Türkiye Yazarlar Sendikası

Perşembe, Kasım 26, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 7 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Yazar Duyurusu

Sansüre İnat Tavuskuşu

Sansüre İnat Tavuskuşu

Karanlık ve sansür her geçen gün yeni bir biçim alarak sürüyor. Saraydan öğretmenler odasına, meclisten okul koridorlarına, gazetelerin manşetlerinden öğrencilerin çıkardığı fanzine kadar, kendisi gibi düşünmeyen hiçbir fikre, yaşama olanağı tanımıyor iktidar.

Cımbızlanmış tümcelerle yazma irademize ve özgürlüğümüze müdahale etme hakkını elinde tutan sermaye sahipleri 12 Eylül anayasasıyla, 12 Eylül'ün eğitim sistemiyle, 12 Eylül sözcükleriyle var olmakta sınır tanımıyor.

17 yıllık öğretmenlik hayatının son 5 yılını Notre Dame De Sion okulunda sürdüren Melike Koçak öğrencilerinin, okul yönetimine rağmen, çıkardığı Tavuskuşu adlı fanzindeki yazı ve şiirler bahane edilerek işten atıldı.

Öğrencilerin yaratıcılığı için olanakları seferber etmesi beklenen okul yönetimi sansüre yaslanmak için  sağlam referanslara sahip olmalı ki, öğretmen Melike Koçak'ı işten atmakta sakınca görmedi.

Türkiye Yazarlar Sendikası olarak Notre Dame De Sion yönetiminin Melike Koçak hakkında aldığı bu ilkel ve gerici kararı kınıyoruz.

İnsanın, şiirin, aydınlığın yanında yer alan Melike Koçak'ın bir an önce göreve geri alınmasını talep ederek sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.

Türkiye Yazarlar Sendikası--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

'' 2 Temmuz Mitingi'' Katılım

Değerli Yazarımız,

28 Haziran Pazar günü Kadıköy'de yapılacak "2 Temmuz Mitingi"ne sendikamız da katılacaktır.
Mitinge katılmak için saat 13.00'te Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde temsilciliğimizde buluşacağız.
Yan yana olmamız gücümüzü daha da bileyecektir.
Bekliyoruz.
(2 Temmuz'da TYS ayrı bir eylem daha yapacaktır. Duyurumuzu daha sonra yapacağız.) 
--
TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

YAZARLAR DİRENİŞİN YANINDA

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI 19. GENEL KURUL SONUÇ BİLDİRGESİ

YAZARLAR DİRENİŞİN YANINDA

 

Türkiye Yazarlar Sendikası, ülkenin son derece kritik bir sürecinde 19. Genel Kurulu’nu topladı. Seçimler “baraj”, hazine yardımı ve söz eşitsizliği gibi olguların Anayasa’nın eşitlik ilkesini derinden yaraladığı bir ortamda yapılmaktadır. Bütün bu adaletsizlik içinde dünyadaki bütün sınıf kardeşlerine, aklı ve yaşama gücüyle emeğe bağlanmış insanlara, işçi sınıfının sanıldığı gibi solmadığını ve her an ayaklanabilme yeteneğini koruduğunu gösteren grevler ve direnişler sürmektedir.

TOFAŞ, Renault, Türk Traktör başta olmak üzere, Bursa ve Kocaeli işçi havzaları ayaklandı; iktidar ve işbirlikçilerine karşı işçi sınıfı cüretini ve atılganlığını yeniden gösterdi.

TYS’nin bu Genel Kurul’u topluma dayatılan 12 Eylül yasalarının artık iflas ettiği ve bu yasalarla beslenen gericiliğin her yanından parçalanıp döküldüğü bir zamanda yapıldı. TYS özgürlük mücadelesinde kendine özgü yerini bundan sonra da koruyacaktır.

19. Genel Kurul’a ve TYS’ye emek veren yazarlar; ülkedeki dil, inanç ve cinsiyet eşitsizliği gibi insanın doğuştan gelen haklarını geçersiz kılan her türlü gericiliğe karşı mücadelenin ön saflarında yer alacaktır.

Emek Edebiyat Günleri -5 AHMET MİSKİOĞLU Dil Çınarı

Emek Edebiyat Günleri

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 3 - 7

3