Türkiye Yazarlar Sendikası

Salı, Ekim 15, 2019

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 14 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa TYS Basın Duyurusu

Yazarlara Yönelik Sözleşme Sömürüsüne Hayır...

Yazarlara Yönelik Sözleşme Sömürüsüne Hayır...

Ülkemiz; AKP'nin azılı neoliberal piyasa ekonomisi uygulamaları, denetimsiz, yıkıcı ve kontrolsüz özelleştirmelerle tarımından sanayisine büyük bir bunalıma sürüklenmiş, ülke üretemez duruma getirilmiştir. Yaratılan bu durumda elbette ülkenin üretici, emekçi güçleri de yıkıma uğramıştır. Ülkenin üretim yapılan bütün sahalarında sendikasızlaştırma, sigortasız kaçak çalıştırmaya zorlama, emeğiyle geçinenleri bir köleye dönüştürme politikaları, iktidarın, patronu “velinimet” olarak gören gerici dünya görüşüyle de özdeştir. Bu politikaların vardığı noktaysa yaratılan işsizliğe çözüm için devletin, sermayedardan “istihdam dilenmesi” olmuştur.

Sendikasızlaştırma emekçiyi patronun insafına terk eden en önemli araçtır ve ülkemizin yayın dünyası da bundan muaf değildir. Yeri geldiğinde ülkede üretilen kitap sayısından, “sektörün” ulaştığı büyüklükten, e-kitap ve internet yayıncılığının yarattığı ivmeden gururla bahsedilir. Daha geçen yıl yayıncılar, doların yarattığı tahribattan ağlaşır, faturayı yazarın, çevirmenin üstüne yıkmaya çalışırken aynı dönemde üretilen kitap sayısındaki artış da kimsenin gözünden kaçmamıştır. Sonuçta yayın dünyası da yazarından yayınevi emekçisine kadar piyasa ekonomisinin sömürü ve sendikasızlaştırma saldırısından muaf değildir.

Kısaca özetlediğimiz bu manzara karşısında Türkiye Yazarlar Sendikası; yazarları yayınevlerinin insafına terk eden, imzalattıkları hukuksuz ve maddelerinde istedikleri gibi oynadıkları, yazarın emeğini onlarca yıl gasp eden uydurma ve formaliteden sözleşmelere karşı; çağdaş, insan onuruna yakışır bir sözleşmeyi hızla hazırlayıp yayın dünyasına sunacaktır. Sözleşme örneği internet sitemizden yayımlanacaktır.

Değerli yazarlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Türkiye Yazarlar Sendikası

TYS TARİHÇESİ

 

TYS TARİHÇESİ

BU HİKÂYEDE SİZ DE VARSINIZ

4 Şubat 1974-2019

40 yıl.

Dün gibi ama değil.

Her şey güllük gülistanlık olsaydı anlatacaklarımıza şaşırabilirdiniz ancak  hiçbir şey size yabancı değil. Çünkü “Anlatılan senin hikâyendir.” Marx’ın bu sözü, Türkiyeli yazarların sadece yazılarında değil, yaşamlarında da bir ilke kırk yıldır.

Kurucular da böyle yola çıkmışlardı.

Kimler mi?

Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Bekir Yıldız, Adnan Özyalçıner, Turgut Uyar, Leyla Erbil, Orhon Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Tomris Uyar, Ali Özgentürk ve Nihat Behram.

Adı: Türkiye Yazarlar Sendikası

Doğum yeri: İstanbul

Yaşı: 45

Bu kısa künyenin içinde yine darbeler, savaşlar, isyanlar… 68’in özgürlük rüzgârı, Fransa’dan Şili’ye, Arjantin’e, Türkiye’ye darbelerle dağıtılırken ülkede de on bir yürekli yazar, yazarların emeğini ve özgürlüklerini korumak, savunmak için TYS’yi kurar.

Yaşar Kemal geçici başkan seçilir. Sonraki genel kurulda Aziz Nesin başkandır.

Ülkede de 71 darbesinden sonra ortalık hiçbir zaman süt liman olmamıştır. Kasabalar, şehirler yine kan ırmağıdır ve her köşede cadı avı sürmektedir. Öğrenciler tutuklanır, aydınlar öldürülür.

