlı çocuk şiiri kitabına verilmiştir. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir. 

Eserleri

Kırmızı Kızlar Çatıları Gizler

La Fontaine Orman Mahkemesinde

Yergi, Nükte ve Fıkralarıyla Süleyman Nafiz

Alfabe Boyama

Anadolu Efsaneleri Efsane

Zıpır Bilmeceler Diğer

Korkulu Bir Gün Hikâye

Yeni Zıpır Bilmeceler: Dünyanın En Komik Bilmeceleri

Problemli Apartman Çocuğu

Bayraklar Kitabı

Hormonlu Zıpırlar: Kırmızı Kızlar Çatıları Gizler

Kahraman Süvariler

Kayıp Ülkenin Çocuğu Masal

Kedi-Köpek Zıpırları

Temel Reis Ispanağı Yoğurtsuz Yer

Tekir Noktalama İşaretlerini Öğretiyor

Müzik Satan Çocuklar

Kulağımdaki Küçük Çan

Bir Gök Dolusu Güvercin

Sincap

Alucura Çay Evi

Stephen Hawking Herkül’ü Döver

Dinozopor Bilmeceler

Korkuluğun Kalbi

Mırname Büyüklere Kedi Şiirleri

Gölcüğün Küçük Avcıları

Başarılı Bir Köpek Olmanın Yolları

Teksas Vatansever Çelik Bilek

Sayıların Dili

Kibrit Oyunları

Mızıkçının Oyunları

Teneffüs Zıpırları

Alfabe’nin Türküsü

Uçurtmam Çaylak Kuyrukları Yarka

Gözü Boynuz ile İzi Yaldız

Küçük Ayı ile Ahlat Ağacı

İyi Geceler Bozi

Bal Avcısı Küçük Piti

Hayvanlar Çıkartma Kitabım / Akıllı Minik ile Obur Dizisi

Akıllı Minik ile Obur / Mevsimler

Küçük Ayının Uzun Yolculuğu

Arkadaşım Küçük Aslan Masal

Tepemde Eşekarısı Gibi Vızıldayıp Durma

Tembeller Orkestrası – Sakızağacı Çocukları

Başparmak Çocuklar

Kaz Zıpırları

Sümer Hayvan Masalları – Yabanöküzü Boynuzlu Tilki

Hermiyas / Yunus Sırtındaki Çocuk Ege’de Bir Karya Efsanesi

Mavi Eşek ve Tuzakta İki Kişi / Bu Yarışı Kim Kazanacak

Mavi Eşek ile Aylak Aslan / Öyküsünü Arayan Hayvanlar

Çatal Matal Kaç Çatal

Bağlantıyı kopyala