Türkiye Yazarlar Sendikası

Perşembe, Kasım 14, 2019

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 3 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

Mario Levi 'nin Yanındayız

İsrail devletinin Gazze'ye yönelik katliamı devam ederken, güç karşısında yüksek perdeden konuşmayı adet edinmiş anlayışın şiddet okları ülkemiz yurttaşlarını da hedef göstermektedir.

Türkiye'nin ve Türkçenin yazarlarından Mario Levi'nin ırkçı saldırılara maruz kalarak kitaplarının, İsrail ürünleri ile birlikte, protesto edilmesi fikri insanlık adına sürülmüş kara bir lekedir.

Mario Levi, gücü İsrail'e yetmeyenlerin hedef tahtası değil, Türkiye'nin yazarıdır.

Protesto edilmesi gereken Mario Levi ve kitapları değil, Filistin yerle bir olurken susmayı tercih eden uluslararası sermaye odakları, ırkçılığı gündelik hayatımızın parçası haline getirmiş iktidar ve onun uzantılarıdır.

Zulme uğrayan insanlar ve uluslar hamasetle, nefretle, ırkçılıkla değil barışın diliyle güzel bir dünyada birlikte yaşayabilir ancak.

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu


--
TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA AÇIK MEKTUP

Türkiye Yazarlar Sendikası, kırk yıllık yaşamında yazarlık emeğini ve onurunu, temel insan haklarının temel taşı düşünce özgürlüğünü, ülkemizin en zor koşullarında savuna gelmiş; kuruluş yılı 1974’ten bu günlere adı Türkiye’nin en seçkin yazar ve şairleriyle özdeşleşmiş büyük bir kültür kurumudur.

Türkiye Yazarlar Sendikası, kültür tarihimizin yarım yüzyıllık belleğidir; yalnızca dünümüz değil, bugünümüz ve geleceğimizdir.

Nice emekle, özveriyle düşünce özgürlüğü savaşımında kayıplar da vererek bugünlere ulaşan, kültürümüzün evrensel bir temsilcisi olan yazar örgütümüz, bugün hiç hak etmediği bir tehditle karşı karşıyadır.

Yıldız Sarayı’nın Arabacılar Dairesi’nde yine emek ve özveriyle kurulan TYS Edebiyat Müze ve Belgeliği bakanlığınızca dağıtılmak, yok edilmek isteniyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde yazar örgütleri kentlerin en görkemli yapılarına, saraylarına sahipken, ülkemizde Türkiye Yazarlar Sendikası gibi köklü, büyük bir yazar kuruluşuna bir sarayın arabacılar dairesini bile çok gören bir bakanlığın adının Kültür Bakanlığı adını taşıması büyük bir çelişkidir.

Bu çelişkiyi dünyaya nasıl anlatacağız, nasıl anlatacaksınız?

Konuyla ilgili açılan davada, Danıştay kararını da beklemeksizin Bakanlığın müzeyi boşaltmamızı istemesi, ayrıca açıklanması gereken bir yasa ve hukuk tanımazlıktır.

