Türkiye Yazarlar Sendikası

Perşembe, Kasım 26, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 7 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

Ruhan Mavruk’u serbest bırakın

Ruhan  Mavruk’u serbest bırakın

Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi de olan Ruhan Mavruk ince duyarlıkların şairidir, öykücüdür, çevirmendir. Tüm yaşamı edebiyat, sanat, insan hakları ve demokrasi mücadelesiyle geçmiş arkadaşımızdır.  Terör örgütü üyesi iddiası usdışıdır. Şair-yazarlar teröre karşıdır, özgürlük ve demokrasinin, insan haklarının savunucusudur. Ruhan Mavruk serbest bırakın!


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Akşit Plaza No:12 Kat:9 Beşiktaş / İstanbul

Mehmet Çetin’e Veda

Mehmet Çetin’e Veda

 

Sendikamızın üyelerinden şair, yazar, çevirmen ve yayıncı dostumuz Mehmet Çetin yaşama veda etti; 1 Kasım 1955’te Tunceli Ovacık’ta başlayan yaşamı 9 Kasım 2020’de İstanbul’da son buldu.

Mehmet Çetin ilk ve orta öğreniminden sonra Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde devam ettiği öğrenimi 1981 yılında politik gerekçelerle tutuklandığı için yarıda kaltı ve memleketin çeşitli hapishanelerinde 8 yıl tutuklu kaldı. 1970’li yılların başında ilk şiirleri ve hikâyeleri yayımlandı. İçeride zamanı şiir ve hikâye yazarak geçiren Mehmet Çetin zaman içerisinde ürünlerini YabaKunduz DüşleriÜtopiyaEvrensel Kültür gibi dergilerde yayımladı.

Arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Piya Kitaplığı’nda 150’nin üzerinde kitap edebiyatımıza kazandırıldı. Yazdığı bazı oyunlar Hollanda’da sahnelendi. Birağızdan başlıklı kitabı 1988 Enver Gökçe Şiir Birincilik Ödülü, Asmin adlı öyküsü Güneş Gazetesi Öykü Birincilik Ödülü kazandı. Şiirleri Rusça, Hollandaca, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İngilizceye çevrildi. Rüzgâr ve Gül İklimi, Birgağızdan, Hatıradır Yak Bu Fotoğrafı, Aşkkıran, Ölüm Kitabı, Kekemece adını verdiği şiir kitapları, Asmin adında öykü kitabı ve Eylül Çiçekleri adlı derleme kitabı bulunmaktadır.

Memleketin karanlığına bir ışık niyetine şiirler yazdı ve bir ışık gibi yaşadı. Uzun zamandır tedavi gördüğü hastenenin yoğun bakımında hayata veda ederken de bir dağın doruğunda ay ışığına hatıra fotoğraf bırakmadığını kim iddia edebilir ki… Ailesi, dostları, okurları ve yoldaşları onu Dersim’de, doğduğu topraklara emanet edecek…

Işıklar içinde uyu Mehmet Çetin.

 

İlker Mumcuoğlu'na veda

Uzun yıllardır Cumhuriyet  gazetesi başta olmak üzere pek çok gazete ve dergi için bulmacalar hazırlayan, öykü yazarı TYS üyesi İlker Mumcuoğlu  1961 Balıkesir Gönen doğumluydu. 59 yaşında kalp krizinden yaşamını yitiren yazarımız, Cumhuriyet Kitap ekinde  edebiyat birikimini yansıtan bulmacalar hazırlıyordu.

İlker Mumcuoğlu'nun 'Kadıköy'den Köprüaltına Hikayeler' başlıklı öykü kitabı Yitik Ülke Yayınları'ndan çıkmıştı. 25 yıldır Kadıköy'de yaşayan İlker Mumcuoğlu kitabında, yalın, içten bir dille kendi yaşamından izler taşıyan öyküler anlatmıştı.
İlker Mumcuoğlu'nun anısına saygıyla...

--
TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Akşit Plaza No:12 Kat:9 Beşiktaş / İstanbul

“TAŞRANIN ŞAİRİ” NEDRET GÜRCAN’I ANIYORUZ

“TAŞRANIN ŞAİRİ” NEDRET GÜRCAN’I ANIYORUZ

Dinar’da (Afyon) çıkardığı “Şairler Yaprağı” dergisiyle edebiyat tarihimizde özel bir yer edinen şair, yazar Nedret Gürcan, unutulmaz ayak izleri bulunan kentlerden İzmir’de anılacak.

