Türkiye Yazarlar Sendikası

Pazar, Ocak 19, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 6 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Yazar Duyurusu

Özgürlük Nöbeti

Değerli Yazarımız,

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için yarın saat 16.00'da (5 Eylül Pazartesi) Bakırköy Kadın Cezaevi'nin önünde "Özgürlük Nöbeti"ne katılacağız.
Bekliyoruz.

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

VEDAT GÜNYOL DENEME ÖDÜLÜ

Ahmet Miskioğlu da Sonsuzlukta‏

Ahmet Miskioğlu da Sonsuzlukta‏

BİR ÇINAR DAHA...

Türk dilinin gelişmesi için verdiği emeğin yanı sıra “Perşembe Toplantıları”yla da edebiyatta “mahfil-matine” geleneğinin sürdürücüsü olan Ahmet Miskioğlu’nu sonsuzluğa uğurluyoruz.

26 Ağustos Çarşamba günü saat 12.00’de Kadıköy’de Türk Dili dergisinin önünde yapılacak törenin ardından Karacaahmet Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazından sonra yazarımızı memleketi Antakya’ya uğurlayacağız.

Yazarımız, 27 Ağustos Perşembe günü Antakya Mezarlıklar Kompleksi’ndeki ikindi namazından sonra Antakya Asri Mezarlık’ta toprağa verilecektir.

Sözcükler ve ışıklar içinde uyusun.


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Sansüre İnat Tavuskuşu

Sansüre İnat Tavuskuşu

Karanlık ve sansür her geçen gün yeni bir biçim alarak sürüyor. Saraydan öğretmenler odasına, meclisten okul koridorlarına, gazetelerin manşetlerinden öğrencilerin çıkardığı fanzine kadar, kendisi gibi düşünmeyen hiçbir fikre, yaşama olanağı tanımıyor iktidar.

Cımbızlanmış tümcelerle yazma irademize ve özgürlüğümüze müdahale etme hakkını elinde tutan sermaye sahipleri 12 Eylül anayasasıyla, 12 Eylül'ün eğitim sistemiyle, 12 Eylül sözcükleriyle var olmakta sınır tanımıyor.

17 yıllık öğretmenlik hayatının son 5 yılını Notre Dame De Sion okulunda sürdüren Melike Koçak öğrencilerinin, okul yönetimine rağmen, çıkardığı Tavuskuşu adlı fanzindeki yazı ve şiirler bahane edilerek işten atıldı.

Öğrencilerin yaratıcılığı için olanakları seferber etmesi beklenen okul yönetimi sansüre yaslanmak için  sağlam referanslara sahip olmalı ki, öğretmen Melike Koçak'ı işten atmakta sakınca görmedi.

Türkiye Yazarlar Sendikası olarak Notre Dame De Sion yönetiminin Melike Koçak hakkında aldığı bu ilkel ve gerici kararı kınıyoruz.

İnsanın, şiirin, aydınlığın yanında yer alan Melike Koçak'ın bir an önce göreve geri alınmasını talep ederek sürecin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz.

Türkiye Yazarlar Sendikası--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 2 - 7

2