Bu nedenle Kültür Bakanlığı’nı kararını yeniden gözden geçirmeye, yazarlarımızın bellek-müzede simgeleşen ulusal ve evrensel kimliğine gereken özen ve saygıyı göstermeye,  Edebiyat Müze Belgeliğin korunması için Türkiye Yazarlar Sendikası’na yeni bir müze yeri göstermeye çağırıyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Adnan Özyalçıner, Ataol Behramoğlu, Oktay Akbal, Cengiz Bektaş, Enver Ercan, Mustafa Köz, Tarık Günersel, Nihat Behram, Seyit Nezir, Sennur Sezer, Orhan Aydın, Ragıp Zarakolu,Yaşar Miraç, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Aslı Erdoğan,Tevfik Taş, Müslim Çelik, Ertan Mısırlı, C. Hakkı Zariç, Nurullah Can, Kâmil Tekin Sürek, Suna Aras, Tahir Şilkan, Tülay Ferah, Cuma Boynukara, Akın Ok, Nükhet Eren, Eray Canberk,Erkut Erdoğan,Egemen Berköz, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, İlhan Gülek,Şenel Gökçe, Osman Bozkurt, Cavit Naci Tarhan, Canol Kocagöz, Abdullah Nefes, İnci Ponat, Nahit Kayabaşı, Haluk Işık, Hatice Akdoğan, Raif Özben, Şaban İba, Ulaş Başar Gezgin, Özgün E. Bulut, Salih Bolat, Turan Alptekin, Filiz Tosyalı, Ayten Mutlu, Ayla Çınaroğlu, Esin Üçüncüoğlu, Ayşe Kilimci, Vedat Yazıcı, Hüseyin Yurttaş, Turgay Fişekçi, Erol Yıldırım, Güney Özkılınç, Rahmi Emeç, Namık Kuyumcu, Çetin Yiğenoğlu, Mehmet Karasu, Abdülkadir Budak, Tuncer Cücenoğlu, Muharrem Aslan, Nalân Çelik, Turgut Çeviker, Uğur Pişmanlık, Tuğrul Keskin, Vecdi Çıracıoğlu, İhsan Topçu, Mustafa Suphi, Gültekin Emre, Hülya Tozlu, Engin Turgut, Tansu Bele, Kemal Bek, Zerrin Taşpınar, Ömer Demircan, Erol Büyükmeriç, Zeki K. Ergin, Ayhan Çıkın, Hakan Keysan, Hasan Öztoprak, Fadıl Öztürk, Nermin Bezmen, Nevra Bucak, Hicri İzgören, Arif Berberoğlu, Hülya Deniz Ünal, Yıldız Cıbıroğlu, Yunus Bekir Yurdakul, A. Kadir Paksoy, Bilsen Başaran, Mustafa Öneş, Nesimi Aday, Zeynep Tozduman, Gülseren Engin, Oğuz Özdem, Melahat Babalık, Bilal Kayabay, Esat Korkmaz, Rıza Zelyut, İbrahim Oluklu, Ferda İzbudak akıncı, Behçet Çelik, Nusret Karaca, Bayram Kaya, Hikmet Altınkaynak, Koray Feyiz, A.Sırrı Özbek, Nihat Altıok, Sadık Albayrak, Günel Altıntaş, Nuray Gök Aksamaz, Memik Horoz, Uğur Büke, Aydın Afacan, Hüseyin Ferhad, FergunÖzelli  Aziz Kemal Hızıroğlu, Mustafa Öztürk, Necati Yıldırım, Mustafa Yılmaz, Sevim Yazar, Gülsüm Cengiz, Aliye Özlü, Yusuf Alper, Anais Martin, Metin Cengiz, Tacim Çiçek, Asım Öztürk, Bülent Tekin, Mehmet Sadık Kırımlı,Üstün Akmen,Mahsun Doğan,Aydanur Saraç,İrfan Yıldız Beşlioğlu,Turan Alptekin

 

 

TYS MÜZE BELGELİĞİ BOŞALTILIYOR

BASINA VE KAMUOYUNA

TYS MÜZE BELGELİĞİ BOŞALTILIYOR

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın, 2002 yılında edebiyatımızın değerlerini korumak ve tanıtmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı bir protokolle açtığı Edebiyat Müze Belgeliği boşaltılmak isteniyor.

Belgeliğimizin protokolü beş yılda bir yenileniyordu. İkinci yenileme, 21 Nisan 2011 tarihinde “yenileme dilekçesi”yle yapılmıştır.

Bu işlemden sonra Sendikamız, Müze-Belgelik çalışmalarını sürdürmüştür. Ancak 30 Ocak 2012 tarihli bir yazıyla protokolün iptali ve Müze Belgeliğin boşaltılması istenmiştir. TYS’nin açtığı iptal davası ise İdare Mahkemesince reddedilmiştir. Dava, temyiz aşamasındadır.

Sendikamız on yılda Nâzım Hikmet, Şükran Kurdakul, Enver Gökçe, Aziz Nesin, Arif Damar, Melih Cevdet Anday, Cemal Süreya, Asım Bezirci gibi yazarlarımızın yazı gereçlerini, ilk baskı kitaplarını, özgün el yazısı şiir ve düzyazı taslaklarını, fotoğraflarını, yazı gereçlerini belgeliğe kazandırmıştır.

Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’la ve bu dönem Kültür Bakanı Ömer Çelik’le Müze Belgeliğin korunması ya da yeni bir yer verilmesi için görüşülmüştür ancak bakanlardan herhangi bir yanıt alınamamıştır.

Şimdi ise boşaltma için bir aylık bir süre verilmiştir. Süre 8 Mayıs 2014’te dolacaktır. Müzenin boşaltılmasından sonra yüzlerce değerli yapıtı, belgeyi nerede ve nasıl koruyacağımıza ilişkin bir öngörümüz yoktur. Yargı (temyiz) kararını beklemeden ya da bakanlıktan olumlu bir yanıt almadan belgeliği boşaltmayacağımızı halkımıza duyuruyoruz.

Belgeliğin AKM, Emek Sineması, Akün ve Şinasi Sahneleri gibi bir “kültür suikastı”na uğramasını istemiyoruz.

