30 Kasım 2023
Yazarlar

Hayati ASILYAZICI

BİYOGRAFİ 

Yazar ve eleştirmen Hayati Asılyazıcı, 1931’de Artvin’in Arhavi ilçesinde doğdu. 1917 Bolşevik Devrimi‘nden sonra Kafkasya’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin çocuğudur. On yaşındayken annesini kaybetti. Etibank‘ta teknisyen olan babasının tayini nedeniyle ilkokul son sınıf ve ortaokulu Divriği‘de okudu. Divriği Halkevi’nde tiyatro ile tanıştı ve sanata ilgi duymaya başladı. Babasının Karabük‘e tayiniyle şehir değiştirdi ve 1954’te Kastamonu Lisesi‘nden mezun oldu. Lise yıllarındayken Sıra isimli okul gazetesi çıkardı ve Karabük dergisinde köşe yazarlığı yaptı.

Yükseköğrenim için İstanbul’a gitti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ndeki eğitimini bırakarak gazetecilik kariyerine başladı. Hür VatanKimYeditepeOyunOrkestraTiyatro 70MayYazko Somut ve Hareket dergi ve gazetelerinde yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1963’te Dünya1964-1970 yılları arasında Akşam ve 1965-1972 yılları arasında Yeni Ortam gazetelerinde sanat sayfalarını yönetti. 1967’de, tiyatro etkinliklerini incelemek amacıyla Sovyetler Birliği‘ne gitti, iki ay süreyle Moskova ve Leningrad‘da bulundu.

12 Mart 1971 muhtırası sonrası Akşam yayınevindeki görevinden ayrıldıktan sonra SinanYayınevi’ni kurdu. Bu yayınevinde Oğuz Atay‘ın Tutunamayanlar ve Tehlikeli Oyunlar adlı kitapları yayımlandı.

Sonraki yıllarda sanat galerisi yöneticiliği, İstanbul Belediyesi‘nin Kültür-Sanat danışmanlığı, Şehir Tiyatroları genel yönetmenliği, Somut gazetesinin yazı işleri müdürlüğü ve Türk Haberler Ajansı sanat servisi yöneticiliğini icra etti.

1987’de MoskovaTiflis ve Batum‘daki tiyatro etkinlerini izledi ve gözlemlerini Glasnost Sonrasında Sovyetlerde Sanat Gözlem ve İzlenimler adlı kitabında yazdı. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği‘nin kurucuları arasında yer aldı.

Tiyatro eleştirleri ve çeşitli konulardaki yazıları Varlık, Türk Tiyatrosu, Hürriyet Gösteri, Orkestra, Oyun, Özgür İnsan, Yankı, Sanat Çevresi ve Somut gibi dergilerde ve Aydınlık gazetesinde yayımlanmıştır. Türkiye Yazarlar Sendikası Üyesidir

 

ESERLERİ

  • Glasnost Sonrasında Sovyetlerde Sanat Gözlem ve İzlenimler (1990)
  • Savaşın Küllerinden Doğan Soprano Remziye Alper (2011),
  • Anılar ve İzlenimler (2015)

Ödülleri

  • Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı’nın Dostluk ve Tiyatro Ödülü(2007)
  • Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Burhan Felek Hizmet Ödülü
  • Polonya Cumhuriyeti Bene Merito Şeref Nişanı (2014)
Bağlantıyı kopyala