Ancak bu baskılara karşın, darbenin tozu dumanı içinde yazı emekçilerinin kalemleri yine ülkelerinin güzel geleceği için ışımakta, yazarlar yazarak düşünerek direnmektedir..

Dönemin iktidarlarıysa Orhan Veli’nin o hınzır şiirinde olduğu gibi“Düşünme / Arzu et sadece / Bak böcekler de öyle yapıyor.” diyorlardı düşünen, direnen herkese. Toplum yabancılaştırılıp Kafka’nın ünlü böceğine, Gregor Samsa’sına çevrilmek istenir.

Bu “dönüşüm”, yönetenlerin işine gelir ama evdeki hesapları da çarşıya uymaz.

Yazarlar güç birliğini arttırdıkça arttırır, yazarların yanı sıra gazeteciler, hukukçular, bilim insanları, oyuncular, sinemacılar da sendikanın sıcak, dirençli çatısı altında buluşur.

Bu gücü kırabilmek için aydınlığın kundakçıları yine iş başındadır. Ümit Doğanay, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Ümit Kaftancıoğlu gibi aydınlar köşe başlarında kurşunlanır

71 darbecilerin postalları bu kez de  80’in generallerinin ayaklarındadır. Demokrasi ikinci kez orduya alınır

Ancak Sendika, yine hak ve özgürlüklerine yönelen saldırılara karşı direnir. 80 darbesinin alevleriyse değdiği her yeri eritmektedir.

Sendika da bu siyasal yangından payına düşeni alır ve yasa dışı sayılır, yöneticileri yargılanır, yazarlarına yurt dışına çıkma yasağı konur.

Sonra davalar, davalar, davalar…

Sendika aklanıp yeniden açıldığındaysa12 Eylül’ün generalleri gitmiş, yerine liberal kukla hükümetler gelmiştir.

“80 Darbe Anayasası”nın kıyıcı yasaları, tüm demokratik kitle örgütlerinin ellerini kollarını yine bağlamaktadır. Ülke, toplumsal ve kültürel yönden iyiden iyiye gerilemiştir. Bu kez devleti kuşatan köktendincilik, aydınlara soluk aldırmaz. Baskılar yine gemi azıya almıştır. 12 Eylül faşizminin beslediği gericilik günden güne palazlanmış, bu kez başka bir yangın sarmıştır ülkenin gökyüzünü.

Yükselen gericilik,  2 Temmuz1993’te Sivas’ta TYS’li yazarları, aydınları, körpecik gençleri bir otelde ateşe verir.

“Yangınlardan geliyorum dedi adam  ve yangınlara gitti yanık / Depremlerden geliyorum dedi kadın  ve  depremlere gitti yıkık.” diyen şair Metin Altıok,, “Sen bu şiiri okurken / Ben belki başka bir şehirde ölürüm.” diyen şair Behçet Aysan ve “Öldüğümde / doğduğum yere gidiyorum / Yıllarca süren bir belirsizliği / İşte böyle yeniyorum.” diyen şair Uğur Kaynar o yangında kalır, Sendikanın ve edebiyatımızın Kırk Ayaklı Karıncası Asım Bezirci, tezenenin üç ustası Muhlis Akarsu, Mahzuni Çimen ve Hasret Gültekin de üç ateş gülüdür artık.

Bu kara yangından sonra Sendika 93’ten bugüne Oktay Akbal, Ataol Behramoğlu, Cengiz Bektaş, Enver Ercan ve Mustafa Köz yönetimleriyle, kültürel, toplumsal gericiliğe, düşünce özgürlüğü kısıtlamalarına karşı çalışmalarını hızlandırır.

Çünkü 12 Eylül’ün kara kasırgası sürmektedir.

90lar, 2000’ler yine aydın kıyımıyla, gazetecilerin, yazarların yargılanmalarıyla geçer.

Turan Dursun, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Musa Anter, Hrant Dink, Tahir Elçi...

Katiller yine  iş başındadır

Adaletin kılıcıysa, yine yazarları biçmektedir.

TYS,  bu çetin günlerde de ülkenin siyasal yazgısına tanıklığını sürdürür.

TYS’li yazarlar, bu yıllarda da hem tanık hem sanıktır. Düşünce özgürlüğünün yıkılmasına, insan haklarının çiğnenmesine karşı sendika duruşma salonlarında ve sokaktadır.

