Türkiye Yazarlar Sendikası

Cumartesi, Mayıs 30, 2020

Please update your Flash Player to view content.

Arama

Site Çeviri

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 6 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa

Basın Duyurusu

AÇELYA ŞENGÜL, 8 MART 2020 BİLDİRİSİ

AÇELYA ŞENGÜL, 8 MART 2020 BİLDİRİSİ

Türkiye Yazarlar Sendikası’nın bu yılki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Bildirisi’ni 29 Mart 2019’da evinin önünde çalışma arkadaşı olan bir erkek tarafından öldürülen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül yazdı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu yıl geçmiş yıllardan daha farklı bir anlam taşıyor benim için. Emekçi, mücadeleci annem Fatma Şengül aramızda olmayacak. 129 dokuma işçisi kadın, hakları için hayatlarını kaybetmişlerdi yıllar önce. Daha iyi şartlarda çalışmak, eşit işe eşit ücret, çalışma saatlerinin düşürülmesi taleplerimiz kabul edilmeli diye greve çıkmışlardı

Türkiye'de emekçi olmak başkadır kadınsanız. İş yerinde mobbing, taciz, ölüm, kadınlara dayatılan ve gittikçe artan bir sömürü sistemi. Annem Fatma Şengül emekli olmasına rağmen çalışmak zorunda olan emekçi bir kadındı. İş yerindeki mobbing ve ağır çalışma şartlarına karşı çıktığı için, aynı iş yerinde birlikte çalıştığı erkek tarafından katledildi.

Ben kızı Açelya, annemin bıraktığı yerden onun mücadelesini, kadın cinayetleri mücadelesini, emek mücadelesini sürdürüyorum. Fırsat bulduğum her alanda kadınların sesi olmak için elimden geleni yapıyorum. Santim santim yazacağım kadın isyanımızı. Ülkemizde yüzlerce örneği olan kadın cinayetlerine dur diyebilmek, bu yıl annem Fatma Şengül'ün ve katledilen kadınların isyanı olmak için tüm kadınları 8 Mart'ta alanlara çağırıyorum! 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Yaşasın kadın mücadelemiz!
Fatma Şengül için adalet, herkes için adalet!

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

'Vedat Günyol ve Deneme Üstüne Sempozyuma'

'Vedat Günyol ve Deneme Üstüne Sempozyuma'

Edebiyat Toplantıları

 TYS’NİN TOPLANTILARI SÜRÜYOR

ÖMER SEYFETTİN - SERGİ

Değerli Üyemiz,

Türkiye Yazarlar Sendikası, Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle Ömer Seyfettin’i yitirişimizin100. yılında ‘Yaşayan Ömer Seyfettin’in anısına bir sergi düzenlenmiştir.

4 Ocak cumartesi günü saat: 18’de Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde açılacak olan sergide Ömer Seyfettin’in kitaplarının en eski baskıları, yaşam öyküsünün yıl dökümü, yaşadığı yıllardan kalan fotoğraflarıyla öykülerinden seçilmiş kısa metinler yer almaktadır.

Açılışta Ömer Seyfettin’in yaşamıyla ilgili belgeselin gösterileceği sergi 10 Ocak gününe kadar açık kalacaktır.

--

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI
Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5
80700 Beşiktaş/ İstanbul
0212 259 74 74

Edebiyat Toplantıları

 

 

 

 

 TYS’NİN TOPLANTILARI SÜRÜYOR  Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Beşiktaş Karaoğlan Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Edebiyat ve Düşünce” konularında gerçekleştirilen toplantıları sürüyor.  Her ay iki toplantının yapıldığı merkezde Aralık ayının ilk toplantısı “Edebiyat Estetiği” konusunda, 14 Aralık Cumartesi saat 17.00’de yapılacaktır. Toplantıda: “Bir sunumun anlamına ya da anlamlarına ulaşmak yaratıcı etkinliği andıran bir özgürlük deneyidir. İzlemek de bir anlamda yaratmaktır.”  diyen Afşar Timuçin, edebiyat estetiğinin ipuçlarını verecek.  Aralık ayının ikinci toplantısında, Berrin Taş 28 Aralık Cumartesi saat 17.00’de “Berrin Taş Şiiri ve Poetikası”nı konuşacaklardır.  -- TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI Karaoğlan Gençlik Merkezi Ihlamurdere Cad. No: 50/5  80700 Beşiktaş/ İstanbul  0212 259 74 74

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla İçerik...

Sayfa 1 - 14

Başlangıç
Önceki
1