Türkiye Yazarlar Sendikası

Cuma, Ekim 23, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 4 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

Şair ve Edebiyat Emekçisi Timuçin Özyürekli'yi yitirdik

Şair ve Edebiyat Emekçisi Timuçin Özyürekli'yi yitirdik
1950 yılında Manisa'ta doğan şair dostumuz, edebiyata ilkgençlik yıllardan itibaren büyük emeği geçmiş ağabeyimiz Timuçin Özyürekli'yi yitirdik. Çok üzgünüz.  Bugün edebiyat tarihimizde yer etmiş; Yeditepe, Yansıma, Yarına Doğru, Dönemeç, Türkiye Yazıları, Yürüyüş, Sanat Emeği, Bilim ve Sanat, Gerçek Sanat, Adam Sanat, Agora dergilerinin mutfağında, yazı kadrosunda yer almış, kendisi de Devrimci Kültürde Çıkış adlı dergiyi yayımlamıştı. Şiir kitaplarının yanı sıra çocuk kitapları da yayımlanan Özyürekli, bütün yaşamı boyunca hastalıklarla mücadele etti. Uzun süredir çektiği son rahatsızlığıyla onu aramızdan aldı.
2013 yılında yayımladığı şiirlerinde birinde :
Cehennem'di zaman söndürdü ateşini
çekildi sessizce kendi fırtınasız limanına
geçmişi kavga, kaybolan aşklar, parlak gelecek
geriye kalan bir soru:  ‘‘kim bilir nerde?’’
diyordu. İnce, duyarlı, insan sevgisiyle dolu şiirlerini ve emeğini asla unutmayacağız. Ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Türkiye Yazarlar Sendikası

Üyemiz Yılmaz Uçar'ı Kaybettik

Üyemiz Yılmaz Uçar'ı Kaybettik

Dostumuz, insan ve toplum sorunlarına duyarlı öykülerin yazarı Yılmaz Uçar'ı genç yaşında yitirdik. Bizler, değerli arkadaşımızın bu yıl başında geçirdiği by-pass ameliyatından sonra iyileşip sağlığına kavuştuğu haberini almayı beklerken ölüm haberini aldık.

Edebiyata Gerçek Sanat dergisinde ilk şiirlerinin yayımlanmasıyla başlayan Uçar, daha sonra öyküye yöneldi; röportajlar yaptı, güncel siyasi gelişmeler üzerine gözlemlerini kaleme aldığı denemeler yazdı. Öykü, söyleşi ve denemeleri Varlık, İnsancıl, Notos Öykü, Güzel Yazılar, Cumhuriyet Kitap, Adam Öykü, E, Söylem, Gerçek Sanat,  Edebiyat Gündemi, Berfin Bahar başta olmak üzere birçok dergide yayımlandı.

Edebiyatımıza emeği geçmiş, çok çalışkan, üretken arkadaşımız; sağlığına kavuşabilseydi, o toplumcu, duyarlı kalemiyle edebiyat ve yazı dünyamızı zenginleştirmeyi sürdürecekti kuşkusuz. Bunu bilmenin acısı üzüntümüzü daha da artırıyor.

Cenazesi yarın, 6 Ağustos 2020, Edirne/Uzunköprü/Eskiköy’e defnedilecektir. 

Ailesine, dostlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz

.

Ayasofya Müze Olarak Kalmalıdır

Ayasofya Müze Olarak Kalmalıdır

Sadece ülkemizde değil, dünyanın bütün ülkelerinde insanlığın kazanımlarına, kültürel birikimlerine, aydınlama ve bilimsel aklına, doğasına saldırılar durmadan artıyor. ABD'den Rusya'ya, Rusya'dan Brezilya'ya, Brezilya'dan Hindistan'a, İsrail'den  ülkemize kadar... Gün geçmiyor ki bu ülkelerin siyasetçileri; ceplerinden kutsal kitaplar, dev ulusal bayraklar çıkarıp kitlelerini coşturmaya kalkmasın. Biz de tarihsel bilgimizle anlıyoruz ki yine bazı çuvallara bazı mızraklar sığdırılacak ve bir gözbağcılık, bir tavşana bak oyunu oynanacak. İnsanlık yine pazarlık masalarına yatırılacak.

Bu ülkede sürekli halkın inançlarının, etnik kimliklerinin, cinsiyetlerinin, dillerinin siyaset meydanlarında ayaklar altına alınmasının, pazarlık konusu yapılmasının sonu gelmeyecek mi? İşte insanlığın kültürel mirasının gözbebeklerinden bir anıt, Ayasofya meydanlara sürüldü.

Bu dünya kültür mirası anıt; bir kilise, bir cami olduğu gibi aynı zamanda bin yılların yorgunluğunu taşıyan bir yapı. Uluslararası fonlar, destekler, bilgi birikimi ve tecrübeyle ayakta tutuluyor. Tarihçiler, sanat tarihçileri, arkeologlar, mimarlar anıtın korunabilmesi için müze olarak kalması gerektiğini yazıp söylüyor. Oysa ortalıkta fresklerin, resimlerin perdeyle kapatılmasından başka bir önlem gözükmüyor. Bu ülkede uzun yıllardır bilimin, aklın aydınlığının ve vicdanın sesi zorla susturuldu, meydanı hamaset, anket, siyaset ve pazarlık aldı. Umudumuz yok, ama söylemek boynumuzun borcu: Gelin aklın ve bilimin yolunu izleyin; Ayasofya'yı müze olarak bırakın.

Türkiye Yazarlar Sendikası

 

Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5 Beşiktaş/ İstanbul80700

www.turkiyeyazarlarsendikasi.org

E-Posta: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

@turkiyeyazarlarsendikasiEdebiyatımızın Büyük Kaybı

Edebiyatımızın Büyük Kaybı

Uzun süredir yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren edebiyatımızın “ince belleği”, romancı Adalet Ağaoğlu'nu yitirdik.

“Edebiyatımızın ince belleği” dedik; çünkü bizim gibi ülkelerde “yazı insanı” olmak sadece “yazmak” demek değil. Adalet Ağaoğlu bunu en iyi bilen kuşaktandı. O, yazının hemen her alanında kalem oynatırken aynı zamandan ülkesinin toplumsal tarihini de kayda geçirdiğinin bilinciyle yazdı. Hem roman yazdı, hem düşünce üretti hem de eylem içinde oldu, hiç çekinmeden düşüncelerini söyledi.

Bu yüzden bizim için sadece Fikrimin İnce Gülü'nün, Ölmeye Yatmak'ın, Hayır'ın yazarı ölmedi, ayın zamanda örnek bir yazar, örnek bir aydın, örnek bir insan da öldü. Büyük üzüntü içindeyiz. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

 

 

Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5 Beşiktaş/ İstanbul80700

www.turkiyeyazarlarsendikasi.org

E-Posta: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız @turkiyeyazarlarsendikasi

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 2 - 20

2