Özgürlük isteği, “Gezi Direnişi”nde de TYS’li yazarları sokağa çağırır. Sendika, direnişin coşkusunu gençlerle yaşar.

Ne diyordu Cemal Süreya? “Özgürlüğün geldiği gün / işte o gün ölmek yok.” Mücadele, halkın özgürlüğü içindir çünkü.

Bu yüzden TYS, 45 yıl öncenin devrimci coşkusuyla, 45 yılın birikimiyle çoğalarak savaşımını sürdürüyor.

Yazının ve yeryüzünün özgürlüğü için.

Nice 45 yıllara…

 

TYS TEMSİLCİLİK RAPORLARI

 

TYS TEMSİLCİLİK RAPORLARI

ADANA (Temsilci:Çetin Yiğenoğlu)

2018

TYS ÇUKUROVA TÜYAP KİTAP FUARI’NDA

Temsilciliğimiz bu yıl da ocak ayında etkinlikleri ve imza günleriyle TÜYAP’taydı. Yazarlarımızı TYS Standımızda buluşturdu.

12. ULUSLARARASI ÇUKUROVA SANAT GÜNLERİ

Mart ayında yapılan 12. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri (UÇSG) etkinliklerinde sendikamız da destekleyici kurum olarak bulundu. “Getto / İçerdekiler/Dışardakiler” izlekli sanat günleri, yurtiçi ve yurtdışında 9 merkezde, Adana, Antakya, Mersin, Silifke, Tarsus, Bodrum, Brighton, Londra, Sydney’de eşzamanlı olarak düzenlendi.

Değerli fotoğraf sanatçımız İsa Çelik’e Çukurova Ödülü verildi. İsa Çelik için bir armağan kitap hazırlandı. Festival gazetesi yayımlandı.

2019

TYS, ÇUKUROVA TÜYAP KİTAP FUARI’NDA

Temsilciliğimiz Çukurova TÜYAP Kitap Fuarı’na bu yıl iki etkinlikle katıldı. İlk etkinlikte şairler Mustafa Özke, Halit Gökmen, Şule Boğa, Onur Özsolak, İpek Mecit Boyraz, Utkun Büyükaşık ustalarımızın (Cemal Süreya, Necati Cumalı, Özdemir Asaf,

Ahmet Hamdi Tanpınar) şiirlerini okudular. Sunumunu Nazan Balcı’nın, görsel sunumunu Başak Hülya Ekmekçi’nin yaptığı etkinliğe Tuncay Boyraz da şarkılarıyla katıldı.

İkinci etkinliğimizse “ Çukurova Sanat Girişimi (Kültür Endüstrisinin Dışında Bir Yapı) paneliydi. Panelimizin konuşmacıları Çetin Yiğenoğlu, Dr. Haluk Uygur

Mimar Murat Ulaş’tı.

13. ULUSLARARASI ÇUKUROVA SANAT GÜNLERİ

Her yıl olduğu gibi Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’nin (UÇSG) 13.sü de yurtiçi ve yurtdışında 10 merkezde, Adana, Antakya, Mersin, Silifke, Londra ve Sydney’de eşzamanlı olarak düzenlendi. 2019’da izleğimiz “Siber Bilinmezlik”ti. Bu yıl Çukurova Ödülü Nedim Gürsel’e verildi. Nedim Gürsel kitabı ve festival gazetesi yayımlandı. Sanat Günleri’ne sendikamız yine destekleyici kurum olarak katkılarda bulundu.

YAZARLAREVİ AÇILDI

Adana’da çok amaçlı kullanılması düşünülen bir yazarlar evi kurulması girişimi TYS Temsilcisi Çetin Yiğenoğlu tarafından başarıyla sonuçlandı. Yazarlarevi 5 Mart 2019’da düzenlenen törenle açıldı.

Restore edilen iki katlı eski bir Adana konağında (Ekmekçi Konağı) kültürel-sanatsal faaliyet gösterecek Yazarlarevi’nde öncelikle TYS üyeleri ağırlanacak. Yazarlarevi’nin başta Adana, Çukurova, Doğu Akdeniz’de öncü bir sanat merkezi olması için çalışılacak.

