Türkiye Yazarlar Sendikası

Salı, Eylül 22, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 3 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu

Değerli şair, üyemiz Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu'nu korona salgını dolayısıyla yitirmenin üzüntüsü içindeyiz.
Zonguldaklı şair, madencilerin sesi olan şiirleriyle tanınmıştı.
Ailesine, sevenlerine, Zonguldak halkına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

Ayasofya Müze Olarak Kalmalıdır

Ayasofya Müze Olarak Kalmalıdır

Sadece ülkemizde değil, dünyanın bütün ülkelerinde insanlığın kazanımlarına, kültürel birikimlerine, aydınlama ve bilimsel aklına, doğasına saldırılar durmadan artıyor. ABD'den Rusya'ya, Rusya'dan Brezilya'ya, Brezilya'dan Hindistan'a, İsrail'den  ülkemize kadar... Gün geçmiyor ki bu ülkelerin siyasetçileri; ceplerinden kutsal kitaplar, dev ulusal bayraklar çıkarıp kitlelerini coşturmaya kalkmasın. Biz de tarihsel bilgimizle anlıyoruz ki yine bazı çuvallara bazı mızraklar sığdırılacak ve bir gözbağcılık, bir tavşana bak oyunu oynanacak. İnsanlık yine pazarlık masalarına yatırılacak.

Bu ülkede sürekli halkın inançlarının, etnik kimliklerinin, cinsiyetlerinin, dillerinin siyaset meydanlarında ayaklar altına alınmasının, pazarlık konusu yapılmasının sonu gelmeyecek mi? İşte insanlığın kültürel mirasının gözbebeklerinden bir anıt, Ayasofya meydanlara sürüldü.

Bu dünya kültür mirası anıt; bir kilise, bir cami olduğu gibi aynı zamanda bin yılların yorgunluğunu taşıyan bir yapı. Uluslararası fonlar, destekler, bilgi birikimi ve tecrübeyle ayakta tutuluyor. Tarihçiler, sanat tarihçileri, arkeologlar, mimarlar anıtın korunabilmesi için müze olarak kalması gerektiğini yazıp söylüyor. Oysa ortalıkta fresklerin, resimlerin perdeyle kapatılmasından başka bir önlem gözükmüyor. Bu ülkede uzun yıllardır bilimin, aklın aydınlığının ve vicdanın sesi zorla susturuldu, meydanı hamaset, anket, siyaset ve pazarlık aldı. Umudumuz yok, ama söylemek boynumuzun borcu: Gelin aklın ve bilimin yolunu izleyin; Ayasofya'yı müze olarak bırakın.

Türkiye Yazarlar Sendikası


İstanbul Sözleşmesi’nden Çekilmek Kadınlara Savaş Açmak Demektir

İstanbul Sözleşmesi’nden Çekilmek Kadınlara Savaş Açmak Demektir


2011’de İstanbul’da imzalanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni ilk onaylayan ülkelerden biri Türkiye’ydi. Bugüne dek sözleşmenin maddelerini uygulamayan iktidar, geçtiğimiz hafta sözleşmeden çekilme niyetini açıkladı. AKP bürokratlarının; kadın özgürlüğü, kürtaj, kız çocuklarının evlendirilmesi, tecavüz, cinsiyet eşitliği gibi konularda suç teşkil eden söylemlerine yıllardır maruz kalıyoruz. İstanbul Sözleşmesi gündeme getirilerek bir kez daha akla, mantığa, hukuka sığmayacak demeçler veriliyor. Sözleşmenin Türk kültürüne, geleneklerine, aile yapısına uygun olmadığı, milli değerler için tehdit oluşturduğu söyleniyor. Erkeklerin kadınları öldürmesi Türk halkının millî değeri midir?

Türkiye, dünyada, kadına şiddet konusundaki araştırmalarda ilk sıralara yerleşti. Ekonomik ve ahlaki yozlaşma, toplumun kutuplaştırılması, niteliksiz eğitim, dindar bir nesil yetiştirme projesi, erkeklik patolojilerini derinleştirdi. Televizyon dizilerinde şiddet milyonlarca kez gösterildi. Feminist gece yürüyüşlerinde kadınlara polis şiddeti reva görüldü. Gerici bir siyasetin sürdürülebilirliği için kasıtlı şiddet karşısında kadınlar artık devletin kendilerine savaş açtığını dile getiriyorlar. Cumhurbaşkanını, iktidar partisini ve bütün yetkilileri, kadına şiddetin önlenmesi ve şiddetle mücadele konusunda yol ve yöntemler sunan İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya çağırıyoruz.


Türkiye Yazarlar Sendikası

Şair ve Edebiyat Emekçisi Timuçin Özyürekli'yi yitirdik

Şair ve Edebiyat Emekçisi Timuçin Özyürekli'yi yitirdik
1950 yılında Manisa'ta doğan şair dostumuz, edebiyata ilkgençlik yıllardan itibaren büyük emeği geçmiş ağabeyimiz Timuçin Özyürekli'yi yitirdik. Çok üzgünüz.  Bugün edebiyat tarihimizde yer etmiş; Yeditepe, Yansıma, Yarına Doğru, Dönemeç, Türkiye Yazıları, Yürüyüş, Sanat Emeği, Bilim ve Sanat, Gerçek Sanat, Adam Sanat, Agora dergilerinin mutfağında, yazı kadrosunda yer almış, kendisi de Devrimci Kültürde Çıkış adlı dergiyi yayımlamıştı. Şiir kitaplarının yanı sıra çocuk kitapları da yayımlanan Özyürekli, bütün yaşamı boyunca hastalıklarla mücadele etti. Uzun süredir çektiği son rahatsızlığıyla onu aramızdan aldı.
2013 yılında yayımladığı şiirlerinde birinde :
Cehennem'di zaman söndürdü ateşini
çekildi sessizce kendi fırtınasız limanına
geçmişi kavga, kaybolan aşklar, parlak gelecek
geriye kalan bir soru:  ‘‘kim bilir nerde?’’
diyordu. İnce, duyarlı, insan sevgisiyle dolu şiirlerini ve emeğini asla unutmayacağız. Ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Türkiye Yazarlar Sendikası

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 1 - 20

Başlangıç
Önceki
1