Türkiye Yazarlar Sendikası

Cuma, Ekim 23, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 8 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Yazar Duyurusu

TYS MAYIS MEKTUBU SON MEKTUP

TYS MAYIS MEKTUBU

SON MEKTUP


İlk yazın son mektubu... Ne yazılır son mektupta? Bir veda mı, başlangıç mı? Belki her ikisi de... İlk yaz bitti, önümüz yaz. Uzun bir yaza giriyoruz. Sonra çıkacağız ondan da. Ağır, ateşli bir hastalıktan kalkar gibi... Yaz bunaltıcıdır kimileri için ama bizim için hiç değil. Çok işimiz var daha. İçimiz dışımız zorluklarla, ölümlerle şişse de.

Haziran, temmuz, ağustos...

İşte, haziran yitikleri şuracıkta! Orhan Kemal, Ahmed Arif, Nâzım Hikmet... Sonra temmuz kıyımı... Yazının atlıları... Asım Bezirci, Metin Altıok, Behçet Aysan, Uğur Kaynar ve diğerleri...

Hangi ay var ki ölümle sınanmamış, yoklukla, yoksunlukla kesilmemiş olsun yolumuz! Öykü, roman, şiir, oyun da bu kırılmışlıktan, kıstırılmışlıktan çıkmıyor mu? Her şey güllik gülistanlık olsa yazıya ne lüzum! Dünün tarihi de bugünün, yarının düşü, umudu da ellerimizde.

Öyleyse karakuşi İstanbul seçimi iptali, cehaletin karmanyolacılığı hangimizi yıldırabilir ki? Yeniden yeniden direneceğiz yasa tanımazlığa, baskılara, zorbalığa karşı.

Yılmak yok, susmak yok, boyun eğmek yok! Yazı özgürleştirir hepimizi. Bunu biliyoruz. Bunun için sendikamız 45 yıldır ağaçlar gibi sonsuzca ayakta. Kimileyin hoyrat eller kırsa, örselese de dallarımızı, kökü düşlerimizde, düşüncelerimizde o soylu ağacın.

Şimdi de yeni filizler, sürgünler vermeyi bekliyor o çınar. İki gün sonraki genel kurulumuzdan sonra bu filizler yeni yemişlere evrilecek. Yeni yönetim dönemi başlayacak (25 Mayıs Cumartesi, 10.00). Genel kurulumuza ilginizi eksik etmeyeceğinizi biliyoruz. Ayrıca, yarın açacağımız TYS Edebiyat Kütüphanesi de sizleri bekliyor (24 Mayıs Cuma, 12.00). Orada olacağız

Mayısın ilk günü de emekçi kardeşlerimizin bayramını kutlamıştık. Onlarla omuz omuzaydık. Bizim de bayramımızdı. Ayın ikinci haftasıysa yeni genel merkezimizi Beşiktaş’ta açtık (11 Mayıs Cumartesi). Özlemişiz birbirimizi. Arayı soğutmayalım, diyoruz. Önce kütüphane açılışı,, sonra genel kurulumuz, haziranda Sennur Sezer Belgeliği açılışı (15 Haziran Cumartesi) ve Dayanışma Derneği yemeği...

Dayanışma Derneği demişken, derneğimize üyeliğinizin dayanışma bilincimizi göverteceğini söylememize gerek var mı, bilmiyoruz. Yazarların toplumsal yaşamlarında, yazı dünyalarında doğabilecek sorunların çözümünde yazarların yanında olmak ve kişisel haklarına ilişkin sorunlarını çözebilmek, toplumsal, ekonomik, sosyal haklarını geliştirmek, hukuksal talepleriyle ilgili çalışmalar yapmak için yola çıktı derneğimiz. Derneğimizin genel merkezi de Kadıköy Bahariye’de haziran da açacak kapılarını sizlere. Çaya, kahveye bekliyoruz.

Ne derler, bir kahvenin kırk yıl hatırı varmış. 45 yıl önce 11 kurucunun aynı cezveden içtiği kahve, o hatırı büyüterek bugüne getirdi. Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Bekir Yıldız, Tomris Uyar, Turgut Uyar, Orhan Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Leyla Erbil, Adnan Özyalçıner, Ali Özgentürk ve Nihat Behram. 45. doğum yılımızda hepsine teşekkür ediyoruz.

Doğal ki sonrasında sendikamızın bayrağını bugüne getiren Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Oktay Akbal, Ataol Behramoğlu, Cengiz Bektaş, Enver Ercan başkanlığındaki yönetimlere ve yirmi yıla yakın elimiz, kolumuz olan edebiyat gönüllüsü Aysel Tezer’e... (Aysel Hanım’ın onca emek verdiği TYS Edebiyat Müzesi’nin, genel merkezimizin ve TYS Edebiyat Kütüphanesi’nin açılışını görmesini ne çok isterdik!)

Bir mektupta teşekkür faslına geçilmişse o mektup başlangıçtan çok, veda mektubuna dönüşüyor demektir. Ama yine de bir veda saymayın yazdıklarımızı. Yeni bir yönetim sürdürecek yolculuğumuzu. Onlara başarılar diliyoruz.

Cicero’un sözüyle bitirelim son mektubumuzu.

Bir konuşmaya iyi başlayın ve iyi bitirin konuşmanızı, arada nasılsa herkes uyuyordur.” demiş ünlü hatip. 8 yıl önce iyi başlayıp iyi sürdürdüğümüz ve iyi bitirdiğimiz yönetim dönemimizde “arada uyuyanlar”da oldu, bal yapmaz arılar gibi vızıldayıp çalışmayanlar da. Onları ne etsek uyandıramadık, “sendika mutfağı”nda göremedik. Umarız onlar da uyanır ve bağcıyı dövmek için değil, üzüm yemek için girerler bağa. Aşçıyı kötülemek için değil, yemeğe bir tutam da olsa tuz atmak için gelirler mutfağa.

İyi yazlar.


Türkiye Yazarlar Sendikası

Yönetim Kurulu adına

Genel Başkan

Mustafa Köz

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Özgürlük Nöbeti

Değerli Yazarımız,

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için yarın saat 16.00'da (5 Eylül Pazartesi) Bakırköy Kadın Cezaevi'nin önünde "Özgürlük Nöbeti"ne katılacağız.
Bekliyoruz.

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

VEDAT GÜNYOL DENEME ÖDÜLÜ

Ahmet Miskioğlu da Sonsuzlukta‏

Ahmet Miskioğlu da Sonsuzlukta‏

BİR ÇINAR DAHA...

Türk dilinin gelişmesi için verdiği emeğin yanı sıra “Perşembe Toplantıları”yla da edebiyatta “mahfil-matine” geleneğinin sürdürücüsü olan Ahmet Miskioğlu’nu sonsuzluğa uğurluyoruz.

26 Ağustos Çarşamba günü saat 12.00’de Kadıköy’de Türk Dili dergisinin önünde yapılacak törenin ardından Karacaahmet Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazından sonra yazarımızı memleketi Antakya’ya uğurlayacağız.

Yazarımız, 27 Ağustos Perşembe günü Antakya Mezarlıklar Kompleksi’ndeki ikindi namazından sonra Antakya Asri Mezarlık’ta toprağa verilecektir.

Sözcükler ve ışıklar içinde uyusun.


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 2 - 7

2