Üst katta gelecek konukların ağırlanacağı 4 süit odası bulunan Yazarlarevi avlusuyla salonu çok amaçlı ekinsel-sanatsal etkinliklerin gerçekleştirilmesine uygun biçimde yapıldı.

ANKARA (Temsilci: Zerrin Taşpınar)

2017-2019

DİP ANKARA (Demokrasi İçin Ankara) ile başlayan, demokratik sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantılara, ilk gününden beri TYS adına katıldım. Ancak bu oluşum sessizce bitti.

Referandum öncesi ve sonrası yapılan, Demokrasiye Çağrı toplantıları başlığıyla tanımlanan, özü, “Tek adam rejimine karşı toplumsal ve demokratik muhalefetin ortak mücadele biçimleri” nin tartışıldığı toplantıların çoğunda yer aldım. Belediye Seçimleri öncesinde de “Kültür hayatımız, günümüz ve çocuklarımızın geleceği açısından neden AKP’ ye oy vermemeliyiz” başlıklı iki ayrı kahvede iki konuşma yaptım.

68’liler Derneği’nin ve 78’ lilerin önerisiyle yapılan iki toplantıya katıldım. Şimdilik “Ankara Yurttaş Forumu” olarak adlandırdığımız bu girişimde; atılmış akademisyenlerden hukukçulara, örgüt temsilcilerinden gönüllü kişilere kadar geniş bir yelpaze görülüyor. Oluşuma “Demokrasi Ve Adalet İçin Vicdanlara Çağrı” üst başlığını önerdim.

Aylarca Konur Sokak’ta Semih ve Nuriye ile başlayıp KHK lıların sürdürdüğü eyleme ve Dikmen Sağlık Merkezi’nde Mahmut Konuk’ un yaptığı “İşimi geri istiyorum” direnişlerine katıldım.

TYS’ nin önerisiyle Ulusal Yayın Kongresi’nin ön çalışmalarında, Ankara’ da yapılan tüm toplantılara, önerilerimle katıldım. Afyon’a da ilk günden gittim ve sonuna kadar çalışmalarda, oturumlarda yer aldım. (Mayıs 2018)

24 Kasım 2018 tarihinde, Route Kütüphane’ de Eren Aysan, Ahmet Antmen, Emel İrtem, Şakir Özüdoğru’ nun konuşmacı olduğu “Genç Şairler Tartışıyor Şiir: Bugün” etkinliğini Okan Alay yönetti. Öğrencilerin “edebiyat dersi” olarak tanımladığı bir etkinlik oldu.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin önerisiyle, siyasetçi-toplum ilişkisini irdelemek adına ADD Yıldız Salonu’nda bir panel yapıldı. Paneli TYS adına yönettim. (Aralık 2018)

Gebze’ de, sendikal hakları için direnen Flormar işçileriyle dayanışmaya gitmek üzere tüm üyelerimize tek tek yazdım. Yalnızca Abdullah Nefes yanıt verdi. Ancak sağlık sorunları nedeniyle gelemeyince, fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer ile yola çıktık ve 5 Şubat 2019 tarihinde işçilerle buluştuk.

Uluslararası Şiir Hareketi’nin “Duvara Karşı” temalı etkinliğini Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ile yaptık. Emre Falay açış konuşmasıyla sözü bize bıraktı. TYS adına “Flormar Direnişi ve Duvarlar” başlıklı bir sunum yaptım. Ahmet Telli de buluşmaya“Yaşam ve Sanatta Duvarlar” başlıklı bir sunumla katıldı.

HÜTKAM (Hacettepe Üniversitesi Tarih ve Kültürel Varlıklarımızı Araştırma Merkezi) ile ortak yapmamıza izin verilmeyince, merkezin yaptığı etkinliklerin ilki (2017) “Sanat Örgütleri” başlıklı konferanstı. İkincisini 7 Mart 2019’ da “21. Yüzyılda Kadınlar” başlığıyla ve Ayla Kutlu, Erendiz Atasü, Zerrin Taşpınar katılımıyla gerçekleştirdik.

Sevgili şair, 40 yıllık arkadaşım Hüseyin Atabaş’ ı 28 Şubat günü uğurlarken de her edebiyatçı uğurlamasında olduğu gibi, TYS Ankara çelengini yaptırdım. 2 Mart’ta “Şairimize, Dostumuza Veda” etkinliğini A Şiir Evi’ nde yaptık.