Payda Yayınları ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın (TYS) düzenlediği, Karşıyaka Belediyesi, Kalan Yayınları ve Munzur Dergisi’nin de desteklediği etkinlik 26 Eylül’de yapılacak.

Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi’nde, saat 14.00 – 17.00 arasında gerçekleştirilecek etkinliğin sunuşunu Mesut Özcan yapacak.

TYS İzmir Temsilcisi M. Mahzun Doğan’ın yöneteceği, anılarla ve anekdotlarla Nedret Gürcan’ı anlatacağı etkinlikte Prof. Dr. Abdullah Şengül “Taşrada edebiyata tutunan şair: Nedret Gürcan”, Raif Öztürk’se “Altın şehir Dinar ve Nedret Gürcan” başlıklarıyla konuşacak. Şairin oğlu Niyazi Gürcan ise onu bir baba olarak anlatacak.

Şair Özlem Tezcan Dertsiz, Nedret Gürcan’a yazılan mektuplardan seçmeler sunarken, Şengül Yılmazkaya da şiirlerinden örnekler sunacak.

Payda Yayınları bu yıl şair adına “Nedret Gürcan Edebiyat Ödülü” de verecek. Ödül, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında, Anadolu’da düzenli olarak yayımlanan bir derginin olacak. Dergilerin 1 Kasım’a kadar katılabileceği yarışmanın sonuçları 1 Aralık’ta açıklanacak. Ödülün seçici kurulu Ahmet Özer, Ali Mustafa, Hasibe Ayten, Mesut Özcan ve Özgen Seçkin’den oluşuyor.

NEDRET GÜRCAN:

26 Haziran 1931’de Dinar’da (Afyon) doğan Gürcan, 2 Eylül 2019’da aramızdan ayrıldı. İlk şiiri 1948’de, İzmir’de çıkan Anadolu Gazetesi’nin sanat ekinde yayımlandı. Sonra ürünleriyle Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Şairler Yaprağı, Kervan, Varan, Güney, Kaynak, Pazar Postası ve Sesimiz gibi dergilerde yer aldı.

1950’de İzmir’de, Tarık Dursun K., Cengiz Tuncer ve Ziya Metin’le birlikte Kervan Dergisi’ni 8 sayı çıkardı. Dinar’da ise Şairler Yaprağı Dergisi’ni (1954 – 1957 arası 36 sayı) yayımladı. Günümüzün birçok ünlü şairinin sayfaları arasında yer aldığı bu derginin yanısıra Şairler Yaprağı Yayınları adıyla kitaplar da yayımladı. Dinar’da ayrıca Yeni Dostluk ve Vatandaş adlı siyasi gazeteleri çıkardı. Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde dizi yazıları da yayımlanan Gürcan, 1957’de Akis Dergisi’nde çıkan bir yazısı nedeniyle yargılandı ve aklandı.

2000 yılında Dionysos Şiir Ödülü’nü kazandı.

Yayımlanmış şiir kitapları şunlardır:

Yaşadıkça Aşk (1953), Festival (1956), İki Beyaz Çizgi (1963), Bulut İndi (1972), Tutkun ve Kırgın (1996), Five O’Clock Tea – Beş Çayı (1999), Benim Sevgili Şiirlerim (2009), Bir Mutlu Cümbüştür Yaşamak (2009), Dünya Ne Kadar Küçük (2010), Aşka ve Yaşama Sunulmuş Şiirler (2010).

Yayımlanmış diğer kitapları:

Benim Sevgili Taşram (Anı, 2003), Yaşanmış Taşra Öyküleri (Hikâye, 2005), İzmir’de Üç Gün ve Bir Gece (Roman, 2007), Hoşça Kal Dinar (2008), Yaşanmış Yazlık Öyküler (2011).

Ayrıca Abdullah Şengül ve Döndü Çiftçi’nin “Taşrada Şiire Tutunmak: Nedret Gürcan” kitabı 2007’de, Turgut Çeviker’in yayına hazırladığı “Nedret Gürcan’a Edebiyatçı Mektupları” da 2016’da okurla buluştu.


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 1 - 21

Başlangıç
Önceki
1