30 Kasım 2023
Yazarlar

Mine ERGEN

MİNE ERGEN YAŞAM ÖYKÜSÜ

Sosyolog Yazar, Felsefe Öğretmeni (PF), Aile Danışmanı ve Tiyatro Yönetmeni. 1982’de İstanbul Sultanahmet Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. 1983-85 yıllarında okuduğu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1980 sonrası kurulan ilk Öğrenci Derneğinin Kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptı. İstanbul Üniversitesi (AUZEF) SOSYOLOJİ Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde ‘’FELSEFE’’ alanında Pedagojik Formasyonu tamamladı. İstanbul Üniversitesi (SEM) AİLE DANIŞMANLIĞI’nı bitirdi.

Öğrenim yıllarından başlayarak, Halk Eğitim Merkezlerinde Halk Oyunları ve Bağlama kursları yanı sıra, Türk Folkloru’nun çeşitli alanlarında araştırma çalışmalarına katıldı. 1981 yılında okul gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı. Aynı yıl “Atatürk İlkeleri” konulu liseler arası kompozisyon yarışmasında “İSTANBUL İKİNCİLİĞİ’’ ödülünü aldı. 1985’ de Türk kuşu Paraşüt kursunu ve atlayışını tamamlayarak PARAŞÜT BRÜVESİni aldı. 1989 Yılında Basın Müzesi Tiyatro Kursunu tamamladı. Kurs süresince gurubun BASIN SORUMLUSU olarak görevini başarıyla tamamladı.

1990 Yılında, Özel İletişim ve Eğitim Merkezi’nin sınavlarını kazanarak Uygulamalı Gazetecilik Seminerlerine katıldı ve yerel gazetelerde muhabirlik ve Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı.

1990’da İnsan Hakları Derneği Çocuk Tiyatrosunu ve Yenibosna Halkevi Gençlik Tiyatrolarını, l992’de ise Eminönü Halkevi ve İşçi Birliği Tiyatrolarını yönetti. 1992-93’de Zeytinburnu Belediyesi Sanat Danışmanı olarak, sanat kurslarının GENEL SANAT YÖNETMENLİĞİNİ yaptı ve semt-mahalle alan çalışmalarında kadınlara ve gençlere yönelik sosyal çalışmaları gerçekleştirdi. 1994’de Emekçi Kadınlar Birliği Tiyatro Grubunu; 1995’de ise Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Çocuk ve Yaşlılar Tiyatro Grubunu yönetti.

1990’da “EVLİCİLİK” adlı oyunu yazarak sahneledi. l991’de yazdığı “SINIRLI SEÇİM-BİZİM ORA” adlı oyunları birinci kitabını oluşturdu ve Habora Yayınlarından basıldı. İkinci kitabı olan “AMATÖR TİYATROCULARA SAHNELEME ÖNERİLERİ’’ 1997’de Papirüs Yayınlarından basıldı. 1997’de Aziz Nesin’in ‘’Surname” adlı öyküsünden uyarladığı “SURNAME-İDAMNAME’’ adlı oyunuyla Uyarlama Dalında “3.YUNUS EMRE BAŞARI ÖDÜLÜ’nü aldı. Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, Belçika, Hollanda ve Yunanistan’da tiyatro yönetmenliği yaptı. Berlin’de Mayıs 1999’da sahnelediği “Polisler” adlı oyunla “Mayıs 1999 BERLİN TİYATRO FESTİVALİ ÖZEL ÖDÜLÜ’’nü kazandı. Amatör şiirleri, İnsan Hakları Derneği Ankara şubesince “ÖVGÜYE DEĞER” bulundu. Yılmaz Güney’in hayatını anlattığı YILMAZ SAVAŞÇI’’ adlı şiirsel oyunu yazıp yönetti ve Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’da sahneledi. Avrupa’da Yönettiği Kral Çıplak’’ adlı oyunla Tiyatro Dalında ‘’YDG 2007 AVRUPA KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ İKİNCİLİĞİ’’ni kazandı. Avrupa tiyatro festivallinde juri üyeliği yaptı.

Edebiyatçılar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası ve BESAM üyesi de olan Mine ERGEN, kuruluşuna da öncülük ettiği TYS Bakırköy Temsilciliğinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Kurucusu olduğu Mert Sanat Evi’nin Genel Sanat Yönetmenliğini yapan Mine ERGEN, “DOĞA BİZİZ”, “TELEYALANLAR”, “BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”, “GÜLAY’IN GELECEĞİ’’, “ÇAĞDAŞ NASREDDİN”, “İYİLİĞİNİZ İÇİN” ‘’EVİCİLİK’’ ‘’KADER’İN KADERİ’’ ‘’YILMAZ SAVAŞÇI’’ adlı oyunları yazdı ve kendi

yönetiminde sergiledi. Muzaffer Oruçoğlu’nun Tohum adlı romanından uyarladığı “TOHUM” adlı oyunu yazdı ve yönetti. “YILMAZ’A MEKTUP” ve “YILLARIN TORTUSU’’ adlı öyküleri ve söyleşileri Cumhuriyet Gazetesi’nde ve KANADA’da bulunan Bizim Anadolu gibi gazetelerde yayınlanan, kendisiyle yapılan söyleşiler YUNANİSTAN Gazetelerinde ve BELÇİKA Gazetelerinde yayınlanan Mine ERGEN yurt içi ve yurt dışında gençlik tiyatro guruplarının yönetmenliğini yaptı. Kadına şiddeti önleme konusunda duyarlılığı artırmak adına ‘’NE KADAR ÖZGÜRÜM?!’’ ,‘’UMUDA GEBEYİM’’ ve ‘’KADINIM, O HALDE VURUN’’ adlı oyunlarını yazdı.

Spastik Çocuklar Derneği kurucu Başkanlığını da yapan Mine ERGEN, yirmi yıl yıllarca tasfiye edilmemiş Yapı Kooperatifinin tasfiyesini 4 ayda başardı ve kooperatif ortakları ile site maliklerinden TEŞEKKÜR PLAKETİ aldı.

2018’de İstanbul Hukuk Fakültesi’ne, 2020 de Auzef Kamu Yönetimi Fakültesi’ne giren Mine ERGEN, İstanbul^da yaşamaktadır ve Aile Danışmanı mesleğini sürdürmektedir.

MİNE ERGEN KİTAPLARI :

 • ‘’SINIRLI SEÇİM-BİZİM ORA’’ HABORA YAYINLARI (1991)          (Oyun)
 • ‘’AMATÖR TİYATROCULARA SAHNELEME ÖNERİLERİ’’–PAPİRÜS YAYINEVİ (1997) (Eğitim)
 • ‘’SURNAME-İDAMNAME’’ (MİTOS-BOYUT YAYINEVİ) (2006) (Oyun)

MİNE ERGEN’İN SAHNELENMİŞ OYUNLARI :

 • ‘’EVLİCİLİK’’
 • ’İYİLİĞİNİZ İÇİN’’
 • ‘’DOĞA BİZİZ’’
 • ‘’TELEYALANLAR’’
 • ‘’BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ’’
 • ‘’ÇAĞDAŞ NASREDİİN’’
 • ‘’GÜLAY’IN GELECEĞİ’’
 • ‘’SESLENİŞ’’
 • ‘’KADER’İN KADERİ’’

İLETİŞİM: www.mineergen.com

E-POSTA:  mineergen@gmail.com

 

 

 

 

 

Only two pages were converted.

Please Sign Up to convert the full document.

 

www.freepdfconvert.com/membership

Bağlantıyı kopyala