“Sağlık ve Sanat” panelini Ankara Tabipler Derneği ile yaptık. Ancak, onların zaman çizelgesiyle bir türlü uyuşamadığımız için çok kısıtlı, doktorların ve birkaç edebiyatçının katıldığı bir etkinlik oldu.

Ankara’ da süren 10 Ekim davasına katılmak istediysem de, tüm sivil toplum temsilcileri gibi geri çevrildim.

‘Ankaralı Edebiyatçılar Müzesi’ için görüşmeleri sürdürdüğümü, genelde olumlu karşılandığı halde, malzeme toparlamanın ağır ilerlediğini eklemek isterim.

BURSA (Temsilci: Güney Özkılınç)

TYS, BURSA TÜYAP KİTAP FUARLARINDA

Temsilciliğimiz, her yıl olduğu gibi Bursa’da TÜYAP Kitap Fuarı’nda sendikamız adına yer aldı. TYS standımızda yazarlarımız kitaplarını imzaladı, okurlarıyla buluştu. 2018 ve 2019 yılları fuarlarında da yine Bursa konulu etkinliklerimizi ve buluşmalarımızı fuar salonlarına taşıdık.

Bu buluşmaların ilk yılında panel konusu “Bursa Yerel Tarih Araştırmalarında Kaynaklar Yöntemler”di. Panelde Raif Kaplanoğlu, Güney Özkılınç, Deniz Dalkılınç, Eirini Kalogeropo Yalçın, Bursa tarihi üzerine düşünüp konuştular. (19 Mart 2018).

İkincisindeyse “Bursa’da Yazmak, Bursa’yı Yazmak” başlıklı panelde Hilmi Haşal, Halime Yıldız, Süreyya Akçay, Nursel Aras, Pelin Yılmaz Bursa’yı ve Bursa kültürünü anlattı. (12 Mart 2019) ve “Bursa’nın Kültür Rotaları” panelinde Hacı Tonak, Güney Özkılınç, Şaban Akbaba izleyicilere Bursa’nın Kültür yollarını ve duraklarını tanıttı (14 Mart 2019).

ANTAKYA (Temsilci: Mehmet Karasu)

2018-2019

12 ve 13. Çukurova Sanat Günleri'nin Antakya ayağına ev sahipliği yapıldı ve çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi.

20-28 Nisan 2018'de gerçekleştirilen 2. Hatay Kitap Fuarı'nda stant alındı, Hatay ve çevre illerde yaşamını sürdüren yazarlarımıza imza/söyleşi yapma olanağı sağlandı. Hatay Kitap Fuarı'nda 6 panel ve bir şiir dinletisi, bir çocuk şenliği gerçekleştirildi.

2018 ve 2019 yıllarında önceki yıllarda olduğu gibi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 3 Haziran Nâzım Hikmet- Ahmet Arif ve Orhan Kemal'i Anma ve ' 2 Temmuz etkinlikleri yapıldı.

Bu etkinliklerin yanı sıra Antakya’ya iki yıl boyunca çok sayıda edebiyatçı davet edildi, paneller yapıldı ve iki ayda bir felsefe seminerleri düzenlendi..

ESKİŞEHİR (Temsilci: Rahmi Emeç)

2017

7.ULUSLARARASI ŞİİR BULUŞMASI

Tepebaşı Belediyesi tarafından Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN’in desteğiyle düzenlenen 7. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’nda 11-14 Mayıs 2017’de 10 ülkeden 35 şair, edebiyatseverlere şiir ziyafeti sundu.

Konuk ülke şairlerinin şiir okuması ile başlayan Şiir Buluşması’nda şairler, şiirin insanlar arasında kurduğu ‘kardeşlik ve iyilik köprüsünün’ dünyaya egemen olması dileğinde bulundular. Şiir Buluşması’nın bu yılki onur konuğu şair Tuğrul Tanyol’du.

Şiir buluşmasında sergiler açıldı, şiir okumaları, söyleşiler ve anmalar ile konserler verildi.