Bunun için kamuoyunu bu oyunu bozmaya, bu kültür değerimizin korunması için dayanışmaya çağırıyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

 

 

 

 

 

 

TO THE PRESS AND THE PUBLIC

ARCHIVE MUSEUM OF TURKISH WRITERS’ UNION IS TO BE VACATED

The Literary Archive Museum, which was opened by Turkish Writers’ Union in 2002 under a protocol with the Ministry of Culture and Tourism in order to protect and promote the unique values of our literature, is attempted to be vacated.

The protocol for our archive would be renewed every five years. The protocol was to be renewed for a second time when we submitted our “request of renewal” on April 21, 2011.

After this procedure, our Union continued the usual operation of the Archive Museum. However, with a statement dated the 30th of January, 2012, we were demanded to cancel the protocol and vacate the Archive Museum. Our Union’s action for nullity was dismissed by the Administrative Court. The case is appealed.

Over the past decade, our Union has enriched the Archive with the first editions of the books, drafts of the poems and proses in original handwriting, photographs and writing utensils of many authors including Nâzım Hikmet, Şükran Kurdakul, Enver Gökçe, Aziz Nesin, Arif Damar, Melih Cevdet Anday, Cemal Süreya and Asım Bezirci.

We have negotiated the issue of protecting or assigning a new place for the Archive Museum with Ertuğrul Günay, the former Minister of Culture, and Ömer Çelik, the current Minister of Culture, but no answer could be received from the ministers.

Now we are allowed one month to vacate the building. Deadline is May 8, 2014. We do not know where and how we will protect hundreds of precious works and documents after the Museum is vacated. We announce to the public that we will not vacate the Museum until we receive the decision of the Court of Appeals, or a positive answer from the Ministry.

We regret to imagine that the Archive Museum will be subjected to a “cultural assassination” like Atatürk Cultural Center (AKM), Emek Cinema, Akün and Şinasi Theatres.

This is our solidarity call to the public to undo this game and protect this cultural value together.

TURKISH WRITERS UNION

 

 

Das Museum-Archiv der TYS soll geräumt werden

Das Museum-Archiv daß die Schriftsteller Gewerkschaft der Türkei (TYS) durch ein Protokoll mit dem Ministerium für Kultur und Tourismus zur Erhaltung und Verbreitung der Werte unserer Literatur eingerichtet hat soll geräumt werden.

Das Protokoll über unser Archiv wurde jedes fünftes Jahr aktualisiert. Die zweite Aktualisierung ist am 21 April 2011 durch eine “Aktualisierungspetition” erfolgt.

Nach der Petition führte unsere Gewerkschaft die Arbeit des Museums-Archiv weiter. Doch wurde das Protokoll durch ein Schreiben am 30. Januar 2012 aufgelöst und die Räumung des Museum-Archivs verlangt. Die Anfechtungsanklage die die TYS erhoben hat wurde durch das Verwaltungsgericht abgelehnt. Das Berufungsverfahren liegt jetzt dem übergeordnetem Gericht vor.

Unsere Gewerkschaft hat in den vergangen zehn Jahren die Schreibutensilien, Erstauflagen, Manuskripte, original Gedichts- und Schriftentwürfe, Fotografien von Autoren wie Nazım Hikmet, Şükran Kurdakul Enver Gökçe, Aziz Nesin, Arif Damar, Melih Çevdet Andak, Cemal Süreya, Asım Bezirci dem Archiv erworben und ausgestellt.

Die TYS hat mit dem Gesuch für die Erhaltung bzw. eine neue Unterkunft für das Museum-Archiv mit dem ehemaligen Kultur- und Tourismusminister Ertuğrul Günay und mit dem heutigen Kulturminister Ömer Çelik Besprechungen geführt aber von den Ministern keine konkrete Antwort erhalten.

Aktuell ist unserer Gewerkschaft eine Einmonatliche Frist gegeben worden die am 8 Mai abläuft. Unsere Gewerkschaft hat keine Aussichten wie sie die hunderte von wertvollen Werken und Dokumente sicher Aufheben kann. Wir erklären hiermit der Öffentlichkeit daß die TYS dem Räumungsbefehl des Museum-Archivs nicht folgen wird, ehe wir nicht den Gerichtsspruch vom übergeordnetem Gericht erhalten oder vom Ministerium eine positive Antwort erhalten haben.

Wir möchten nicht daß das Archiv ein ähnlichem “Kulturattentat” zum Opfer fällt wie die AKM, das Filmtheater Emek, die Bühnen Akün und Şinasi.

Wir rufen die Öffentlichkeit zur Solitarität zur Erhaltung und Bewahrung unserer Kulturhabe auf.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

 

Remarques à la presse et à tout le monde!

Fondé par le Syndicat des Ecrivains, se basant sur un protocole d'accord soussigné avec Ministère de la Culture et du Tourisme à l'an 2002 afin de conserver et promouvoir les valeurs de notre littérature, La Salle de Documentation Littéraire est en risque de fermer ses portes.

