Türkiye Yazarlar Sendikası

Cuma, Kasım 15, 2019

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 4 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

2 TEMMUZ YANGINI SÜRÜYOR

2 TEMMUZ YANGINI SÜRÜYOR

Sivas katliamının 22. yılında da Sivas’ın kanlı ateşinin için için yandığını her gün yeniden görüyoruz.

Dönemin valisi Ahmet Karabilgin, bilinen gerçekleri itiraf gibi açıkladı:

" Askerler geç geldiler, sayıları yetersizdi, saldırgan kitleyi seyrettiler, mağazaları ve kuyumcuları korudular...

Polisler çok azdı, saldırgan kitleyi yüreklendirdiler, yönlendirdiler...

İtfaiye geç geldi, saldırgan kitleyi geçip otele gelmek için çok isteksizdi. Belediye Başkanı, saldırgan kitleye su sıkmamalarını emretmişti, yangını seyrettiler, isteksizdiler.”

Dönemin belediye başkanı Temel Karamollaoğlu, saldırgan kitleye, " Gazanız mübarek olsun!" “ İtfaiye su sıkarsa halk ezilebilir.” dedi. Saldırganları sakinleştirmek için Pir Sultan Abdal heykelinin yıkılmasını önerdi.

Dönemin içişleri bakanı Mehmet Gazioğlu, olayı önemsemedi, başka işleri vardı… Sonrasındaysa, “Olayı büyütmeyin, maçlarda bile daha fazlası ölüyor." dedi

Dönemin başbakan yardımcısı Erdal İnönü, kendisine telefonla ulaşıp durumun önemini anlatan Aziz Nesin'e,"Valiyle görüştüm, merak etmeyin olaya hakimiz diyor..." dedi.

Dönemin başbakanı Tansu Çiller, "Dışarıdaki vatandaşlarımızın kılına zarar gelmemiştir. Oteli yakan yakalanmıştır, sigortadan para almak için oteli yaktığını söylemiştir."dedi.

Dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Halkla polisi karşı karşıya getirmeyelim.” Sonrasındaysa "Münferit bir olay, ağır tahrik  var." dedi.

Saldırıda görev alanlar, katliamı Özel Harp Dairesi’nin planlandığını ve uyguladığını itiraf etti.

Katliam sanıklarının askere gittikleri, Sivas'ta yaşayıp öldükleri, katliam sorumluları ile ilgili belgelerin mahkemeye sunulmadığı, mahkemeye sunulanların da aylarca bilirkişiye verilmediği ortaya çıktı.

Sözün kısası cinayet güpegündüz ve devlet eliyle işlendi.

Bugün de aynı kindar düşünce; yine gerici, kıyıcı iktidarlardan cesaret alarak birçok yerde Alevi yurttaşların evlerini işaretliyor. Bugünün iktidarı, Suriye'ye yönelik  ayırıcı mezhep söylemini sürdürüyor. İktidar olanakları, halkı mezhepler üzerinden bölmenin aracı olarak kullanılıyor.

Katliamın eylemsel ve düşünsel iş birlikçileri yangını sürdürüyorlar.

Bu saldırılar karşısında biz yazarlar; benzer saldırıların yinelenmesini önleyecek bir güçlü örgütlülüğün yaratılması için halkımızı daha fazla yan yana olmaya çağırıyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI


SINIFIN KARDEŞLERİ RIFAT ILGAZ VE ASIM BEZİRCİ'Yİ ANIYORUZ

SINIFIN KARDEŞLERİ

RIFAT ILGAZ’I VE ASIM BEZİRCİ’Yİ ANIYORUZ.

 

Gerici, kıyıcı iktidarlar; medyalarıyla, davalarıyla, zamanaşımlarıyla halkın belleğini köreltmeye çalışsalar da biz, 22 yıldır “Sivas’ı unutma, unutturma!”dedik.

Unutmadık, unutmayacağız!

Bu yıl da o kanlı yangının iki “ateş çiçeği”, Asım Bezirci’ ve kardeşi, yoldaşı Rıfat Ilgaz’ı yan yana uyudukları Zincirlikuyu’da göreceğiz. Onlarla dertleşeceğiz.

2 Temmuz Perşembe günü saat 11.00’de sizleri Zincirlikuyu Mezarlığı’nın kapısında bekliyoruz.

 

TYS 2 TEMMUZ MEYDAN OKUMASI

 

Aynı gün öğleden sonra saat 17.00’deyse Kadıköy Surp Takavor Kilise Meydanı’nda 2 Temmuz şiirleriyle “TYS Meydan Okuması” yapacağız.

Metin Altıok, Behçet Aysan, Uğur Kaynar’ın şiirlerini ve Sivas kıyımı üzerine yazılmış şiirlerinizi okumak üzere bu buluşmaya da katılmanız bizleri daha güçlü kılacaktır.

 

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

MEHMET BAŞARAN SONSUZLUKTA...

KÖY ENSTİTÜLERİNİN SON ŞİİR KAPISI DA KAPANDI

MEHMET BAŞARAN SONSUZLUKTA

“Köy Enstitülü Yazar Kuşağı”nın öncü ustalarından Mehmet Başaran’ı sonsuzluğa uğurluyoruz.

Kuşak içinde şairliğiyle bilinen Başaran; deneme, öykü ve romanlarıyla da toplumcu edebiyatın ana damar yazarlarından biriydi.

Sendikamızın yönetim kurulunda da görev alan yazarımızı, 29 Haziran 2015 Pazartesi günü Karacaahmet Şakirin Camisi’de kılınacak öğle namazından sonra Lüleburgaz’a uğurlayacağız.

Değerli ustamız, Lüleburgaz Ceylanköy’de toprağa verilecek.

Ailesine ve dostlarına baş sağlığı diliyoruz..

Işıklar içinde uyusun.

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

CAN DÜNDAR YALNIZ DEĞİLDİR

CAN DÜNDAR YALNIZ DEĞİLDİR

Yazarlar, aynanın arkasındaki sır değil, aynadır.

Ülke, büyük seçim öncesi yangın yerine döndü. Sokaklar, iktidarın seçim meydanlarında kışkırttığı çetelerle kana ve acıya boğuluyor.

İktidar, devletin örtülü örtüsüz bütün kaynaklarını, halkın kutsal inançlarını ve Siyasi Partiler ve SeçimYasası’nın “baraj kapanı”nı kullanarak başbakanıyla cumhurbaşkanıyla kendisi gibi düşünmeyen herkese saldırıyor. Kara medyasını ve kara gömleklilerini halkın üzerine salıyor.

Ülke, seçim öncesi böylesi dipsiz bir uçuruma doğru sürüklenirken Ortadoğu’nun yangını da kapımızın eşiğinde. Bu yangını görüp haber yaptığı, halkını uyardığı için bir “ihanet davası”yla karşı karşıya kalan yalnızca Can Dündar değildir. Can Dündar’a yönelen tehdit, ayrıca Anayasa’yla güvence altına alınmış düşünce ve haber alma özgürlüğüne de bir saldırıdır.

İyi bir gazeteci, aynanın arkasındaki sır değil, aynadır. Yazarların görevi gerçeği göstermektir. Can Dündar da kirli bir aynanın sırrını dökmüştür.

Biz yazarlar da gerçeğe, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik her türlü baskının karşısında olduğumuzu, Can Dündar’ın ve halkımızın yalnız olmadığını kamuoyuna yeniden duyuruyoruz.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI              KÜRT YAZARLAR DERNEĞİ

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 6 - 14

6