2018

8. ULUSLARARASI ESKİŞEHİR ŞİİR BULUŞMASI

Tepebaşı Belediyesi tarafından Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN’in katkılarıyla bu yıl 10 ülkeden 38 şairin katılımı ile 8’incisi düzenlenen Uluslararası Eskişehir Buluşması, şairlerin şiir okuyarak gerçekleştirdiği yürüyüş ile başladı. (3-6 Mayıs)

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde sona eren yürüyüşün ardından 8. Uluslararası Eskişehir Buluşması’nın onur konuğu Metin Cengiz, kitaplarını okurları için imzaladı ve Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Sergisi Mustafa Köz’ün Arşivi “Şairin Eli, Şiirin Dili” sergisi açıldı.

TERMİK SANTRALE KARŞI MÜCADELE

Eskişehir’in Tepebaşı bölgesindeki Alpu Ovası’na kurulması planlanan termik santrale karşı aralarında Eskişehir Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri ve CHP’li milletvekillerinin de olduğu 112 kurum, siyasi parti, sendika, meslek odası, dernek ve demokratik kitle örgütü mücadele veriyor. Sendikamız TYS de, kurumsal olarak bu mücadelenin içinde yer aldı.

2018 yılı içinde termik santrale karşı; basın açıklamaları, toplantılar, yürüyüşler düzenlendi, bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Ortak deklarasyonda yetkililere termik santralden vazgeçmeleri çağrısı yapıldı.

İZMİR Temsilciler: (Hülya Deniz Ünal 2017-2018 / Mahzun Doğan 2018-2019)

2017

İZMİR’İ SEÇEN ŞAİRLER

“İzmir’i Seçen Şairler” etkinliğimizde Hüseyin Ferhad’ı ve M.Mahzun Doğan’ı ağırladık. Bostanlı Asya Sanat Kahvesi’nde düzenlediğimiz buluşmada şair arkadaşları Fergun Özelli, Yunus Bekir Yurdakul, Özlem Tezcan Dertsiz ve İlker İbrahim İşgören Ferhad ve Doğan üzerine konuştu. (9 Aralık 2017)

BUCA’NIN ŞAİR KONUKLARI

“Buca’nın Şair Konukları” buluşmamızın konuğu Ahmet Telli’ydi. 21 Aralık’ta düzenlediğimiz, Gülçin Sahilli’nin sunduğu etkinliğin konuşmacıları Hüseyin Ferhad, M.Mahzun Doğan, Yusuf Alper, Tuğrul Keskin’di. Şairimizin şiirlerini Seda Olsoy ve Erkan Karakiraz okudu. Etkinlikte Ferhat İşlek’in öykü-video gösterimi de izleyicilerle buluştu. Etkinlikten sonraysa mask sanatçısı Eylem Sürer, şairin maskını yaptı.

ÖZCAN YALIM ANMASI

Özcan Yalım için “Şiir Sokağın Kalbinde” başlığıyla Mülkiyeler Birliği İzmir Şubesi’nde bir anma düzenledik. Anmaya Ahmet Günbaş, Halim Yazıcı, Hamit Yakın, Hülya Deniz Ünal, M.Mahzun Doğan, Mete Hüsünbeyi ve Mustafa Yuluğ konuşmacı olarak katıldı. (28 Aralık 2017)

2018

ŞİİR ADALETSİZLİĞE KARŞI

Dünya Şiir Hareketi’nin (World Poetry Movement / WPM) çağrısıyla 2018 yılının Ağustos ayında “Şiirin Halka Dönüşü / Adaletsizliğe Karşı Şiir” başlığı altında tüm dünyada şiir etkinlikleri düzenlendi. Temsilciliğimiz de Konak Kent Konseyi ve Düşgezginleri Müzik Grubu iş birliğiyle 29 Ağustos 2018 Çarşamba günü, bu başlık altında bir etkinlik düzenledi. Alsancak Vapur İskelesi’ndeki etkinlikte şairler ve Düşgezginleri adalet arayışının sesi oldu.

M.Mahzun Doğan’ın açılışını yaptığı buluşmada Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali ve WPM kurucularından Ataol Behramoğlu da birer konuşma yaptı. Zeynep Altıok, Cumartesi Anneleri’ne yapılan saldırıyı kınayarak Behçet Aysan’ın “Beyaz Başörtülü Kadınlar” şiirini seslendirdi. Özlem Tezcan Dertsiz, Tuğrul Keskin, Hüseyin Yurttaş, Hülya Deniz Ünal, Asım Gönen, Hüseyin Ferhad, Namık Kuyumcu, Mehmet Hameş ve Gülce Başer şiirlerini okudu.