Le renouvellement de l'accord susdit avait été fixé à 5 ans de l'intervalle dont le deuxieme s'était réalisé en 21 Avril 2011 avec une “requête de renouvellement”.

À partir de celà, dans la “Salle de Documentation Littéraire” les activités prévues ont été effectuées dans leur cours habituel. Pourtant une notice officielle datée de 30 Janvier 2012 nous a declarée un préavis de déménagement immédiat de la Salle et la résiliation de l'Accord quinquennal. Notre demande d'annulation de ces contraites a été rejetées par le Tribunal Administratif. On est maintenant devant La Cour de Cassation.

Les deux ministres (précédent et actuel) n'ont pas pris la peine d'accorder une réponse positive ou négative à notre demande de garder La Salle ou bien de nous attribuer un autre immeuble.

Aujourd'hui le Ministère nous oblige à déménager suivant l'expiration d'une période d'un mois. En outre, le destin des centaines de documents précieux et des centaines d'œuvres d'art est tout à fait incertain sous ces circonstances présentes. Et nous voulons ajouter que nous ne quitterons pas notre Salle jusqu'à la décision finale du juridiction ou bien jusqu'à l'attribution d'un immeuble approprié à notre mission de conserver les traces de la littérature.

Nous ne désirons absolument pas de nous trouver face à un nouveau “désastre culturel” comparable avec ceux d'AKM, de Cinéma Emek et des Salles de Theâtres (notamment Akün et Şinasi) qu'on avait témoigné dans des années récentes grâce aux politiques destructives du gouvernement.

Ainsi nous faisons appel à tout le monde pour la solidarité.

Syndicat des Écrivains de Turquie

 

 

 

 

 

TYS GENEL BAŞKANI SAYIN MUSTAFA KÖZ ÜN KONUŞMASI  Dinlemek İçin Tıklayınız 
TYS MÜZE BELGELİĞİ  RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ BİLDİRİSİ (2014)

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ BİLDİRİSİ (2014)

KADIN ÖZGÜRLEŞMEDEN YERYÜZÜ ÖZGÜRLEŞMEZ

Kadınlar, hakları ve özgürlükleri için yüzyıllardır savaşıyorlar. Onlar biliyorlar ki özgürleşmenin, kurtuluşun yolu hem kendileri için hem çocukları için direnmekten geçer.

New York tekstil işçilerinin kanlarıyla, canlarıyla, emekleriyle “eşit işe eşit ücret”, “Sekiz saatlik iş günü” gibi edindikleri haklarla bu yola bir kez girmiştir yeryüzü kadınları. Başka yaşamsal haklarını alana, özgürleşene kadar da tarihi temize çekmeye hazırdır onlar.

İşte 8 Mart, kadının özgürleşme savaşımının en önemli günüdür.

Bugün yeryüzü kadınları; cins ayrımcılığına, feodalizmin, kapitalizmin kadına dayattığı siyasal ve toplumsal baskılara karşı, emekçiler özgürleşme savaşımının yanı sıra emek savaşımı da veriyor.

İşte 8 Mart, emeğin bu aydınlık yolunun unutulmaz, silinmez adıdır.

Öyleyse emeğin, özgürlüğün güneşli yolunda sapmadan yürüyen ve kadınlara kurtuluşun gerçek yolunun dayanışmadan geçtiğini söyleyen, geleneği geliştirip bizleri daha güçlü kılan Rosa Luksenburglar’a, Aleksandr Kollantailer’a, Sena Muhaydliler’e, Ayçe İdil Erkmenler’e bu erdemli günde bin selam olsun!

Biliyoruz ki milyonlarca kadını özgürleştirecek olan, düzenin sınırlarına tutsaklık değil, emekçi kadınların gerçek ve köklü evrensel bilincidir.

Bu bilinç meşalesi, ateşini emekçi kadınlarımızın emek ve özgürlük direncinden almaktadır. Bu uzun ve anlamlı yolda tutsak düşen kadınlarımız önümüzü aydınlatıyor.

İşte 8 Mart, bu anlamlı ve zorlu yolda tutsaklıktan özgürlüğe atılan ilk adımdır.

Bu savaşımda emeklerini oğullarının, kızlarının emekleriyle birleştiren ve  çocuklarını yitiren emekçi analarımızı da tarihin uçsuz bucaksız emek birikimiyle selamlıyorum.

Bu özel günde, emek tarihinin emekçi oğullarından Gezi Direnişi’nin ilk karanfili Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş’ı da özlemle anıyorum.

Gülsüm Elvan

(Üç mevsimdir uyuyan Berkin Elvan'ın annesi)

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 9 - 14

9