30 Kasım 2023
Yazarlar

Barış PİRHASAN

BİYOGRAFİ
Yönetmen, senarist ve şair Barış Pirhasan, 15 Ağustos 1951 yılında İstanbul’da doğdu. ilk ve ortaöğrenimini Aydın İlkokulu, İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Fen Lisesinde tamamladı. Tıp Fakültesinde iki yıl okuduktan sonra yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1976’da tamamladı. Daha sonra Londra’da The National Film and TV School’da yüksek lisans yaptı.

1973 yılından itibaren Yeni Dergi, yönetiminde bulunduğu Militan ve Sanat EmeğiYazko-EdebiyatSanat OlayıHürriyet Gösteri, kitap-lık dergilerinde şiirleri yayımlandı. Ekim 1985’te Tarih Kötüdür ve Ağustos 1995’te Babam Benden Hiçbir Şey Anlamıyor adlı şiir kitapları yayımlandı. Hoşça Kal adlı şiiri Kazım Koyuncu tarafından bestelendi.

Sinemaya senarist olarak bilimkurgu türünde olan 1983 yapımı Badi filmiyle başladı. 1985 ve 1990 yılları arasında, Atıf Yılmaz‘ın yönetmenliğini yaptığı Adı VasfiyeAaahh BelindaDeğirmenAsiye Nasıl KurtulurKadının Adı Yok ve Bekle Dedim Gölgeye adlı altı filmin senaryosunu yazdı. 1989 yılında ilk yönetmenlik deneyimi olan Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal filminin senaristliğini ve yapımcılığını da üstlendi.

Türkiye Yazarlar Sendikası ve Film Yönetmenleri Derneği üyesidir.

Filmografi

Yönetmen olarak

Senarist olarak

Yapımcı olarak

Oyuncu olarak

Yönetmen yardımcısı olarak

Ödülleri

Bağlantıyı kopyala