Etkinlik, Düşgezginleri’nden Nâzım Hikmet şarkılarıyla son buldu.

“ÇOCUĞUN GÖRDÜĞÜ DÜŞTÜR BARIŞ”

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün ardından, dizelerin barış çağrısını dillendirmek için Suriyeli Edebiyatçılar ve Yazarlar Derneği’yle Mülteci Merkezi’nde bir etkinlik düzenledik. (8 Eylül 2018). Etkinliğe Suriyeli ve Türkiyeli şairler katıldı.

M. Mahzun Doğan’ın açılış konuşmasının ardından Abdulmuti El Eyuubi, Abdullah Cavuşoğlu, Ola Ibrahim, Ibrahim Ibrahim, Hael Srour, Altay Ömer Erdoğan, Mehmet Sadık Kırımlı, Ferzan Sarpkaya, Neslihan Perşembe ve Aydın Şimşek şiirlerini seslendirdi.

2019

DUVARSIZ DÜNYA İÇİN ŞİİR

Dünya Şiir Hareketi’nin (World Poetry Movement / WPM) çağrısıyla 2019 yılı Şubat ayı içinde bütün ülkelerde “Duvarsız Dünya İçin Şiir” başlığı altında etkinlikler yapıldı.

İzmir’de de Güzelbahçe Belediyesi’nin iş birliğiyle bir etkinlik gerçekleştirdik. (25 Şubat 2019).

Etkinlikte bir ortak bildiri sunuldu, şairlerimiz bu tema çerçevesinde şiirler okudu.

Zübeyde Fırat ve İlkay Kıyak’ın sunduğu programda M. Mahzun Doğan’ın açılış konuşmasının ardından Ataol Behramoğlu’nun şiiri seslendirildi. Sonra da Bilsen Başaran, Fergun Özelli, Nesrin Z. İnankul, Oğuz Tümbaş, Mehmet Sarsmaz, Seval Arslan, Türker Özşekerli, M. Mahzun Doğan şiirlerini seslendirdi.

EDEBİYATIMIZDA MEKTUPLAŞMA

TÜYAP 24. İzmir Kitap Fuarı’nda “Edebiyatımızda Mektuplaşma” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdik(8 Nisan 2019). M. Mahzun Doğan’ın yönettiği panelde Mehmet Yaşar Bilen, Mesut Özcan ve Bilsen Başaran edebiyatçı mektuplaşmaları üzerine düşüncelerini örneklerle anlattılar.

KİTAP FUARLARI VE 1 MAYIS

TYS İzmir Temsilciliği olarak ayrıca, TÜYAP kitap fuarlarında standımızda yazarlara imza günleri yaptık. Her 1 Mayıs’ta İzmirli yazar dostlarımızla TYS pankartı ardında yürüdük.

 

ÜLKÜ TAMER DE SONSUZLUKTA…

ÜLKÜ TAMER DE SONSUZLUKTA…

 

Sevgili şairimiz, üyemiz Ülkü Tamer “Soğuk Otların Altında”da “Ama kimler ölü şimdi? /Yaşamaya başlayan kim? diye sorar ve sürdürür şiirini:

“Bir unutuşa indirecekler bizi. Tutup bir göle indirecekler evi / Her akşam leylekler geçecek üstünden çarşılara taşınan / İlk leyleği gören haykıracak: ‘Bak, bahar geldi!”

Bahar geldi ve şairimizi yitirdik.

Şiirimizin  “güzel atlısı” “Ülkü Tamer’i, şiirin “uç beyi” İlhan Berk’in toprağında sonsuzluğa uğurluyoruz.

Onu soğuk otlarının altında unutmayacağız.

Baharlar içinde uyusun.

 

Şairimiz, 2 Nisan Pazartesi (bugün) Bodrum Turgut Reis Merkez Camisi’ndeki ikindi namazından sonra Gümüşlük Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

 

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI


--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
0212 259 74 74
0533 663 13 35

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 1 - 14

Başlangıç
Önceki
1