Türkiye Yazarlar Sendikası

Cuma, Kasım 15, 2019

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 2 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

ÖZGÜRLÜK BOYUN EĞMEZ

ÖZGÜRLÜK BOYUN EĞMEZ

Özgür Gündem gazetesi kapatıldı. Gazete çalışanları ve yazarları acımasız yöntemlerle gözaltına alındı. Hükümet edenler, gerçekleri yazan basından koktuğunu böylece bir kez daha gösterdi.

Biz yazarlar militarist darbelere ve diktatörlüğün her türüne karşı olduğumuzu defalarca açıkladık. Ülkemizde, insanlığın evrensel değerleri başta olmak üzere, doğaya ve cümle canlıya saygıyı esas alan demokratik bir anayasayla yönetilmesini istiyor, gazetelerin kapatılmasını, basına uygulanan her türlü baskıyı protesto ediyoruz. Aralarında yazar üyelerimiz Ragıp Zarakolu ve Aslı Erdoğan’ın da bulunduğu evi basılan, gözaltında ya da tutuklu olan gazeteci ve yazarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Egemenler elbette biliyor; ama biz bir kez daha ilan ediyoruz ki özgülük düşüncesini savunanlar boyun eğmedi, eğmeyecek...

Türkiye Yazarlar Sendikası--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

II.ANKARA KATLİAMINI KINAMA

YAŞAM ÖLÜMLE DEĞİL, YAŞAMLA EŞİTLENİR.

Günler ağır.
Günler ölüm haberleriyle geliyor.
En güzel dünyaları
yaktık ellerimizle...” diyordu yeryüzünün “barış oğulu” Nâzım Hikmet.

O zaman dünyada savaş vardı, yine dünyada savaş var. Ancak insanlık artık sadece savaşlarla yitip gitmiyor. Uzak Doğu’dan, Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Uzak Batı’ya yeryüzü katliamlarla da sarsılıyor. Bu fay hattının ortasında, en kırılgan sınırındaysa Ortadoğu ve sevgili yurdumuz  var.

Nicedir gözlerimizi ölüm haberleriyle açıyoruz.

Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ankara, Sultanahmet ve yine Ankara...

Savaş dili, ne yazık ki yaralarımızı sağaltmıyor, onlara tuz basıyor. Ortadoğu yangınına körükle koşuyor. Barışla ve iletişimle çözülebilecek sorunlarımız, bu kanlı dilin kışkırtmasıyla, intikam histerisiyle çözümsüzlüğe gidiyor.

Komşumuz Suriye, Rusya düşmanımız oldu. Ülkenin doğusunda asker, polis, halk ölümleri, gazetelerin sıradan, gündelik haberlerine dönüştü.

Doğu'da ve Batı'da genç yaşlı, çoluk çocuk, asker polis durmadan ölüyoruz.

Oysa biliyoruz ki yeryüzünden ölümlerin kanlı sisini dağıtacak ışıltılı, büyülü tek sözcük vardır: BARIŞ!

Ülkenin kalbinde patlayan son bombalar da bu evrensel düşü yok etmeyi hedeflemiştir.

Ankara’da yapılan bu katliamı lanetliyor, insanlığın kurtuluşunun savaşla değil, barışla olacağına inancımızı yineliyoruz.

Halkımızın başı sağ olsun.

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

KIRMIZI VE KARA

KIRMIZI VE KARA

Başbakan, “Basın özgürlüğü, kırmızı çizgimizdir.” diyordu. Can Dündar ve Erdem Gül de  tutuklandı, iktidarın kırmızı çizgisi yine karaya döndü.

Bu tutuklamalar, sadece basın tarihimizde değil, hukuk ve demokrasi tarihimizde de kara bir leke olacaktır.

Cumhurbaşkanının “bedel ödetme” histerisiyle gazetecilerini tutuklattığı bir ülkede, adaletten ve yargı bağımsızlığından söz edilemez.

Biz yazarlar bu “kara olay”dan sonra da düşünce özgürlüğünün basının güvencesi, haber alma hakkının halkın temel özgürlüğü olduğuna inancımızı yineliyoruz.

Can Dündar’ın ve Erdem Gül’ün yanında olduğumuzu, bu gözdağı ve baskı günlerinde de özgürlük savaşımımızı sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

 

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI

 

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Değerli şair ,yazar Sennur Sezer'i kaybettik

Değerli Üyemiz,
Sendikamıza değerli katkılarını hiçbir zaman esirgemeyen Sennur Sezer, bu sabah sonsuzluğa gözlerini yumdu. Hayat arkadaşı sevgili Adnan Özyalçıner'in, sendika üyelerimizin ve okurlarının başı sağ olsun.

Sennur Sezer'i yarın, 8 Ekim 2015 Perşembe günü saat 12.00'da Evrensel Gazetesi ve Hayat TV önünden TYS ve Evrensel Basım Yayın'ın da katılacağı ortak bir törenle uğurlayacağız. Sevgili şairimizi Teşvikiye Camii'nde kılınacak ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda sonsuz uykusuna emanet edeceğiz.

Işıklar içinde uyusun.

Evrensel Gazetesi/ Hayat TV adresi: Silivrikapı Mah. Kuvayi Milliye Cad. Çevre Tiyatrosu Sok. Çaykara Palas Apt. No:1/C Kocamustafapaşa / İstanbul


--
TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 4 - 14

4