30 Kasım 2023
Yazarlar

Ahmet SONER

BİYOGRAFİ

Sinemacı ve Yazar Ahmet Soner, 1945 yılında Üsküdar’da doğdu. Liseden sonra eğitimini sürdürmedi. Atıf Yılmaz, Lütfü Akad, Vedat Türkali, Yılmaz Güney, Yavuz Özkan, Şerif Gören gibi yönetmenlerle çalıştı. İlk kısa filmini 1966’da çekti. “Genç Sinema” hareketinin kurucuları arasında yer aldı. Türk Haberler Ajansı’nda kameraman olarak haber filmleri ve belgeseller çekti. “İstanbul İşgaldedir” adlı filmöyküsü Milliyet Sanat Dergisi’nin açtığı yarışmada ödüllendirildi. “Hayatım Roman”, “İş İştir” ve “Çocukların Dünyası” adlarıyla yazmış olduğu senaryolar televizyon dizi filmleri olarak çekilip yayımlandı. “Herhangi bir Kadın”, “Tomruk” ve “Derman” adlı senaryoları Şerif Gören tarafından sinemaya aktarıldı. Yirmiye yakın senaryosu çeşitli yönetmenlerce filme alındı. Edebiyat ve Sinema üzerine yazdığı yazılar birçok gazete ve dergide yayımlandı. “Akıntıya Karşı” adlı kitabı 1995’de basıldı. Yılmaz Güney üzerine çektiği “Adana – Paris” , İsmail Beşikçi üzerine yaptığı “36 Kitap = 13 Cezaevi” adlı belgesel filmler Türkiye ve Avrupa’nın pek çok kentinde gösterildi. Son çalışması “Köy Enstitüleri” belgeselini bitirmeyi amaçlıyor. 1998 Ekim ayından Mayıs 2000 tarihine kadar Sine – Sen Genel Sekreteri olarak görev yaptı. “Herkes O’ndan Sözediyor” adlı kitabının üçüncü baskısı yapıldı.

Öyküleri ve diğer düzyazıları 1967’den itibaren Yeni Ufuklar, Genç Sinema, Söz, Hep İleri, Ütopya, Yeni Sinema dergileriyle Özgür Politika, Özgür Gündem, Özgür Ülke, Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Yeni Gündem gazetelerinde yayımlandı. “İstanbul İşgaldedir” adlı öyküsüyle 1976’da Milliyet Sanat dergisinin Film Öyküsü Yarışması İkincilik Ödülünü aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası, İnsan Hakları Derneği ve SİNE-SEN üyesidir.

ESERLERİ:

DENEME: Akıntıya Karşı (1995).

RÖPORTAJ: Herkes O’ndan Sözediyor (1996).

SENARYO (basılmadı, filme çekildi): Gerze Tütün Mitingi (1969), Kanlı Pazar (1969), Suyun Getirdikleri (1970), Ekmek Masalı (1975), İstanbul-Diyarbakır Yürüyüşü (1990), Adana-Paris (195), Kurşun-Kalem (1996), 36 Kitap=13 Cezaevi (1997).

Bağlantıyı kopyala